Arthritis nga simptomat sup përbashkët dhe trajtim efektiv


Përmbajtja e artikullit:
Llojet e artritit së sup përbashkët
Trajtimi i sëmundjeve
Sot ne flasim për atë që simptomat karakteristike të artritit së sup përbashkët, dhe të merren me ta. Ndoshta sëmundje shërim në shtëpi? Nëse është kështu - atëherë çfarë metoda?
Shpatullën e përbashkët është shumë e ndryshme nga lëvizshmërisë tjetër të lartë, dhe se ajo është unike. Shpesh ne harrojmë se çdo gjë ka një kufi, dhe mbi-ngarkesës atë. Arthritis e sup përbashkët shkakton simptome të ndryshme në varësi të arsyeve që shkaktoi sëmundjen. Ata varen trajtimet.


Shkaqet e kësaj sëmundjeje më shumë: ajo mund të jetë një traumë (p.sh., nga ngarkesat e tepërta), infeksionet e ndryshme, hipotermi dhe alergji. Shpesh sëmundja çon në zhvillimin e hypokinesia - mungesa e lëvizjeve të ndryshme aktive. Shumë njerëz janë të angazhuar në punë fizike, besojnë se ata kanë mjaft. Por kjo nuk është kështu. Kur kryer disa punë, ajo është e angazhuar në një grup të caktuar të muskujve (shpesh të pabarabartë), dhe arsimi fizik të sigurojë ngarkesën në të gjitha grupet e muskujve të njëjtën kohë, këtë ndryshim të rëndësishëm.

Pain - nuk është gjithmonë një shenjë e artritit, por perevirytysya një mjek është një domosdoshmëri

Llojet e artritit të përbashkët sup dhe simptomat e tyre


Sup artrit shpesh është tre llojesh: post traumatike, reumatoid dhe osteoarthritis sipas llojit. Ky i fundit e zhvillon kundër veshin dhe plakjen e indeve kyçeve, kryesisht kërc. Në këto raste, kockave banesë është shkatërruar, që është procesi i degjenerative. Kjo formë e sëmundjes ndikon shumë të moshuar. Në reumatoid artrit synovium përflakur, e cila është një lloj i lubricating mekanizëm të përbashkët. Supet janë të prekur simetrike, dmth të dyja në të njëjtën kohë. Artrit post-traumatik zhvillohet pas paraqitjes së plasaritjeve në sipërfaqet e kyçeve të eshtrave, rrëshqitjet e tokës, thyerje ose çarje të muskujve.

Por, pa marrë parasysh se çfarë lloji i artritit nuk është diagnostikuar, simptoma kryesore është zakonisht dhimbje. Ne kemi thënë se kjo sëmundje e fshehtë, dhe këtu e pse: është se për shkak të profesionit ose profesion në sport profesional, një person ndjen siklet në shpatullën e tij, një dhimbje të vogël, dhe jo duke i dhënë asaj një rëndësi të veçantë. Por këtë herë procesi patologjik tashmë mund të shkojnë me shpejtësi të plotë, dhe është një kohë e çmuar, kur ju mund të merren me sëmundje. Gradualisht, rritet dhimbje, ajo bëhet më akute, dhe pastaj tërësisht e padurueshme. Kjo do të thotë se në procesin e kërc deformim. Shpesh ajo është e shoqëruar me temperaturë të lartë dhe ënjtje. Nëse ju drejtuar sëmundje - mund të jetë me aftësi të kufizuara. Nxjerrë konkluzione - thirrje mjeku, ju kurseni një performancë dhe shëndetin.

Pse ju nuk mund të shpëtoj nga sëmundja vetë? Së pari, ju nuk do të jetë në gjendje të njohin saktë llojin e artritit, dhe kështu të zgjedhin trajtimin e duhur. Së dyti, terapia duhet të jetë gjithëpërfshirëse dhe profesionale.
Në klinikë ju do të bëni X-ray dhe kryejnë kërkime të nevojshme. Dhe vetëm pas kësaj, kur mjeku personal inspektimit mund të bëjë diagnozën e saktë. Vini re se sup ka dy nyje: shpatullor-kraharorit dhe heqësit acromial ,. Nëse supe lënduar nga prapa, kjo do të thotë ndezur një të parë, por në qoftë se dhimbja është ndjerë në frontin e shpatullat, pastaj tjetri. Prandaj, kur dhimbja është ndjerë dhe atje dhe atje - të dyja të përbashkët prekur.

Edhe në diagnozën e mjekut prek nyjeve dhe muskujt. Kjo mund të ketë dhimbje të forta - shenja të tendons dhe ligaments të dëmtuara. Nganjëherë pacienti nuk mund të ngrejë dorën lart ose të fillojnë në shpinë të tij, dhe kur duke u përpjekur për të bërë klikimeve dëgjuar dhe kërcitje.
Kur artrit mund të dëmtojë jo vetëm të përbashkët prekur, por muskujt, tendons, ligaments rreth tij

Trajtimi i sëmundjeve


Kur sëmundja e sup trajtimit artrit përbashkët fillon me lehtësim dhimbje dhe heqjen e inflamacionit. Për ta bërë këtë, përdorni analhetycheskye dhe drogë nonsteroidal anti-inflamator, dhe në raste të rënda painkillers narkotike. Shkruani ato me gojë, vena, nganjëherë drejtpërdrejt në zgavrën e përbashkët.

Kjo, natyrisht, të fuqishme, por nuk mund të harrojmë se ata kanë shumë contraindications. Një mjek kompetent do të zgjidhni drogë me efekte minimale anësore. Gjatë dhimbje akute duhet të reduktohet ngarkesën në nyje përflakur.
Vetëm kur dhimbja ulet mjaft, përshkruajnë ushtrime terapeutike tonik. Ajo duhet të jetë i butë dhe të mos sjellë më shumë dhimbje, por në të njëjtën kohë, gradualisht zhvillohet shpatullën. Yoga të dobishme, e cila punon jashtë mirë dhe relakson rrip supe.

Duhet të theksohet se në këtë sëmundje shpesh atrofi të muskujve në zonën e prekur, si dhimbje shpesh të fortë mundëson një personi për të lëvizur supet dhe armëve shpesh në mënyrë të plotë.
Duke pasur lehtësuese syndromes dhimbje, përshkruajnë trajtim që eliminon shkakun e inflamacionit. Për të riparuar të dëmtuara chondroprotectors kërc përdorur drogë. Plotësojë mjetet terapi që përmirësojnë qarkullimin, minerale dhe vitamina.
E rëndësisë së madhe është një trajtim i ditës, ointments, rastyrky, fasha. Ata përforcojnë efektin e barnave esenciale dhe të ndihmojë në uljen e dozës dhe shpeshtësinë e administrimit të tyre.

Pacienti duhet të emërohet fizioterapi. Para së gjithash ajo masazh sup, elektroforezë i drogës, terapi lazer dhe përdorimin e ultrazërit. Së bashku të gjitha këto procedura të ndihmojë në shtrirje dhe për të forcuar muskujt dhe për të përmirësuar të përbashkët të ushqimit (që ata bëjnë si analgjezik dhe efekt anti-inflamator).
Si për të trajtuar sëmundje varet nga shkalla e artritit. Nëse njerëzit kërkuan ndihmë në kohë, të çojë kombinuar terapi për shërim. Nëse rasti ka filluar, por metodat standarde nuk japin efektin e dëshiruar - përdorur për kirurgji. Nëse pjesët e prekura zëvendësuar implantet athroplasty të veçanta të përbashkëta. Nga njëra anë operacion mjaft efektive dhe e kthen lëvizjen e vjetër sup, por nga ana tjetër - çdo operacion të rrezikshme, mund të ketë komplikime të ndryshme. Definitivisht nuk ia vlen për të provuar finale të tilla.


Dietë për sëmundje inflamatore nuk është në gjendje për të kuruar pacientin në vetvete, por disa korrigjim në dietë është ende i nevojshëm. Kjo konsumi limit prej kripë, sheqer dhe yndyrë. Dieta duhet të jetë i pranishëm frutat, perimet dhe produktet e qumështit. Miell i pasitur mirë Bukë. Ajo vidyazykatysya alkool, duke përfshirë faktin se ajo mund të shkaktojë efekte anësore kur të marrë barëra të shumta.
Në Kinën e lashtë në sëmundjet e eshtrave dhe nyjeve të përmbahen në dietën e mëposhtme: mëngjes - oriz, gatuar pa kripë dhe erëza, dhe një filxhan çaj jeshil. Drekë dhe darkë - perime të papërpunuara dhe fruta. Tri herë në ditë para ushqimit pini një zgjidhje të veçantë: 300 ml ujë, një lugë çaji uthull molle dhe mjaltë dhe 1 pikë jod. Pas gatimit për gjysmë ore duhet të pini birrë.

Ne shpresojmë që ju të kuptoni se shumica nuk mund të kuruar një sëmundje. Herën e parë "Swallow" nevojë për këshilla profesionale dhe përzgjedhje individuale terapi. Në shtëpi, ju mund të merren vetëm me parandalimin: shmangur hipotermi dhe mbingarkesën fizike, të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme, për të mbajtur not, ski, dhe kurrë nuk panik! Të qëndrojnë të shëndetshme!