Cerebrale atherosclerosis - trajtim


Atherosclerosis cerebrale - sëmundje, e cila është shkaktuar nga ndodhja e pllakave aterosklerotike në enët e gjakut të trurit. Simptomat e kësaj sëmundjeje të ndodhë gradualisht dhe në fazën përfundimtare shprehur goditje kalimtare, çrregullime mendore progresive, goditje.

Si për të diagnostikuar atherosclerosis cerebrale?Në fazat e hershme të pasqyrës klinike të sëmundjes është i dobët, por që trajtimi i hershëm ofron rezultate efektive. Prandaj është e rekomandueshme për të kryer periodikisht masa të veçanta diagnostike për të zbuluar arteriosklerozës.

Gjaku biokimik bën të mundur për të përcaktuar rritjen e kolesterolit total dhe triglicerideve, reduktimin e HDL. Metodat instrumentale indikative:

 • rezonancë magnetike ose tomography llogaritur e trurit;

 • duplex skanimi me ultratinguj ose anije extracranial;

 • Ultrasonografia Transcranial Doppler ose enët intracranial cerebrale.


 • Këto metoda të lejojë për të vlerësuar gjendjen e arterieve, shkalla e ngushtimit të enëve të gjakut, të përcaktuar natyrën e pllakës aterosklerotike. Nëse ju kanë konfirmuar më tej diagnoza mund të kryhet një angiografi cerebrale për të vlerësuar gjendjen e mureve të enëve të gjakut.

  Si për të trajtuar trurin aterosklerozë?


  Trajtimi i arteriosklerozës cerebrale për qëllim:

 • reduktuar ose eliminuar ndikimin e faktorëve të rrezikut;

 • normalizimin e metabolizmit lipidet;

 • të përmirësojë rrjedhjen e trurit gjakut dhe rivendosjen e funksioneve të trurit.


 • Para së gjithash, ajo duhet të jetë pirja e duhanit vidyazykatysya dhe alkoolit, të vëzhgojnë veprimtarinë mjaftueshëm fizik të monitoruar rregullisht presionin e gjakut. Truri Ushqimi atherosclerosis duhet të jetë i kufizuar disi - ajo nuk duhet të jetë i pranishëm ushqime që përmbajnë shumë kolesterol. Këto produkte përfshijnë:


 • mish yndyrore;

 • yolks vezë;

 • sprats;

 • kakao;

 • çokollatë;

 • yndyror produkteve dhe kështu me radhë qumësht. d.


 • Të dobishme janë produktet e mëposhtme:

 • lakër;

 • grejpfrut;

 • zarzavate;

 • Kos yndyrë të ulët;

 • bollgur;

 • alga deti.


 • Për trajtimin e metabolizmit të lipideve në atherosclerosis cerebrale rekomanduar medikamente të mëposhtme:
  1. Medikamente që parandalojnë thithjen dhe depërtimin e kolesterolit në gjak që është prekje me ushqim:

 • Kolestiramin;

 • Kolestipolit.


 • 2. Medikamente për të reduktuar kolesterolin dhe lipoproteins atherogenic në gjak - statins:


 • Atorvastatina;

 • Rosuvastatin;

 • Simvastatin.


 • 3. Droga që kontribuojnë në heqjen e lipide atherogenic dhe lipoproteins - fibrate:

 • Lypanor;

 • Traykor.


 • Për të përmirësuar qarkullimin cerebrale dhe rivendosjen e funksionit të trurit të përshkruajnë:

 • droga vasodilator;

 • antioksidantë;

 • vitamina (veçanërisht A, C, E, B2) dhe minerale.


 • Në rrezik të lartë okluzion e lumenin e arterieve vitale të trajtimit të trurit kirurgjikale, të cilat mund të jenë të bazuar në një prej dy metodat:


 • Endarterektomi - heqja e rrugës pllakë aterosklerotike të hapur, nëpërmjet prerje e lëkurës dhe autopsi e mureve anijes.

 • Heqjen endoskopike e pllakatë nën kontrollin e X-ray.


 • Truri Herbs atherosclerosis


  Si AIDS në trajtimin e aterosklerozës cerebral efekt të mirë të bëjë teas dhe infuzione përgatitur nga këto bimë medicinale:

 • Rrënja e ëmbël flamur;

 • murriz;

 • tufë;

 • cottonweed Marsh;

 • kamomil;

 • lë thupër;

 • e përjetshme;

 • veshtull;

 • kopër;

 • motherwort;

 • tërfili i kuq;

 • nenexhik;

 • Melissa;

 • farë liri;

 • lë lulushtrydhe;

 • chystets pyjeve;

 • rigon dhe të tjerët.