Dhimbje në gju pas drejtimin e shkaqeve, trajtimin dhe parandalimin


Përmbajtja e artikullit:
Shkaqet e dhimbje në gjunjët e tij pas drejtimin
Çfarë duhet të bëni? Trajtim
Parandalim
Dhimbje në gju pas drejtimin - një fenomen i përhapur, sidomos në ata të cilët nuk e kishin të angazhuar aktivitete aktive fizike. Struktura e gju është shumë e vështirë, dhe çdo ditë ajo është përgjegjëse për një ngarkesë të madhe, e cila kur kalon rritje të shumta.
Dhimbja mund të ndodhë pas drejtimin jo vetëm për shkak të anomalive në të përbashkët, por për shkak të ligaments dëme. Gjithashtu nën ngarkesë e mundur përkeqësimin e inflamacionit në gju, të cilat ju nuk ishin në dijeni. Prandaj, të pranishëm "parandalim" e trupit duhet të merren seriozisht.Shkaqet


Ndoshta shumë prej jush veten pse nuk ka dhimbje në gju në pjesën tjetër, dhe vetëm pastaj të fillojë të shqetësojë running? Ky shqetësim mund të ndodhë për arsyet e mëposhtme:
Dëmtimi traumatik në menisk. Menisk - është kërc harmonishëm në gju të përbashkët. Kërcor fqinje ajo është bashkëngjitur me ligamenteve. Si rezultat, nga ana e mprehtë apo të dështuara këmbët mbledhje e fibrave të lidhura mund të ndërpresë - dhe atëherë nuk do të jetë një dhimbje të mprehtë. Pak shtohet zonë gju, dhe pacienti mund të mbështetet në gjymtyrë dëmtuar.

Zhvendosja e kupë (kneecap). Ky është një lëndim i përbashkët për vrapues karakteristike, dhe kjo nuk do të sjellë komplikime të rrezikshme. Por me çrregullimesh të përsëritura të tilla bono të përbashkëta shtrirje, duke humbur stabilitetin në gju, dhe lëndimit do të ndodhë përsëri dhe përsëri. Pastaj hidhërim pas drejtimin do "normë". Shpesh ka një të ashtuquajtur "gju Runner-së" (Indit shkatërrimi kupë - hondromalyatsyya) kthen dhimbje e shurdhër në kupë dhe ul lëvizshmërinë e përbashkët.

Shtrihen ose marramendës ligaments kyçeve. Efektet e tilla janë shpesh për shkak të lëndimit ose ngarkesa përforcuar. Dhimbja është e mprehtë, ka ënjtje të zonës gju, lëvizshmëri të kufizuar dhe dhimbje kur preku.
Patologjitë që mund të provokojë dhimbje pas stresit të lartë, artriti, artriti, reumatizma, periarthritis (dhe lezione tjera reumatike e gjurit), bursit, sinoviti, tendonitis. Detaje rreth këtyre sëmundjeve që kemi thënë në artikullin "sëmundjet e joints gju:. Simptomet e tyre dhe trajtimi efektiv"

Çrregullimet vaskulare e rrjetit qarkullimit që ushqen zonën e gjurit. Këto dhimbje janë të përhershme në natyrë, pa lokalizimin qartë jeni vetëm dhe pa marrë qetësues, ju lutem. Ata janë karakteristikë e adoleshentëve, kur periudha e rritjes aktive të enëve të gjakut rritjes kockave shpejtesi inferiore. Ajo është gjithashtu e mundur dhimbje vaskulare në prani të arterieve që ushqejnë pllaka gjunjë e kolesterolit që ngushtuar lumen dhe të ndërhyjnë me furnizimin normal të gjakut në indet.
Prapa dhimbje mund të lindin nga lëvizja pahijshme e të përbashkët. Me kalimin e kohës, kjo mund të çojë në inflamacion, shtrihen ligaments dhe lëndimet kronike menisk. Çfarë mund të shkaktohet nga lëvizjet e parregullta e këmbëve kur running?

Drejtimin në terren kodrinor. Për shkak të ngarkesës pabarabartë terren në strukturën e përbashkët është e pabarabartë si rezultat ka microtrauma të vazhdueshme që të çojë në inflamacion kronik në gjunjë dhe dhimbje.
Teknikë të pahijshme running. Dhimbje mund të ndodhë pas drejtimin me një theks mbi thembra, kur drejtimin këmbët e kthesë, si dhe pozicionin e gabuar të trupit gjatë trajnimit. Kjo është për shkak të faktit se gju nuk është amortizimi i mjaftueshëm rritur ngarkesën vertikale dhe ka një compression konstante e indeve dhe strukturave kyçeve.

Në qoftë se ju të ndaluar pozicionin e gabuar (p.sh., banesë), atlet edhe eventualisht të dalin dhimbje. Flat hark parandalon fryrje këmbë dhe në këtë mënyrë edhe më tej rrit ngarkesën në gju.
Këpucë sportive të zgjedhur gabimisht (shumë i gjerë dhe jo fiksimin deri afër, ose anasjelltas) shkakton punën e përbashkët si duhet dhe mund të shkaktojë dëmtimin dhe shfaqjen e dhimbje të përbashkët.
Mungesa e një të plotë të ngrohtë deri para se të running. Muskujt e pastërvitur të ngarkesës zhvilluar pabarabartë, duke lejuar të përbashkët për të ecur si duhet.

Është e rëndësishme për të zgjedhur këpucë të drejtë për trajnim

Gjërat për të bërë në dhimbje akute dhe kronike?


Në të sindromës akute dhimbjes;
Përbashkët lirohet i ngarkesës. Është e nevojshme për të siguruar në mënyrë të vendosur duke përdorur zakonshëm apo fashë elastike.
Imponuar një dhimbje prytupy kompresë të ftohtë. Burimi i ftohtë (pad ngrohje apo akull) duhet shmangur e rrobave të ngrirja ka ndodhur. Mbani ftohtë jo më shumë se 15 minuta me një pushim për një orë. Nëse është e nevojshme, të përsëritur procedurën 3-4.
Leg vendosur mbi trup, duke i dhënë asaj një pozitë të rehatshme.

Nëse hapat e mësipërme nuk ndihmojnë - përdorim analgjezik nga grupi i NSAIDs.
Edhe në qoftë se simptomat pakësohet pas një kohë - ende nevojë urgjente për të parë një mjek për këshilla.
Rekomandimet për sindrom dhimbje kronike:
Së pari, konsultohuni me mjekun tuaj për të identifikuar shkaqet e mundshme të morbiditetit dhe të merrni këshilla në lidhje me mundësinë e zgjatjes dhe trajnimit korrigjim. Ju mund të kenë nevojë të fillojë të marrë chondroprotectors - produktet që përmbajnë glucosamine dhe chondroitin - për të rivendosur indet kyçeve dhe fibrave të lidhura.

Përdorimi i vazhdueshëm ose fashë fashë elastike për të bllokoj të përbashkët.
Aplikimi kompresa të ngrohta ose ointments ngrohja do të përshpejtojë proceset metabolike në zonën e prekur.
Kaloni një të plotë të ngrohtë-up para trajnimit.
Në dhimbje akute gjatë ushtrimit duhet të ndalet ngarkimit. Por, ndërsa ne nuk mund menjëherë të ndalet, sepse unë mund të provokojë dëmtimin e mëtejshëm. Ai së pari duhet të shkoni në hapin, dhe vetëm pas disa kohë krejtësisht të ndaluar.

Parandalim


Në mënyrë për të parandaluar zhvillimin e dhimbjes pas drejtimin, ju duhet të ndiqni disa rregulla të thjeshta:

Drejtimin në nivelin e tokës dhe jo në asfalt apo trotuar.
Ndiqni saktë teknikën running: këmbë vendosur rreptësisht të drejtë, përçarje qetë ndodh nga thembra e deri te këmbët.
Zgjidhni këpucë të drejtë në mënyrë strikte të përshtatshme në madhësi dhe të dizajnuara për drejtimin (me hundë fleksibël, mbështet vështirë, mbështetur harkun e këmbë). Këpucë kravatë nuk duhet shtrënguar.
Planifikoni intensiteti dhe vëllimi i drejtuar në mënyrë që ngarkesa e rritur gradualisht. Në qoftë se ju nuk e ndiqni këtë rregull, trajnimi intensiv do të çojë në tendosje të muskujve dhe rritjen e vëllimit drejtimin tepër lodhje të përbashkët.

Të bëjë një të plotë të ngrohtë-up para trajnimit dhe pas kësaj do të shtrihet dhe të zgjas muskujt tuaj.
Mbani në mend se ngarkesa të larta të çojnë në drejtimin lëndimit të gjurit, edhe nëse të gjitha rregullat drejtuar. Nëse ju keni dhimbje, pa marrë parasysh shkakun, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Vetëm një ekspert mund të kuptoj pse ekziston kjo simptomë dhe të përshkruajnë trajtim të duhur.