Dhimbje në gju në fëmijët dhe adoleshentët shkakton diagnozë të shpejtë, çfarë duhet të bëjmë


Nëse nëna e tre fëmijëve është mendja më e fortë se të përgatitur tërësisht agjent FSB, prindërit e para-lindur naive dhe i tmerrshëm, si rekrutë - çdo ankesë dhe nuancë të vogël mund të sjellë me qetësi. Ankesat e vazhdueshme të fëmijës e dhimbje në gjunjë dhe plotësisht mund të shkaktojë për panik: çka nëse të dëmtuara apo nyjeve, dhe edhe më keq - disa anomali kongjenitale?
Në fakt, dhimbje dhe parehati në gjunjë e tij në fëmijët është jo e rrallë, sepse lojrave celular, kurioziteti bën ngjitje pemë dhe ndërtesa të braktisura, të kontribuojnë në marrjen e abrasions dhe bruises. Nesformyrovavshayasya dhe në rritje të sistemit musculoskeletal përcakton karakteristikat e fëmijës si ligaments tendosje dhe muskujt, e cila kontribuon në një tendons shtrihen.


Shumë shpesh shkaku i dhimbjes është trauma e zakonshme, por kjo nuk është gjithmonë

Faqja Diagnostics


Promovimi aktiv i shkallë të karrierës dhe peshë "të rritur" raste nuk janë gjithmonë të marrë fëmijën për një mjek pa vonesë: mund pobolyt dhe të ndaluar. Por në qoftë se ju gjithmonë të mbështeten në këtë deklaratë, ju mund të humbasë fillimin e patologji të rënda - periudha në të cilën trajtimi është më efektive. Prandaj është shumë e rëndësishme për të përcaktuar se sa serioz rrezik mund të paraqesin dhimbje dhe kjo është burimi i tyre.

Fillo një diagnozë në shtëpi e gjetjen e fakteve, fëmija ka marrë lëndime - ndoshta ai rrëshqiti ose ra gjatë lojrave me kolegët, goditi ballë krevati në një përpjekje për të shpejt të hidhen në të, pas turning off dritën.
Have a look at dhe me kujdes promatsayte gju sëmurë, skuqje dhe rritje lokale të temperaturës të lëkurës, ënjtje dhe ënjtje janë shenjat e inflamacionit.
Abrasions Disponueshmëria dhe gërvishtjet në gjunjë lejon të përcaktuar me saktësi burimin e dhimbjes. Shumë më e komplikuar gjërat janë, në qoftë se fëmijët vazhdimisht ankohen se "dhemb brenda" për asnjë rrethanë të dukshme.

Lëndimit të gjurit në një fëmijë - nuk është një arsye për të braktisur provimin, veçanërisht nëse dhimbja nuk shkon larg në 2-3 ditë. Për si lëndimit mund të jetë më serioze dhe të thellë se vetëm një zeroja apo mavijosur:
Ndrydhje. Në fëmijët dhe të rinjtë është një rritje konstante, aktive e eshtra, nyje dhe ligaments pësojnë ndryshime të rregullta. Shtrihen shpesh kalon pa kujdes mjekësor dhe mund të gjatë të jetë një burim i shqetësimit.
Plas në femuri - pasojë i shpeshtë i goditjeve dhe bie - dhe të kërkojë këshillim të detyrueshme në traumë.

Tenosynovitis - inflamacion të membranave të muskujve suhozhylnoy femurit dhe këmbës, i shoqëruar nga dhimbje të rënda në gju. Proceset e tilla kontribuojnë në deformim dhe lidhje contracture, kështu që pa imponuar suva ose splints (fashë lëvizshëm suva) trajtimit nuk do të bëjë.
Këputje e lëndimeve menisk e nyjeve dhe zhvendosjes së kupë shoqëruar me dhimbje të forta, fëmijët nuk mund të qëndrojë në këmbë. Kirurgët Ndihmë dhe trauma në raste të tilla duhet të jenë urgjente.

Arsyet padukshme


Tani që artrit është diagnostikuar në 20 vjet, dhimbje të ulët mbrapa dhe 30 të gjithë botën ngulfatën nga frika e sëmundjeve onkologjike, shfaqjen e dhimbjes tek fëmijët gjunjë për asnjë arsye të dukshme edhe më e frikshme se sprains, çrregullimesh dhe thyerje të eshtrave së bashku. Pse lënduar në qoftë se fëmija nuk bie dhe nuk vdaryavsya?
Ndër shkaqet e padukshme mbingarkesës më të zakonshme fizike - shëtitje të gjatë apo të trajnimit tepër intensive në palestër adoleshentët shpesh derdhjen hidhërim në gjunjë dhe këmbët, duke rritur në pasditen e vonë. A nuk dal faktorë të tillë si mbipeshë dhe banesë - ata të shkaktojë rritjen e stresit mbi nyjet e këmbëve, që do të thotë fëmijët lodhem shpejt dhe mund të jenë dhimbje.

Në raste të tilla, është e rëndësishme për të gjetur ushtrimin optimale. Trajnim intensiv në peshë të tepërt tepruar për fëmijët nuk janë gjithmonë zgjidhja më e mirë: ngarkesa tashmë të larta në gju të përbashkët janë rritur duhet lëvizje të vazhdueshme - ajo promovon trauma dhe tendosje e nyjeve dhe ligamenteve.

Apo ndoshta ne vetëm të rritet?


Tregojnë se fëmija është në rritje, jo vetëm mund të ëndërrojnë të fluturimit, por dhimbje në gjunjët e tij. Deri në 12 vjet trupi i fëmijës rritet dhe zhvillohet me shpejtësi, ka një diferencim i indeve. Prekur veçanërisht nga rritja e shpejtë e këmbë - ende nuk anijet e tyre kanë elasticitet të mjaftueshëm, qarkullimi i gjakut është normale për të vetëm uyazyka lëvizje aktive. Dhimbje, duke treguar se rritja shpesh shfaqet në mbrëmje ose natën, një kohë kur qarkullimi i gjakut ngadalëson.

Gjatë dhimbjes aktive në rritje në zonën e gju mund të ndodhë për shkak të rritjes së nervanomernoho e kockave, enëve të gjakut, ligaments
Të ndihmuar fëmijën tuaj të përballuar me dhimbje të tilla duke përdorur masazh, indeve të nxehtë, qarkullimi i gjakut në to rritet, dhe dhimbje recedes.
Sëmundje të rënda të tilla si përdhes dhe reumatizma në fëmijët dhe adoleshentët praktikisht nuk është i regjistruar shkak për lindjen e ndryshimeve të mëdha në indet nevojë për një shumë kohë. Megjithatë, për të identifikuar shkakun e shqetësimit dhe të vlerësuar në mënyrë adekuate nevojën për kujdes mjekësor është i rëndësishëm për shkak se diagnoza e gabuar në moshën e tenderit mund të shkaktojnë tkurrje të komunikimit, gjë e shëmtuar të përbashkët dhe dëmtime të lëvizshmërisë. Nëse keni edhe dyshimin më të vogël, menjëherë lëvizur fëmijën te mjeku - metodat profesionale moderne diagnostike të ndihmojë sa më saktë që të përgjigjet në pyetjen "pse" dhe menjëherë të fillojnë trajtimin (nëse është e nevojshme).