Dhimbje në shpatullën e përbashkët simptoma, diagnostikimin dhe trajtimin


Dhimbje sup nuk është e lidhur gjithmonë me patologjinë e shpatullën përbashkët. Ata mund të shfaqet. Çdo pacient duhet të dini në lidhje me të dhe të jenë në gjendje të bëjnë dallimin në mes tyre. Si të bëhet kjo? Dhe është e mundur për të përballuar me shumë të sëmurë sup përbashkët?
Sot biseda jonë për trupin më të veçantë të përbashkët. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbje në shpatullën përbashkët - trajtim do të ndryshojnë në varësi të shkaqeve të tyre. Përbashkët të lëvizshme dhe më funksionale se shumë të tjerë. Por shumë shpesh ne harrojmë se ju nuk mund të mbi-ngarkesës dhe për të mbajtur joints. Ata nuk falin. Nuk është rasti i sup përbashkët, keqpërdorimi mund të në një pikë të caktuar, atëherë nuk ka dhimbje dhe shkelje e funksioneve të tij.


Por dhimbja mund të lokalizuara në shpinë qafës së mitrës dhe të shfaqet. Mënyra më e lehtë për të dalluar këto dhimbje - për lëvizjen sup. Një dhimbje e vërtetë në të jehon lëvizje e sup përbashkët, nuk është treguar kur kthyer qafën.
Shpatull mund të dhemb për shumë arsye, dhe dhimbja është një simptomë e dukshme patologji serioze. Ajo duhet menjëherë të diagnostikuar dhe trajtuar. Mundohuni të bëni atë në shtëpi - kështu përzënë sëmundje në një kënd mpirë. Korrekt dallojnë dhimbjen dhe trajtimin e duhur mund vetëm profesionale. Prandaj, pavarësisht nga ashpërsia nuk ishte dhimbje, kontaktoni mjekun tuaj menjëherë.

Me ngurtësi të fortë në supet - ju mund të mendoni dhe të ecin në pjesën tjetër të bëjë dorën tonë celular

Pse ka dhimbje


Dhimbje sup shpesh shfaqet kur ne nuk jemi duke shikuar sjellje e tyre, me aktivitet të ulët fizik apo mbingarkesës së përbashkët. Ka nedolikovanyh dhimbje pas lëndimeve dhe sprains, në muskul apo këputje gilcë, zhvendosja e shpatullën.
Nuk mund të jetë shkaku tendonitis (inflamacion gilcë) dhe bursit podakromyalnыy (inflamacion në të njëjtën qese, të vendosura në mes të procesit dhe shpatullën përbashkët). Të shkaktojnë dhimbje në shpatull dhe inflamacion mund Infeksioni: Streptococcus, klamidia, tuberkulozi, candidiasis dhe shumë të tjerë.

Përgjigjuni në dhimbje të mprehtë djegur në supe mund osteokondroza e shpinë qafës së mitrës, dhe në të moshuarit zhvillon procesin degjenerative (Arthrosis), pezmatim nervi nervore brachial.
Një patologji e veçantë e zonës sup është periarthritis sup-teh, në të cilën nyjet e prekura qafës së mitrës apo dhjetor trungu i këndshëm. Ai kontrollon indeve sup trofik dhe dorën.
Shpesh dhimbje në shpatullën përbashkët shfaqen në njerëz të profesionit të cilëve përfshin ngarkesën e zgjatur mbi to (duart e ngritura, në këmbë, shufra tjerrje, etj).

Dr të ndihmojë. Por është e rëndësishme për të gjetur një specialist kompetent

Simptomat dhe shenjat e sëmundjes shpatull


Dhimbje në të majtë të përbashkët shpatullën (apo djathtas, të paktën - të dyja në të njëjtën kohë) shfaqet në sëmundjet e mëposhtme:
tendinitis - inflamacion i tendons rreth shpatullën përbashkët. Kjo ndodh kur ngarkesa e tepruar mbi supe. Tendons fshij kundër kockave, irritim dhe dhimbje që rrit me lëvizje dhe prekje;
Bursit - dhimbje nuk është shumë intensive, kronike. Në qese kyçeve atje është ënjtje, ju ndiheni të pakëndshme dhe nuk mund të fle mbi supe prekur; Dhimbja e mprehtë e duarve skualifikimin drejt kokës ose institucionit të tij;

periarthritis - dhimbje që i jep një dorë, qafë, më keq kur heqjen atë dhe duke u përpjekur për të filluar në pjesën e prapme. Shpesh ndodh gjatë natës, djegie, dhemb, dora shoqëruar zyabkostyu. Zhvillon atrofi të muskujve - "ngrirë" shpatullën, një ndjenjë zvarritje, ndjesi shpimi gjilpërash, shqetësuar shpatullën ndjeshmëri, krahun dhe teh supe. Sëmundja është e vështirë dhe mund të shkojë deri në disa muaj;
arthrosis dhe artritit sup të majtë të shkaktojë dhimbje të përbashkët;
infarkt miokardi dhe angina, pneumoni dhe mëlçisë patologji, tumoret në dhimbje në gjoks dhe qafë të nervit shiatik japin pasqyrohet në shpatull;

me depozitimin e kalciumit Kristal vogla bien në çantën e tij dhe subakromyalnuyu, dhimbje, i ngjan një sulm të përdhes; Depozitat kripë mund obъyzvestvlyat ligaments dhe tendons që kalojnë nën teh shpatullën dhe sindromi klavikul ("kontakti"). Nuk është më në moshë nga 30 deri 50 viteve, dhimbja ndodh papritmas dhe dhemb vazhdimisht. Pacienti është e vështirë të supe mënjanë nga trupi për 30-90 gradë;
lëndimet traumatike duke shkaktuar dhimbje të forta, rënia e armëve e sipërme thjesht mund të fluturojnë për të thelluar përbashkët ose gilcë këputje ndodh, i jep krahun rotacionit.

Ku kripëra depozitohen në shpatull

Diagnoza dhe trajtimi i patologjive


Siç e kemi parë, dhimbje në rrip sup shkaktuar një shumëllojshmëri masë të arsyeve. Prandaj, është e nevojshme për të zgjedhur e cilësisë së diagnostikimin dhe trajtimin strategjisë. Ajo duhet të apelojnë për terapist dhe neurolog. Dhe në qoftë se në sqarim nga shkaqet e sëmundjes do të jetë i brendshëm, japin dhimbje në supet, pastaj menjëherë të vizitojnë mjekët të specializuara dhe të fillojnë trajtimin e sëmundjes themelore.
Ne rekomandojmë një qasje gjithëpërfshirëse për trajtim: të përqëndrohet në shkaqet e sëmundjes, trajtimin pathogenetic që ndërpret zhvillimin e sëmundjes, eliminimin e simptomave dhe shërim funksional të përbashkët. Nëse strategjia e trajtimit të koordinuar në të gjitha katër drejtime, dhimbje në shpatullën përbashkët mund të eliminohet shpejt dhe pa komplikime.

Arthritis, arthrosis, bursit NSAIDs përdorura dhe chondroprotectors. Nëse për ndonjë arsye u nis sëmundja, dhe këto barna nuk janë dhënë rezultatet, të mbështetet në përdorimin e hormoneve dhe analgesics narkotike për të zvogëluar vuajtjet e pacientit. Këto mjete janë përdorur dhe progresi i tumoreve malinje. Droga administruar nga goja si edhe intravenoz si edhe injeksion intra-kyçeve. Por shpesh trajtimi konservativ deformimeve osteoarthritis e sup përbashkët është efikas. Prandaj propozohet trajtim kirurgjik dhe metoda më efektive për sot - një arthroplasty zëvendësim.


Me ndikim, hendeku Nesh vendi i shkatërrimit mbivendosur akull. Atëherë ju mund të përdorë mjetet juridike popullore: Bëni uthull compress natën. Fshij infuzion supe lënduar përgatitur: 3 tbsp lule jargavan, 1 tbsp rrënjë copëtuar rodhe dhe 3 pod piper të nxehtë të përzier me 1 litër e shpirtrave, për të insistojnë tre ditë. Ose vaj: 100g pakripur proshutë shkrihet, shtoni 1 pod e piper i kuq, 3 lugë Shabelnik grimcuar dhe si shumë gjuetarët.
Periarthritis trajtohen me analgesics, droga anti-inflamator që janë të administruara në brenda kapsulë bëjnë bllokadën novokaina, akupunkturë. Nëse sëmundja është e shprehur fort kalit, e përdorur përgatitjet hlyukokortykosteroydnыe në formën e vajrave dhe injeksione.

Rezultate të mira në dhimbje në supet jep klasa yoga. Ajo relakson mekanizëm muskujve të trupit, e cila është shumë e mirë për trupin, sidomos qafa dhe shpatullat. Electrophoresis përdorura dhe terapi magnetike, ointments anti-inflamator dhe fasha bishofit.
Por mos harroni se në çdo rast nyjet sup për të trajtuar sëmundjen në shtëpi është e pamundur. Njohuri të marra nga interneti apo burime të tjera, ajo nuk është e mjaftueshme. Trajtimi duhet të jetë individual dhe profesional. Bërë në shtëpi mund vetëm parandalimin e referuara në Neni sëmundjeve. Ajo siguron palestër, zvogëlimin e stresit intensiv dhe të vazhdueshëm në nyje. Ju nuk mund të mbiftohem dhe plagosë nyje. Ushqim duhet racionale dhe të mos harrojmë për sjellje.