Nervore vagus - simptomat dhe trajtimi


Palë quajtur vagus nervore të nervave kraniale, degët janë të vendosura në kryesore, qafë, barkut dhe organizmat e kraharorit formojnë rrjet diellore. Kjo është një nervore përzier, sepse ajo përfshin motor, ndijor dhe fibrave parasympathetic. Ndikon në vagus veprim refleks nervore dhe rregullon procese të rëndësishme në trup, të tilla si:

 • gëlltitjes;

 • kollë;

 • të vjella;

 • frymëmarrje;

 • palpitations;

 • sekretimit të gjëndrave të stomakut dhe kështu me radhë. d.


 • Çfarë e shkaktoi humbjen e nervit vagus?
  Lezionet e nervit vagus shpesh çon në pasoja shumë të rënda. Dështimet mund të jenë:


 • lëndime të ndryshme;

 • Tumoret;

 • hematoma;

 • trombozë;

 • meningjit;

 • aneurysm;

 • gjëndra sëmundjes;

 • Nevropati alkoolike;

 • diabeti, etj


 • Konsideroni, simptomat dhe trajtimin e lezioneve (acarim) të nervit vagus.

  Simptomet e inflamacion (nevralgji) nervore vagus


  Duke pasur parasysh se nervi vagus ka një strukturë komplekse dhe ndikon në funksionimin e shumë organeve, kjo mund të jetë shenja të një shumë të ndryshme. Konsideroni ato më të zakonshme janë:

 • Shkelja e funksionit gëlltitjes - një nga simptomat tipike dhe të zakonshme të nervit vagus. Për shkak të neuron periferike dëmtojë nervore vagus ndodh paraliza e muskujve të faring dhe ezofag, kështu ajo bëhet e pamundur për procesin e transferimit të ushqimit ose të lëngshme nga orofaringut në stomak.

 • Simptomet e nervit vagus është gjithashtu ndonjëherë marrjen e ushqimeve të lëngshme në hundë. Kjo është shkaktuar nga paraliza e muskujve qiellzor funksionet e të cilëve janë në ndarjen e zgavrën e hundës e gojës dhe fytit.

 • Disa pacientë duket hije hundës zë i një inflamacion izoluar të nervit vagus. Është vërejtur rri shije të butë në anën e zjarrit, ajo maloruhlyvist apo prona, si dhe devijim dërçikth në një mënyrë të shëndetshme.

 • Tregojnë dëmtimin pamjen vagus nervore mund të ngjirur zërin, për shkak të paralizës së litarët vokale. Lezione dypalëshe mund të çojë në humbje e zërit të plotë (mungesa zë kumbues), si dhe një vështirësi dramatike në frymëmarrje, frymarrje.

 • Kur zhurma vagus nervore mund të ndodhë shurdhim në stomak, dhimbje në kuadratin e sipërm të majtë, shkelje lëvizshmëri zorrëve.

 • Simptomet e inflamacion të nervit vagus mund të jetë një dështim kardiak, domethënë, takikardi (përshpejtimin e rrahjes së zemrës) ose bradycardia (i ngadalshëm infarkt reduktim). Vini re se lezione njëanshëm shkelje të tilla janë shprehur pak.


 • Në plagë dypalësh të vыsheoboznachennыe vagus nervore të gjitha simptomat janë të ndritshme. Gjithashtu, mund të ketë dhimbje dhe çrregullime të ndjeshmërisë së mukozën e laring, dhimbje në vesh (rajon kanalin e veshit).

  Trajtimi i lezioneve të nervit vagus


  Ajo duhet menjëherë të paralajmërojnë se dëme mjetet vagus popullore trajtimit nervore janë të paefektshme dhe pothuajse asnjë rezultat. Pra, mos e humbni kohën në vetë më të mirë sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një specialist, të shkojnë përmes ekzaminimit të nevojshëm dhe të fillojnë trajtimin. Përveç kësaj, përpjekjet për metoda të terapisë me popullore mund të çojë në atë kohë do të jetë e humbur dhe do të duhet për të trajtuar patologji në faza më të rënda të komplikimeve.
  Përgjithësisht, trajtimi është mjekim, e cila mund të përfshijë marrjen droga tilla:


 • hormonet;

 • multivitamina;

 • antihistamine dhe agjentët Anticholinergic.


 • Në disa raste mund të rekomandohet electrostimulation dhe kirurgji.