Nervore vagus


Dëgjuar fraza "nervore vagus" person i interesuar kryesisht në pse ai është quajtur. Me nervat tona të trurit të lidhur disa palë, secila prej të cilave është përgjegjës për fushën e tyre të trupit, për shembull, për herë të parë, të dytë dhe të tetë palë përgjegjëse për dallimin e të lehta, tinguj dhe erë. Dhjeti quhet "nervore vagus". Ai lidhet me një departament të trurit dhe të prek pothuajse të gjitha fibrave nervore. Për ata që transmeton sinjale, duke rezultuar në thyer pothuajse çdo organ. Emri vjen nga vagus Latine - në qoftë se ai endet nëpër trup, dhe degët e saj janë në kryesore, gjirit, trupi i qafës së mitrës dhe të barkut.Vagus ka një ndikim në shumë reflekset, gëlltitjes, kollitjes, të vjella, zbrazjes stomakut. Ajo rregullon procese të tilla të rëndësishme të tilla si rrahje zemre dhe frymëmarrje. Ajo gjeneron këtë nervore rrjet diellore.

Sëmundjet e nervit vagus

Ashtu si çdo nervore tjetër në trupin tonë, enden të prirur për disa sëmundje:
Anhyonevrozы - kur zhvillimin mosfunksionim vaskulare si pasojë e çrregullimit të innervation autonom. Kjo patologji të tilla si migrenë, эrytromelalhyya, sëmundje Raynaud dhe Meniere.
Krizë nervash - sëmundje, karakterizohet nga excitability, nervozizëm, dobësi, lodhje. Funksionet e sistemit autonom nervor shkelur.


Migrenë - dhimbje koke, njeri i vuajtur i cili sulmon dhe është natyra e padurueshme. Sëmundje Meniere prek segmentet e trurit dhe sistemit nervor periferik, simptomat e saj kryesore - humbjen e dëgjimit, marramendje. Simptomat e sëmundjes Raynaud-së - zbehje dhe cianozë e gishtat e një personi, stimulimit emocional. Lezione janë simetrike.

Patologji trajtojnë dhjeta palë e nerva është shumë e vështirë. Sëmundjet e kësaj natyre nuk janë lehtësisht terapi dhe në mënyrë të konsiderueshme komplikojë jetën. Prandaj, kur ndonjë simptoma alarmuese kanë nevojë për të parë një mjek, për të vëzhguar qëllimin e saj dhe pak nervoz.


Në rastet më të rënda të kryera elektrike, metodat kirurgjike janë përdorur ndonjëherë. Mjetet juridike popullore trajtimi janë shpesh joefektive dhe praktikisht asnjë shpallje. Pra, nuk e admirojnë ato - ju mund të humbni kohën e çmuar që mund të shpenzohen më produktive: për të kaluar provimin dhe trajtim. Metodat e reja diagnostikuese lejojë një saktësi maksimale për të zbuluar sëmundje. Mos injoroni këshillën e mjekut, pasi këto sëmundje mund të shkaktojë komplikime të rrezikshme për jetën.


Shkaqet inflamacion i nervore vagus

Dëmtimi i këtij lloji mund të ndodhë për arsye të ndryshme. Diabeti - më të zakonshme të tyre. Në qoftë se nivelet e larta të sheqerit në gjak, dëmtim të enëve të gjakut mund të çojë në inflamacion i nervore. Jo më pak të prekur negativisht nga sëmundje të tilla si Parkinson ose HIV. Veçanërisht lezione të rënda vërejtur në dëmtime të rënda dhe aksidentet.

Si rezultat i operacionit të kryer në një situatë emergjente, presioni mbi palë e dhjetë të nervave rritet, e cila mund të rezultojë në dëmtim të rëndë të. Një tjetër arsye patologji - zakone të këqija të tilla si alkoolizmi.


Shenjat e shkatërrimit nervore vagus

Nëse ka pasur dëme, nuk është paraliza e muskujve të ezofagut dhe fyt, duke shkaktuar mosfunksionim të gëlltitjes. Kjo ndikon muskujt Palatine, e cila është arsyeja pse ushqimi lëngshme mpirë hundë dhe gëlltitjes vështirë. Në provim, goja e dëmit vërejtur varur qiellëz e butë. Pacienti është duke ndryshuar zërin ngjyrë hundës. Përveç kësaj, ai bëhet i ngjirur, siç është paraliza e litarët vokale. Nëse dëmi ka ndodhur në të dy anët, me zhvillimin e mundshëm të asfiksi. Aktiviteti i muskulit të zemrës është prishur - e takikardia ose bradycardia. Pothuajse gjithmonë ndërprerë sistemin e tretjes, ka mosmbajtjeje urinar, dhe shurdhim.


Ne duhet të themi një palë nevralgji nervave dhjetë, ose më mirë degët e saj të veçanta - nervore sipërme laryngeal. Shkaqet e sëmundjes deri më tani nuk zbulohet. Mjekët besojnë se në shumicën e rasteve sëmundja zhvillohet nervore laryngeal proceseve patologjike në shtypje. Pacienti ndjen dhimbje, i shoqëruar nga dobësi, kollë të fortë. Prekje e dhimbje qafe është shënuar mbi kërc tiroide.

Njerëzit diagnostikuar kongjenitale patologjisë dhjetë palë e nerva mund të kenë nevojë të marrë frymë stimulues kardiak aparatit. Kjo është e nevojshme në mënyrë që të sigurohet se funksionimi normal i sistemit të zemrës dhe ndihmon tretjen e ushqimit dhe për të rivendosur furnizimin me funksionet. Sëmundjet e nervit vagus në gjendje të ushtrojë ndikim të fuqishëm destruktiv, kështu që pacientët zakonisht kanë nevojë për kujdes të specializuar në spital.


Më shpesh diagnostikuar patologjinë fituar të nervit vagus. Zakonisht kjo është për shkak të lëndimit të tij. Si rezultat, një person është i detyruar që të përshtaten me një jetë të re. Nëse ndezjen ishte për shkak të presionit të përkohshëm në nerva, trajtimit të mundshme. Kjo mund të përjetojnë karakteristikat themelore të sëmundjeve: humbjen e vetëdijes, vështirësi në përtypje dhe gëlltitjes ushqim. Për vendosjen diagnozë të saktë duhet të kërkojnë kujdes mjekësor. Pas trajtimit dhe disa masa tonik kthimit mundur me mënyrën e vjetër të jetës.


Diagnoza e lezioneve të nervit vagus

Për prodhimin, një diagnozë të saktë përcaktohet nga tingujt e zërit që mund të mungojnë plotësisht ose të dobësuar dhe pastërti vyyazyka tingëllon. Pacienti ishte ftuar për të thënë "dhe" disa fjalë, pastaj të hapur gojën tuaj. Mjeku kontrollon qiellin dhe gjuhën për objektin varur qiellëz e butë dhe dërçikth marrëveshje simetrik. Kur shihet duke përdorur një shpatull. Gëlltitjes funksionin testuar duke përdorur një gllënjkë ujë. Kur pacienti semundjen disfagia poperhnetsya menjëherë. Për të përcaktuar statusin e litarët vokale, kryhet laryngoscopy.