Ajo dhemb supe të përbashkët - çfarë duhet të bëjmë, si ta trajtoni


Dhimbje në çdo pjesë të trupit të pakëndshme dhe të papritur. Kjo ndjenjë çdo moment është i përhumbur, ajo bëhet e fortë, pastaj dobësuar, mendimet zavolodivayuchy, duke shkaktuar ankth, duke krijuar një ndjenjë të shqetësimit. Sup nënshtruar ngarkesë të vazhdueshme dhe provë, kështu që nëse ju jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbje në shpatullën e përbashkët - trajtim nuk mund të vonohet. Përndryshe kjo mund të ndodhë që çdo - lëvizje-të jetë ajo gatim, larje, hekurosje ose të luajë jashtë sjellë dhimbje dhe nuk i japin për t'u çlodhur. Cili është shkaku i këtyre simptomave dhe çfarë të bëni nëse dhimbja dhemb në sup përbashkët nuk është një kohë të gjatë?


Shpatullën e përbashkët - një nga më aktive dhe të lëvizshme, kështu që ka pasur lëvizshmëria mund të pengojnë në masë të madhe të "jetë"

Shkaqet e dhimbje në nyje sup


Në supe problemet e përbashkëta lindin për shumë arsye: stresi, si pasojë transferuar sëmundjeve virale, mungesën apo tepricën e mineraleve, vitaminave dhe kështu me radhë. Në çdo rast, dhimbja ka një shkak dhe efekt, problemet tuaja kanë filluar të njohin ndryshimet në trup dhe për të parandaluar sëmundje kronike. Vlen të përmendet disa nga arsyet më të rëndësishme.

Tendonitis . Kjo sëmundje, e cila shkakton irritim dhe dhimbje shpesh shoqëron njerëzit vzvalyvayuschyh gjatë ushtrimit të tepruar (prerja dru zjarri, gërmimi, dhe lloje të tjera të punës intensive). Ajo është shkaktuar nga fërkimi i tendons kockave.
Bursit . Simptomat e sëmundjes e cila shkaktuar tendosje të madhe fizike, por është shoqëruar me çrregullime të mëdha. Dhimbje të mprehtë në këtë rast është shkaktuar nga ënjtje të çanta të përbashkëta, zarf të përbashkët të qese tipit të butë.
Osteoporozën . Me fjalë të tjera, metabolizmin e kalciumit në eshtra. Në këtë rast, veshin e përbashkët të shpejtë dhe si rezultat - dhimbje akute.


Në mënyrë të ngjashme, ajo mund të shoqërohet me presion brachial pleksus nervore në arterie subclavian. Rezultati - anemi, edemë, dhe dobësi në dorë.
Dhimbje të forta mund të zhvillohet për shkak të depozitave kalciumit në tendons poshtë klavikul dhe shpatullën teh. Dhemb dhimbje, të mprehta ndonjëherë ndodh kur dorën çojë nga trupi për 40-90 gradë.
Në kofshën e djathtë parehati të përbashkët ndodh, zakonisht në të drejtën-handers për shkak të rritjes së ngarkesës është në të djathtë. Por shpërndarja uniforme e ngarkesës nuk ka gjithmonë të ndihmojnë, pasi sëmundja është tashmë disa aktivitete dhe kërkon trajtim.

Këtu janë vetëm një listë e vogël e sëmundjeve që lidhen me shkeljen e sup funksionalitetit komplekse, por informacioni është për qëllim të tërheq vëmendjen tuaj për dhimbje dhe kohë për t'iu përgjigjur shqetësimit.
Në cilat raste duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun
Ka shumë mënyra të trajtimit parandalues ​​veprimit e dhimbje në shpatullën përbashkët, por në disa raste kërkohet ekzaminim mjekësor, dhe në çdo rast nuk duhet të vënë një vizitë në klinikë.
Kërkojnë mjekun menjëherë ndihmë nëse:
- dhimbje në të përbashkët, i cili u ngrit për shkak të lëndimit (zhvendosja, thyerje, këputje e komunikimit dhe etj);

- dhimbje të përbashkët shoqëruar me ethe, skuqje të lëkurës, etj
- dhimbja vazhdon edhe pas painkillers përdorimit;
- dhimbje vazhdon për një kohë të gjatë dhe ju nuk e dini shkakun e simptomeve në këtë rast për të përcaktuar se çfarë shpatullën lënduar vetëm pasi mjeku mund të shikoni ose x-rrezet.

Lidhur me shëndetin personal, ajo është gjithmonë më mirë të jetë e sigurt edhe një herë të kontrolloni të gjithë

Metodat e trajtimit dhe parandalimit


Në mënyrë që të vazhdojë me trajtim apo marrjen e masave parandaluese duhet të fillojnë të kuptojnë arsyen pse krahu i lënduar në shpatullën përbashkët. Pas vizituar mjekun, duke marrë teste, x-ray apo me ultratinguj kaluar që ju të merrni një diagnozë mbi bazën e të cilit do të jetë trajtimi. Rezultatet e trajtimit të njëpasnjëshme të rregullt plus parandalimit nuk do të marrë shumë kohë. Ky mjekim mund të përshkruhen nga mjeku dhe fizioterapi. Në çdo rast, përdorur për mjekësi tej pazakonta popullore në kombinim me recetë, efekti terapeutik mund të rritet. Nëse sup përbashkët dhemb, kjo do të thotë se proceset e trupit duke u zhvilluar për të cilën ju nuk e di edhe.


Në shtëpi, të bëjë parandalimin nuk lënë pas dore. Ajo mund të jetë vajra esenciale, fasha (të ngrohtë dhe të ftohtë alternuar), decoctions e bimëve kanë anti-inflamator pronave krem ​​dhe dritë, stërvitje të lehta. Trupi ynë është i përsosur dhe të na sinjalizon kur problemi duhet të zgjidhet menjëherë.
Pra, nëse ju lënduar sup përbashkët: çfarë duhet të bëjmë, çfarë duhet të bëni, që të pyesni - përgjigje për këto pyetje që ju keni marrë tashmë, të ketë vetëm për të dëgjuar ndryshimet në trupin e tyre dhe të marrin trajtim serioz. Rregullisht vizitoni mjekun, inspektim në kohë të kalojë tuaj dhe për të parandaluar zhvillimin e mundshëm të sëmundjes.

Në këtë çështje, si dhimbje në shpatullën përbashkët, shkakton - trajtim numerike - nuk ka, parandalimi - nuk mund të dëmtojë. Të qëndrojnë të shëndetshme dhe për të mbajtur joints. Joints dhemb - më keq se sa pacientët dhëmbët. Dhe mos t'i rrëmbejë.