Dhimbje në wrists Çfarë ndodh nëse dore lënduar


Funksioni i dore dorë për t'u lidhur me eshtra që janë në parakrah. Në dore shpesh kanë shumë ngarkesa fizike dhe energjisë, pikërisht për shkak të këtë arsye shpesh ka probleme me këtë pjesë të dorës. Për të rivendosur ose të mbajë funksionin e dore në manifestimin e parë të dhimbjes duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek i cili duhet të përcaktojë shkakun e shqetësimit dhe të rregulluar problemin. Dhimbje në wrists mund të jenë të llojeve të ndryshme.


Dritë dhimbje dhe të padukshme; Dhimbja mund të shfaqet vetëm gjatë natës ose lënduar përgjithmonë; dhe mund të jenë dhimbje shumë të rënda të kërcasin, duke përdorur karakteristikat e sëmundjes dhimbje diagnostikuar.Prandaj, çështja e çfarë të bëni nëse një dore lënduar, përgjigja është një - si metoda më e mirë e trajtimit është qasje në një mjek, i cili do të zgjedhë mënyrën që ju provimit për diagnozën.


Shkaqet e dhimbjes në wrists?

Arsyeja e parë, dhimbje në dore për shkak të - thyerje, përmbysje apo shtrihen. Nëse një person bie në duar, ose e bën atë goditje në dore, rezultati mund të zhvendoset ose të thyer eshtra, ndrydhje. Kur lëndimet shefi simptomë është një, dhimbje të forta akute në dore, ata nuk mund të lëvizin atë shumë të madhe bymehet. Në fillim të vuajnë venoz dhe kockave ladevydnaya, mjeku do të shihni këtë lëndim vetëm pas x-rrezet. Nëse dëmtimi është shumë i fortë në pacient ka një dhimbje të mprehtë, ju nuk mund të ngrejë dorën, foto do të jetë gjë e shëmtuar kyçeve dukshme, anomali në lëvizshmërisë, një ënjtje shumë të fortë dhe bruising. Nëse shkalla mesatare e thyerje, personi mund të ndjeni një dhimbje të vogël, një ënjtje të vogël.


Çfarë ndodh nëse dore lënduar për shkak të lëndimit?

Menjëherë në qendrën e traumave, në qoftë se koha nuk ka ndërmarrë veprime që ju mund të harrojmë për lëvizshmërinë në dore përbashkët.


Kur shtrihen lidhjen dore duket dhimbje e fortë që nuk funksionon plotësisht përbashkët dorës bëhet e paqëndrueshme, gradualisht shtohet.
Në çdo lindur në lëndim dore që nuk ishte pasoja të rënda, të cilat nuk mund të zgjidhin edhe një mjek, ju duhet të marrë masa të tilla, duke i dhënë ndihmën e parë:


1. Është ndërlikim e papranueshme që një person ka përjetuar një goditje të dhimbshme, ka humbur shumë gjak ose në vetë-plagosur dore e tij.


2. Në thyerje të hapur të nevojshme urgjentisht për të ndaluar gjakderdhje, ajo ka nevojë për të aplikuar akull për plagë, përfundoi në inde, nëpërmjet saj mund të lehtësojë dhimbjet, ënjtje dhe të ndaluar gjakderdhje.

 

3. Në krye të nevojës për të bërë plagë fashë sterile.


4. Pastaj rregulluar dore autobus (kostum dhe një pllakë të vogël) se nuk kishte asnjë paragjykim dhe shumë lëndime.


5. Apelojmë urgjentisht në spital.


Në asnjë rast nuk mund të pavarur të marrë qetësues, ju lutem. Sidomos sprays në lëkurë, duke e lënë mënjanë dozen, drogës merr në gjak, personi nuk ruani atë vdes. Pilula dhimbje mund të shkaktojë komplikime në traktin gastrointestinal, veshkat, mëlçisë, etj


Pse është e rëndësishme për të adresuar kirurg trauma apo dhimbje në dore? Si një specialist kryen veçantë ekzaminimin x-ray në parashikimet e ndryshme. Nëse frakturë imponon suva.


Arsyeja e dytë për dhimbje në dore - është osteoarthritis shpesh ndodh kur personi ishte tashmë trauma në këtë vend dhe kockat e shkrira keq. Dhimbje zhvillon kur custav shtamet, dorën, nuk mund të jetë një shkelje e lëvizshmërisë. Ju duhet të konsultoheni me një specialist.


Arsyeja e tretë e dhimbjes në dore për shkak të ngarkesave të energjisë dorë. Në qoftë se ju mori diçka të mprehtë, bëj ashpër dore tuaj, nuk është në lojë e golfit, tenisit apo kanotazh. Për këtë arsye në zhvillim tendenit - simptomë kryesor i sëmundjes është kërcëllimë në gilcë e tij dhe inflamacion, nuk mund të jetë subjekt për të kapur me dorë. Ankesa te mjeku, ai do të vlerësojë gjendjen e dhimbjes suaj të përbashkët lëvizshmërisë në qoftë se ju doni të kalojnë X-rrezeve.


Shkaku i tretë i dhimbjes në dore - RNS (sindromi i tunelit i kyçit të dorës), e cila ndodh shpesh në gratë shtatzëna, për shkak se ata janë duke fituar peshë, ka ënjtje, edemë kur i formuar në dorë, ajo fasha nervore mesatare dhe 60 % e grave vuajnë nga kjo sëmundje. Pas lindjes, sëmundja zhduket. Cilat janë simptomat e RNS? Kruarje, ndjesi shpimi gjilpërash, siklet, djegie, mpirje, të ftohtë në dorë, lëkura bëhet e zbehtë, duart janë të ndjeshëm ndaj temperaturës. Shtatzënë me këtë problem nuk mund shaka, të kthehet në një mjek, i cili mund të përshkruajnë electromyography, ajo ndihmon të dini saktësisht se ku goditi një nerv.


Çfarë ndodh nëse dore lënduar gjatë shtatzënisë?

1. Mos e zgjat dorën nën kokën e tij gjatë gjumit.
2. shtrëngojnë duart, të bëjë stërvitje të lehta në dorë.
3. Ju nuk mund të kryejnë punë lidhur me duar - në kompjuterin tuaj për të shtypur për të.
4. Vendos duart tuaja deri, për shembull, në karrige apo divan.


Nëse dhimbja vazhdon dore, një nevojë urgjente për të parë një mjek, ai do të përshkruajnë vitaminat mund të përshkruajnë veshur gomave. Në rast, nëse nuk merrni masa, ju mund të shpëtoj të gjithë dorë normale të funksionimit.


Arsyeja e katërt dhe i shpeshtë i dhimbjes ne dore me profesion. Ata që punën e përditshme në kompjuter, mund të overextend dore, sepse ajo shtohet pjezë dhe ënjtje nervore fillon. Kjo sëmundje gjithashtu ndodh në pianistët, gratë që kanë vazhdimisht lavanderi, etj Shpesh kjo dhimbje është karakteristikë e djathtë të tij. Por ne duhet të kujtojmë, kjo sëmundje zhvillohet për shkak të problemeve me shpinë, nervore shtrydhur ose nervore të dëmtuara që shkon për dore.


Çfarë ndodh nëse dhemb ne dore me profesion?

1. Uluni vetëm nevojë për një pozitë të rehatshme.
2. Mos harroni për një pushim të muskujt mund të relaksoheni.
3. Nëse ka një shumë e dhimbje, ju duhet të marrë një pushim për dy javë.


Gjithashtu, dhimbje në dore mund të ndodhë për shkak të artritit, përdhes, sëmundjet infektive (gonorre, bruceloza), tumoret e gjymtyrë, sëmundjet e zemrës dhe abuzimi i alkoolit.


Pra, dhimbje dore mund të shkaktohet arsye shumë serioze arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme për të aplikuar kur simptomat e para të një specialisti që diagnoza e problemit tuaj dhe të përshkruajnë trajtim efektiv.