Dhimbje në gju, kur duke ecur arsye e mundshme e


Pothuajse të gjithë njerëzit me moshë fillojnë të ndjejnë dhimbje në gju që ndodh me ngarkesë të zgjatur mbi të. Dhe arsyeja kjo nuk duhet të jetë traumat - vetëm veshin normale dhe lot e sipërfaqeve të kërcit. Kjo simptomë është zakonisht shenjat më të hershme të sëmundjeve të ndryshme, kështu që pamja e saj është e dëshirueshme shqyrtuar për të krijuar shkakun dhe kohë për të filluar trajtimin.
Le të shohim se çfarë mund të lënduar gjurin kur ecin.
Gju të përbashkët - një nga më të ngarkuar në trup, kështu që në masë të madhe e ekspozuar ndaj veshin


Kryesore shkakton dhimbje kur ecin


Shkaqet e dhimbjes në të përbashkët gju gjatë lëvizjes mund të jenë shumë të ndryshme, por të gjithë ata mund të ndahen në dy grupe:
mprehtë, zakonisht ndodh si pasojë e lëndimit;
kronike, sëmundjet e shkaktuara nga disa ngadaltë apo mbingarkesës.
Kur dëmtimi në varësi të drejtimit të forcës mund të dëmtojë strukturën e përbashkët të ndryshme impresionuar dhe fibrat e saj përreth nervore, enët e gjakut dhe të indeve të buta. Si rezultat, dëmtimi ndodh brenda minuta e ënjtje, hematoma (indet gojë organeve apo muskujt plot me gjak, mavijosur) dhe shprehu dhimbje kur ecin - ata do të rriten dhe mund të ruhen për një periudhë të gjatë kohore.

Big, shëtitje të gjata në terren të ashpër, mund të çojë në heqjen mikrotravmatyzatsiya përditshme. Si rezultat i mbingarkesës vazhdueshëm shpesh zhvillojnë inflamacion dhe acarim të strukturave të ndryshme të përbashkëta:
bursit, në të cilën ndikon në zgavrën periarticular mbushur me lëng, normalisht funksionojnë si amortizimi;
tendons Ndryshimi dhe predha e tyre - tenosynovitis;
trashje lidhje dhe për të ndryshuar strukturën e sipërfaqeve të përbashkëta kërc nuk janë të barabartë.
Gju dhimbje kur ecin dhe mund në sëmundjet infektive dhe inflamatore të lëkurës dhe indit nënlëkuror (celulitit), eshtra (osteomielit) dhe i kavitetit (arthritis). Në kundërshtim me furnizimin me gjak në çdo fushë të përbashkët, iyazytsirnist edhe shfaqjen e dhimbjes gjatë ushtrimit. Jo proceset autoimune pak dhe në të cilën qelizat e vetë e trupit të shkatërrojnë indet gjunjë, duke parë ato si të huaj.

Një patologji shumë e zakonshme që të çon në dhimbje, ndërsa në këmbë ai është përhapja e membranat që prodhojnë lëngun synovial. Kështu gjatë lakimi dhe straightening këmbët, ata mund të merrni në hapësirë ​​të përbashkët dhe zdavlyuvatysya, e cila çon në fillimin e simptomeve.
Pinching e nervave dhe jostabilitetit të përbashkët gju gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje të lidhur me këmbë anash devijim.
Sëmundjet në të cilat ka dhimbje të përbashkët, shumë të ndryshme

Trajtimi: qasja e drejtë


Kur dhimbje në gju, kur në këmbë është e nevojshme për të parë një mjek. Në qoftë se ju të angazhohen në vetë - ju mund të humbni kohën e çmuar, ndërsa procesi patologjik do të çojë në ndryshime të pakthyeshme.
Është e rëndësishme për të trajtuar sëmundjen, e cila çoi në simptomë. Nëse shkaku nuk mund të përcaktohet, është e mundur për të aplikuar masat e trajtimit të përgjithshme:
Droga që të rivendosur strukturën e kërc dhe për të parandaluar shkatërrimin e tij - chondroprotectors. Për fat të keq, ata nuk veprojnë menjëherë, por vetëm pas gjashtë muajsh të përdorimit të përditshëm. Përveç kësaj, përdorimi i tyre është i pranueshëm vetëm në fazat e hershme të sëmundjes, kur kërc ende nuk është shkatërruar plotësisht.

Droga nonsteroidal anti-inflamator jo vetëm të reduktuar inflamacion dhe ënjtje, por edhe lehtësimin e dhimbjeve. Që ata të shkatërrojnë Mukoza stomakut - përdorimi i tyre i zgjatur mund të jetë i rrezikshëm.
Kur një gju lënduar kur në këmbë - një mënyrë shumë efektive është që të përdorin një fashë të veçantë. Ajo kap përbashkët, duke parandaluar refuzimin e saj. Më shumë detaje në lidhje me pronat dhe llojet e gju që ju mund të lexoni në artikullin "gju Arthrosis me asistencë provuar povikmy".
Masazh ka për qëllim trajtimin e llojeve të ndryshme të indeve mbytur nervore dhe çanta, si dhe forcimin muskujt kofshë që stabilizuar përbashkët. Ushtrime terapeutike mund të kryhet vetëm jashtë periudhës së rëndim të sëmundjes themelore.


Metodat tradicionale të trajtimit që janë shpesh të efektshme, një artikull "mjete efektive popullore për lehtësimin e dhimbjeve në gjunjë."
Nëse ju keni një gju lënduar gjatë sportive - të përpiqen për të para nyje pure, mirë ngrohja deri muskujt dhe ligaments. Pjesa më e madhe e ushtrimit mund të çojë në dëmtime të gjunjë strukturën - dhe pastaj pa ndihmën e mjekut është e nevojshme.
Mbani bërryla në rininë e tij dhe fat të mirë!