Ajo dhemb këmbë nën gju shkaqet dhe trajtimi


Përmbajtja e artikullit:
Sëmundjet e përbashkët gju
Humbjen indet periarticular
Proceset inflamatore
Sëmundjet e enëve të gjakut dhe nerva
Përfundim
Shumë njerëz herë pas here ndjeni dhimbje në gju. Ndjesi të dhimbshme janë të intensitetit të ndryshëm, nga siklet të butë për dhimbje të padurueshme, ecje të vështirë. Megjithatë, kjo zonë është shpesh neglizhohet. Pse mund të dëmtojë një këmbë në pjesën e prapme të gju të përbashkët?
Identifikimi shkaku i dhimbjes shpesh nuk është e lehtë. Gjëja sidomos struktura anatomike e fossa popliteal. Më sipër dhe më poshtë është tendons kufizuara dhe muskujt e kofshës dhe këmbë të ulët, në fund të saj i formuar përsëri e kockave kofshë dhe murin e pasme të kapsulë e cila është e mbuluar nga ligaments dhe muskujt në mes të fossa popliteal janë nervore, arterie dhe vena. Pit mbushur nënlëkurës yndyrë, ajo zhytur pako neurovascular. Përveç kësaj, fossa popliteal janë nyjet që janë një pengesë për të infeksionit që hyn në trup nëpërmjet këmbët dhe zonën e ulët këmbë.


Në mesin e shumë strukturave të thella, të mbuluara me nënlëkurës yndyrë, është e vështirë për të zbuluar fokusin sëmundje gjatë inspektimit apo prekje. Përveç kësaj, në qoftë se shkaku i shqetësimit mund të jetë dhimbje në reflektimit (rrezatim) në pinching sciatic nervore për shkak të herniation disk apo sëmundje degjenerative disk të shpinë lumbosacral. Prandaj, mjekët dhe vetë pacientët shpesh anullojë kjo dhimbje është shkaku dhe prodhimin e proceseve të ndryshme të sëmundjeve, zhvillimin e fossa popliteal. Ndërsa dhimbje mund të ndodhë për shkak të problemeve me ndonjë nga strukturat anatomike e fossa popliteal.

Për shkak të karakteristikave të strukturës anatomike të gju - shkaku i dhimbjes ndonjëherë nuk është e lehtë për të zbuluar

Sëmundjet e përbashkët gju shoqëruar me dhimbje prapa gju


Kist Baker
Nëse keni filluar të lënduar një gju në pjesën e pasme, ju do të më shumë se dyzet vjet, dhe ju të gjeni një ënjtje në fossa popliteal - me më shumë iyazytsirnosti mund të supozojmë kist popliteal fossa sekretarit Baker. Shkaku i kist Baker është një inflamacion i membranës synovial rreshtim të përbashkët - sinoviti, razvyvayuschyeysya në një sfond të artritit kronik ose osteoarthritis. Si rezultat i një tepricë e lëngjeve inflamatore. Nën presionin e këtij lëngu është e detyruar jashtë membranës synovial në vendin e dobët - në murin e pasme të kapsulë të përbashkët.

Nëse ka ënjtje kist Baker vendosur në mes të fossa popliteal, shpesh menjëherë në të dy këmbët.
Kist shihet më mirë kur shpjegoj gju dhe zvogëlohet kur ajo është e vendosur.
Një tipar karakteristik është reduktimi në madhësinë e kist kur ju, si të lëngshme lëviz prapa në të përbashkët.
Kist Trajtimi Baker mund të jenë konservatore me pilula, injeksione, fizioterapi apo kirurgji (pas dështimit të masave konservatore).
Kur konservatore terapi pacienti është rekomanduar që të veshin gju elastike ose të lidhurit elastike, përshkruesit grup NVPS (droga nonsteroidal anti-inflamator, të tilla si NISE, ortofen, Movalis, Ksefokam, etj) hormonet glucocorticoid (hydrocortisone, dexamethasone, depostat, diprospan etj). Hormonet glucocorticoid mund te administrohet direkt ne kavitetin e kist pas çaj dhe largimin e lëngshme. Në mungesë të Kundërindikimet ultrazërit efektiv me hydrocortisone, fasha dimexide dhe procedura të tjera.

Është e rëndësishme për të trajtuar të dyja sëmundje themelor - osteartroza, duke përfshirë duke marrë chondroprotectors (drogë hlyukozamynohlykana dhe Chondroitin sulfat). Racionalizimi ushtrim - një nga faktorët më të rëndësishëm që kontribuojnë në shërim.

Cysts Meniscal
Cysts Meniscal të vendosura në qoshet e tyre e pasme janë të vendosur prapa lidhjen e jashtme dhe të brendshme anën respektivisht. Në këto raste, këmbën e pacientit nën gju do të dëmtojë prapa. Cysts edhe të vogla, të cilat nuk janë të dukshme gjatë ekzaminimit, mund të shkaktojnë dhimbje të forta. Në këto raste, është e vështirë për të përcaktuar burimin e dhimbjes pa asnjë hetim shtesë.

Pse janë atje cysts meniscal? Në mënyrë tipike, ato janë rezultat i lëndimit kronike gjatë ushtrimit dhe sportive, si dhe kërc lidhur kequshqyerja.
Mangësitë menisk
Dhimbje prapa gju mund të ndodhë në izolim pasmë bri të menisk. Ky lëndim është më tipike për menisk brendshme dhe rotacionin forcë ndodh kur këmbën më të ulët. Ndarja e menisk pasmë bri rrallë çon në bllokimin e përbashkët gju, por mund të shkaktojnë pacientit ndjenjë "podhybanyya" zhvendosje të përbashkët të shkëputur në qoshe e pasme. Ndarja e bri pasmë mund të jetë për shkak jo vetëm të lëndimit, por edhe sëmundje që lidhen me kërc kequshqyerja dhe shkatërrimin e tij.

Cysts dhe lotët meniscal shpesh kërkojnë kirurgji, por trajtim anti-inflamator (tradicionale për sëmundje inflamatore e nyjeve), kufizimet në lëvizjet gjatë acarimin duke veshur nakolennyka elastike byntovanyyayly mund Tutor, duke eliminuar faktor irrituese (aktivitet fizik) në disa raste për të shmangur trajtimit kirurgjik, lehtësimin e dhimbjeve dhe për të rivendosur dhe për të ruajtur punën e pacientit.

Sëmundjet e indeve periarticular (nyje, çanta gilcë)


Indeve të buta përreth gju të përbashkët - pjezë, ligament, çanta pjezë - më shpesh arsyen pse këmbën nën gju mund të dhemb mbrapa. Pse indeve të buta të bëhet burimi kryesor i dhimbjes? Kur stresi fizik, ngarkesa të rënda, i shoqëruar nga lëvizjet monoton për një kohë të gjatë ose të një qëndrimi të gjatë në pozitën e detyruar duket ënjtje tepruar të ligaments dhe tendons. Ata rriten në madhësi dhe të kufizuara në membranat e tyre, duke kontribuar në shfaqjen e dhimbjeve dhe inflamacion. Çdo mikrotravmatyzatsiya kronike mund të çojë në inflamacion të tendons, membranat dhe çanta e tyre. Kështu zhvillimin tendonitis, tenosynovitis dhe bursit, respektivisht.

Mbrapsht në inflamacion të përbashkët gju karakterizuar nga zhvillimi në qese polupereponchatoy muskujt gilcë dhe tendons dvuhhlavoy muskujt - bursit. Kur muskujt polupereponchatoy bursit gilcë mund ta provoni vulën në buzë e brendshme të fossa popliteal, ndërsa muskujt bursit dvuhhlavoy vula do të jetë e vendosur afër buzë e jashtme e gropës. Ndryshe nga kist Baker, nuk bursit reduktohet kur ti, si nuk ka lidhje me kapsulë të përbashkët gju. Në këto tenosynovitis dhe bursit shpesh lindin zvarritje dhimbje në pjesën e prapme të përbashkët gju.


Tendovaginitis dhe bursit mund të ndodhë në mënyrë të barabartë në të dy fëmijët dhe të rriturit, pavarësisht nga gjinia. Në mënyrë tipike, duke u përpjekur për të kujtuar pse ka dhimbje, pacienti vuri në dukje se i parapriu tendosje zgjatur fillimit fizik. Pas së cilës u ngrit dhe duke tërhequr dhimbje në rajon popliteal.
Trajtim
Faktori kryesor në trajtimin e suksesshëm të tenosynovitis dhe bursit është e qetë: kufizimin përkulje dhe zgjerimi i përbashkët. Gjatë dhimbje të forta pacienti është rekomanduar që të veshin nakolennyka Tutor ose, në disa raste mbivendosura splints suva. Gjithashtu mbahet trajtim anti-inflamator, pothuajse identike në të gjitha sëmundjet e nyjeve (shih. Trajtimi Baker kist), fizioterapi.

Pikë e rëndësishme për të parandaluar sëmundjen ose përsëritjen e tij është për të eliminuar faktorët që shkaktuan sëmundje, punë afatgjatë në një pozitë të pakëndshme, tendosje fizike, lëvizjet e përsëritura të të njëjtit lloj.

Sëmundje inflamatore e purulent fossa popliteal


Nëse këmbë lënduar nën gju, dhe është i infektuar njëkohësisht plagët në këmbët dhe këmbët - duhet të marrin në konsideratë fossa abscesi popliteal.
Pse mund kjo patologji? Në fossa popliteal janë nyjet limfatike regjionale, limfatik i cili mund të marrë infeksionin nga plagët, të çara dhe mikro traumave këmbë dhe këmbë të ulët. Me mikrobet zgjeruara sulm mund të zhvillojë inflamacion tyre - lymphadenitis. Abscesi i gjëndrave dhe purulent bashkim i nyjeve limfatike mund të shkaktojë një fossa abscesi popliteal.

Veçori e kësaj sëmundjeje është mungesa e shenjave të cilat janë karakteristikë e inflamacionit. Nyjet limfatike janë të zhytur thellë në indin yndyror nënlëkurës, e theksuar në mënyrë ënjtje dhe skuqje praktikisht nuk shihet. Shpesh ju mund të vëzhgojnë vetëm një ënjtje të vogël në rajon popliteal, por rritet dhimbje ashpër kur presion dhe straightening këmbët në gju, do të flasin në favor të kësaj diagnoze.
Trajtim
Në prani të qelb ne trajtimin popliteal fossa mund të jetë e vetme kirurgjikale - hapja dhe kullimi i abscess. Në mungesë të qelb në birë abscesit mund të jetë e përshkruar antibiotikë spektrin e gjerë, fasha, fizioterapi.

Trajtimi i patologjive të caktuara, për fat të keq - vetëm kirurgjikale

Dhimbje në fossa popliteal lidhur me sëmundjet e enëve të gjakut dhe nerva


Tumor Tibial nervore
Kur një tumor ose inflamacion tibial nervore, të cilat së bashku me arterie dhe vena shkon përgjatë pjesën e poshtme të fossa popliteal, pacienti mund të përjetojnë dhimbje të forta pas gju, shtrirë një këmbë. Gjatë ekzaminimit në këto raste mund të vëzhgojnë ndryshimin e ndjeshmërisë së lëkurës në këmbë të ulët dhe gju, ndryshimet në tonin e muskujve dhe reflekset pjezë.

Trajtimi është vetëm kirurgjikale. Në periudhën e përcaktuar painkillers preoperative për të zvogëluar vuajtjet e pacientit. Përgjigja e saktë pse ka tumor tibial nervore - tani për tani nuk ekziston.
Aneurysm arterie Popliteal
Aneurysm arterie Popliteal pako muret e saj me meshkoobraznoho arsimit diverticulum - mund të shkaktojë tërhequr apo dhimbje të ngrirë në pjesën e prapme të përbashkët gju. Jashtë aneurysm mund të jetë i ngjashëm me kist Baker por prekje ndjerë në mënyrë të qartë ripples. Shumica lezione arterie vërejtur në njërën anë.

Trajtimi është vetëm kirurgjikale. Kjo patologji dukuri e rrezikshme e gjakderdhjes masive, edhe kur ka lëndime aksidentale. Para operacionit për të parandaluar komplikimet duhet të veshin një davlyuchoyi elastike fashë.
Trombozë Popliteal venë
Clots gjakut në venë popliteal është e rrallë, por megjithatë, ajo mund të shkaktojë dhimbje në pjesën e prapme të përbashkët gju. Për fat të keq, venë të thellë trombozë shin shpesh asimptomatike dhe diagnostikuar vetëm në zhvillimin e komplikimeve, duke përfshirë edhe të tilla të tmerrshme si emboli pulmonare. Kjo dhimbje butë duke tërhequr prapa gju mund të konsiderohet si rezultat i një nervore hequr në fytyrë sciatic për shkak të herniation disk apo sëmundje degjenerative disk shpinë sakrale.


Ultratinguj e gjymtyrë të ulët është një metodë e besueshme për diagnostikimin e venë të thellë phlebemphraxis këmbë, e cila është e rekomanduar si një masë profilaktike.
Trajtimi i trombozë mund të jetë kirurgjikale ose konservative. Trajtimi konservativ mund të kryhet në mënyrë të pavarur - të gjitha trajtimet duhet të emërojë dhe të rreptë kontrollin mjekun.

Përfundim


Siç mund ta shikoni, nëse ju keni një plagë në gju - Shkaqet mund të jenë shumë të ndryshme. Sëmundje fireplace mund të lokalizuara në struktura të ndryshme të vendosura në fossa popliteal. Në mënyrë që terapia të jetë efektive - kjo është e rëndësishme për të kuptuar shkakun e siklet, dhe ku ka pasur dëme. Çdo masë e trajtimit mund të kryhet vetëm pasi diagnozë të saktë dhe për të identifikuar burimin e sëmundjes.

Në dhimbje të rënda në pjesën e prapme të gju të përbashkët është e rekomanduar për të marrë në grup mjekim dhimbje NVPS (ibuprofen (Nurofen), NISE (nemesulyd) Ketorol, ketonal, Ksefokam, Movalis etj) dhe kufi lëvizjen në nyje duke përdorur fashë elastike.