Dhimbje në gju shkaqet e përbashkëta dhe trajtim të fuqishëm


Papritmas zabolilo gju. Pse? A është serioze? Pyetje të tilla herët apo vonë pyesni veten shumë prej nesh. Sipas statistikave nga sëmundjet e nyjeve përballet me më shumë se 50% të njerëzimit, dhe të gjitha llojet e gjunjë shkatërrimit - Një nga problemet më të zakonshme. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbje në gju të përbashkët - shkaqet e saj duhet të jetë i instaluar pari.
Trajtimi i dhimbjeve në gjunjët e tij - një nga fushat më të rëndësishme në arthrology *
* Arthrology - degë e mjekësisë që studion nyjeve dhe sëmundjen e tyre.

Shkaqet kryesore të dhimbjes në gjunjëNë mënyrë tipike, dhimbje - një simptomë e humbjes së vetë nyjeve, por kjo nuk është gjithmonë rasti. Këtu janë arsyet kryesore që shpesh kanë dhimbje:
Osteoarthritis e përbashkët gju (gju artroze përbashkët) - Procesi degjenerative të shkatërrimit të indeve kyçeve me kohëzgjatje të zgjatur shkakton deformim, heq lëvizjen e përbashkët.
Artrit e lidhjes gjurit (honartryt, lëvizëse) - një sëmundje inflamatore. Ndoshta si një patologji të pavarur dhe simptomë apo komplikacion e sëmundjeve të tjera.
Menyskopatyya - dëme në menisk. Duket si një dhimbje të mprehtë që nisi pas lëndimit (nganjëherë mjaft të vogël - një lëvizje të vështirë). Nëse nuk trajtohet - problemi bëhet kronike dhe mund të rezultojë në deformimeve Arthrosis.

Dhimbje vaskulare - nuk patologji kyçeve, por ky problem një takim me bie ortopedike në 10% të pacientëve. Siklet lind nga qarkullimi i dobët në nyje dhe mund të shoqërojë jetën njerëzore.
Inflamacion i tendons të përbashkët gju (periarthritis) - siklet dukshme në brendësi të gju, rënduar duke hequr dhe duke zbritur shkallët. Shumica e grave të sëmurë mbi 40 të cilët janë mbipeshë.
"Reflektuar" dhimbjen e Arthrosis e hip përbashkët (coxarthrosis). Në këtë rast gju më të prekura, varg e levizjes në to nuk është reduktuar, rrezet X nuk mund të shoh ndonjë ndryshim. Këto simptome zhvillohen brenda 3 - 4% të pacientëve që vuajnë nga Arthrosis.

Shkaqet e dhimbjes mund të supozohet për karakterin e tyre. Shurdhër, dhimbje kronike, të cilat ndodhin gjatë lëvizjes dhe të përforcohet në mëngjes pas zgjimit, përtypje në përbashkëta - shenjat e osteoarthritis.
Nëse zona e prekur është ënjtje e pranishme lokale dhe ethe (gju për të prekur të nxehtë) - në vend çdo gjë artritit.
Konstante ose të shpeshta (sidomos natën) dhimbje dhemb mund të jetë një shenjë e këmbëve venë trombozë. Kjo është mjaft serioze dhe madje edhe të rrezikshme për jetën patologji. Për shkak të këtij trajtimi simptomë te mjeku - menjëherë!

Nëse dhimbje të forta ndodh papritur dhe papritur - një lezione mundshme menisk.
Dhimbje simetrik rënda mund të ndodhin reumatizmi, artrit reumatoid dhe sëmundjeve të tjera të përbashkëta të trupit.

Si për të hequr qafe dhimbje


Pa trajtimin e sëmundjes themelor shpëtoj siklet dështojnë. Pra, një vizitë te mjeku - një prioritet. Pas diagnozës pacienti është bërë obligim terapi, të përshtatshme sëmundjen e tij, nëse është e nevojshme, të përshkruajnë qetësues, ju lutem.
Ka raste kur keni nevojë për një konsultim të menjëhershëm:

dhimbje të papritur të mprehta në gju të përbashkët, derisa të pamundur që të hap në këmbë;
dhimbje që krijohet pas dëmtimi, i cili është i shoqëruar nga deformimi e gju;
siklet në gjurin e tij duke rritur temperaturën e trupit.
Efekti i mirë analgjezik bëjë ngrohjen kompresa dhe ointments që ju mund të gatuaj në shtëpi. Këtu janë disa receta provuar:
Mix një lugë çaji kripë me një lugë çaji sode buke. Shtoni në këtë përzierje 7 pika jod. Gjunjë bosh dhe t'i zbatojnë në përzierje. Përfundojë këmbët për 15 minuta, pastaj pije me një përzierje me ujë dhe furçë prekur rajonin vitaminë krem. Efektet pozitive ju do të përjetojnë pas 5 - 6 trajtime.

Mix 100 gram mustardë thatë dhe 100 gram vaj kamfor. Beat 2 bardhë veze dhe shtoni ato në përzierje. Në natën, aplikoni përbërjen dhe gju përfundojë leshi rezulton leckë. Aplikoni për aq kohë sa dhimbje nuk largohem.
Tretësirë ​​e piper. Pritini peppers dhe vendin në një enë të plotësojë gjysmën e vëllimit të saj. Kapaciteti më tej mbushur nga fundi i alkoolit ose vodka dhe të lënë për një javë. Pastaj të përdorin si rastyrky.
Mustaqe Gold infuzion mund të gatuaj veten ose të blejnë në farmaci. Përdor si gjatë natës rastyrky.

Disa efekt mjet anastezik është aplikimi për të përbashkët gju e lë të freskëta thupër, rrepkë dhe rodhe. Aplikoni disa herë në ditë.
Gjithashtu ju mund të ndihmojë masazh dhe ushtrime terapeutike. Masazh përmirëson qarkullimin e gjakut, heq ngurtësi në lëvizjet e tij. Ushtrimin e të forcojë korse muskujve.
Varësisht nga faza e sëmundjes dhe mjeku e saj komplekse mund të përshkruajnë terapi fizike. Gjatë seancave nuk duhet të përpiqen të mundë të dhënat - do të përfitojnë rritje më graduale dhe të lehtë të ngarkesës. Ushtrimet janë kryer mirë dhe ngadalë, ata kanë për qëllim trajnimin muskujt përreth gju, duke shkaktuar ato për t'u çlodhur, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, e cila ndihmon për të reduktuar dhimbjen.


Është po aq e rëndësishme për të ndjekur dietën - përdorimin e perimeve, të pasura me vitamina ushqim, enët peshku dhe prodhimet e detit ndihmon për të rivendosur kërc kyçeve. Dhe, sigurisht, kur dhimbja do të fitojë - ne duhet të përpiqemi për ta bërë atë nuk u kthye, të çojë një jetë të shëndetshme, për të forcuar trupin dhe nuk e vë atë në ngarkesë të tepruar.