Dhimbje në bërryl shkaqet dhe trajtimi


Përmbajtja e artikullit:
Shkaqet e dhimbjes në bërryl
Si për të diagnostikuar dhe trajtuar?
Parandalim
Duart e njeriut mund të jetë shumë e fortë dhe të qëndrueshme, por ata janë edhe më të ekspozuar ndaj ndikimit të fortë, intensive dhe të qëndrueshme në punë fizike. Kjo është veçanërisht e vërtetë e përbashkët bërryl. Herët ose vonë kjo çon në faktin se bërryl fillon të na sinjalizuar të afërt probleme me dhimbje. Kursi i qartë i veprimit për të adresuar shkaqet e dhimbje në bërryl - trajtimin, rikuperimin dhe parandalimin mëvonshëm. Pra, të kuptojnë se ka shkaqet e dhimbje në bërryl, dhe ne do të ngjarë të emërojë një mjek si një trajtim.


Pse bërryl i lënduar?


Arsyet pse bërryl të përbashkët ju pengon, ndoshta shumë, por ato më të zakonshme janë: epicondylitis, pasqyruar dhimbjen e shpinë qafës së mitrës, artrit, arthrosis. Konsideroni secilën nga këto arsye në më shumë detaje.
Njerëzit të cilët janë në mënyrë aktive duke punuar duart, bërrylat janë në rrezik për sëmundje. Për shembull, shumë atletë
Epicondylitis
Sëmundja është natyra më traumatike se patologjike. Ndodh kur ndikim shumë të fortë mbi nyje, ku pjezë dëmtuar. Kjo mund të jetë një ndikim dramatik, dhe të qetë, por të gjatë. Njerëzit të cilët janë të angazhuar në fjalë të rënda fizike të punës, pse bërryla lënduar, nuk do të ndodhë, por të njëjtat simptome mund të ndodhë pas një të shkurtër, por load "pazakontë".

Kur dhimbja epicondylitis manifestohet kryesisht në lëvizjet rrotulluese ose ngarkesës në të përbashkët. Në pushim apo gjatë lëvizjeve të përditshme dhimbja nuk është vërejtur.
Dhimbja shfaqet
Kur shfaqen dhimbje që vjen nga shpinë qafës së mitrës-kraharorit, bërryl llojin e saj jashtë nuk ndryshon (si në rastin e epikondilita), por ndryshon natyra e dhimbjes. Në këtë rast, dhimbja pengon edhe në pjesën tjetër, shpesh zgjohen pacientin gjatë natës edhe nga dhimbje të forta në bërryl.
Osteoarthritis
Në arthrosis, zakonisht nuk ndodh dhimbje shumë intensive në bërryl. Ata mendonin vetëm kur ju përpiqeni të bëj apo të shpjegoj krahun maksimale. Por, sa i përket treguesit fizike, situata është e ndryshme. Lëvizja në bërryl shpesh të shoqëruara nga mungesa ngurtësi vëzhguara dorë nuk mund të shtendos plotësisht, dhe përfundimisht fillon të shtrembëroj kockave.

Artrit
Dhimbje në artrit bërryl - inflamator, kështu që ata shpesh të gjithë mjaft të fortë. Shqetësuar në lidhje me dhimbje, jo vetëm kur shoferi, por edhe në pjesën tjetër. Area shtohet shkatërrimit, ka skuqje.
Në secilin prej këtyre rasteve, në qoftë se bërryl i lënduar - trajtimi është absolutisht e nevojshme, pasi sëmundja nuk ka kaluar. Si funksionon identifikojnë sëmundjen dhe për të filluar luftën kundër sëmundjes? Atëherë ajo do të jetë vetëm se.

"Skemë" bërryl

Si për të diagnostikuar dhe trajtuar?


Nëse ju respektojnë një dhimbje theksuar, arsyet për të cilat ju nuk jeni mjaft të qarta, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Burimi mund të jetë një dhimbje, por natyra e sëmundjes - shumë të ndryshme, deri infektive. Përveç dhimbjes mund të përjetojnë ënjtje, ngurtësi në Bending / papërkulshëm.

Së pari mjeku shqyrton bërryl tuaj dhe vizualisht domosdoshmërisht përshkruajnë X-rrezeve. Në shumicën e rasteve kjo do të jetë bazë për trajtim, por jo fakti që kjo diagnoza është e gjatë.
Ajo mund të ketë nevojë gjak, urinë, dhe madje edhe fluoroscopy. Fakti se dhimbja e tillë mund të jetë për shkak të proceseve infektive, duke përfshirë edhe tuberkulozi. Sëmundje infektive shkakton inflamacion të qese periarticular. Kjo situatë mund të kërkojnë kirurgji, ndonjëherë shumë të menjëhershme. Kjo është një nga arsyet pse një vizitë te mjeku nuk mund të mbetem. Nëse shkaku i dhimbjes është ende një infeksion, por operacioni nuk është e nevojshme, ju do të jetë e përshkruar një kurs të terapisë me antibiotikë.

Në raste më pak kritike problemet lindin për shkak të artritit ndryshme, arthrosis, эpykondylytov, dhe, natyrisht, lëndime. Dhe lëndimet mund të jetë jo karakter krejtësisht e qartë, për shkak të lëndimit bërryl - nuk është domosdoshmërisht zhvendosja apo thyerje. Në asnjë nga këto raste trajtimi juaj do të merret me kirurg trauma dhe rheumatologist.
Nëse trajtimi është ende i shqetësuar për dhimbje në bërryl - kjo disi duhet të luftojë. Për këtë qëllim, mjeku do të ju përshkruajë pilula, injeksione ose ointments, dhe nganjëherë të gjithë së bashku, në varësi të rastit.

Pasi inflamacion akut është hequr, ju do të caktohet fizioterapie të ndryshme, masazh dhe fizioterapi.

Parandalim


Në qoftë se sëmundja ka kaluar zgjedhja është e vogël - duhet të fillojë trajtimin e dhimbje në bërryl, ose më mirë arsyet që kanë shkaktuar atë. Por në qoftë se më e keqja nuk ka ardhur, ju keni një shans për të nxitur prapa në kohë procesin e pashmangshme e plakjes, dhe ndoshta edhe plotësisht të shmangur dhimbjen efekte të mëdha negative në bërryla.
Shmangni aktivitetet e tepërt fizike, por nuk e teproj atë. Ushtrimi i moderuar mban muskujt tone, dhe ata, nga ana tjetër, në masë të madhe përcaktojnë gjendjen e përbashkët. Është thelbësore për një dietë të ekuilibruar dhe duke shmangur trashje. Dhe nuk do të jetë dembel ekzaminime më të shpeshta parandaluese nga një mjek.