Dystonia - shenja


Dystonia - është një sëmundje në të cilën funksionet shkelur e sistemit nervor autonom, përgjegjëse për adaptim ndaj ndryshimeve në mjedisin dhe mbështetjen e bilancit të brendshme në trup. Për fat të keq, sëmundja është shumë e zakonshme dhe mund të shkaktojë shumë çrregullime dhe dhimbje në trup.

Shkaqet e dystonia vaskulareShkaku i sëmundjes mund të shërbejë për një shumëllojshmëri të faktorëve:

 • Trashëgim.

 • Stresi.

 • Ndryshimet në nivelet e hormoneve.

 • Prerje ndryshimin e klimës.

 • Mbingarkesë fizike ose mendore.

 • Përkeqësimin e sëmundjeve neurologjike ose endokrine.


 • Simptomet kryesore IRR


  Sëmundja kryesisht njerëzit e prekshëm të moshës 20 vjeç, kështu që ju duhet para së gjithash të marrë parasysh simptomat IRR në të rriturit. Ata varen në të shumtën e rasteve dhe mund të rritet për shkak të sëmundjeve kronike, stresi, ndryshimet hormonale (në femra). Ju mund të telefononi simptomat e mëposhtme VSD në të rriturit:

 • Shkelja e sistemit kardiovaskular : ndryshimet e papritur në presionin e gjakut, dhimbje në anën e majtë të gjoksit, palpitations zemrës ndodhin papritmas.

 • Shkelja e funksioneve të frymëmarrjes : Gulçim, një ndjenjë të asfiksi dhe mungesa e ajrit, frymëmarrje shumë të shpeshta.

 • Shkelja e funksioneve të ndihmon tretjen e ushqimit : Urth, nauze, vjellje, bloating, kapsllëk, dhe diarre.

 • Shkelja e thermoregulation : Djersitja e tepërt, flashes nxehtë apo të dridhura.

 • Çrregullime vestibular Marramendje, i dobët.

 • Problemeve në sistemit urinar-gjenitale : Dhimbje në veshkat, fshikëz, organet gjenitale, mocheyspukanye shpeshta.

 • Çrregullime emocionale : Ankthi, nervozizëm, lodhje, pagjumësi, mungesë e oreksit.


 • Luftuar periudhave të shkurtra të dystonia vaskulare
  Tani e konsiderojnë simptomat më të zakonshme të sulmeve IRR dhe metodat e që kanë të bëjnë me to:

 • Shumë të shpeshta në IRR - është përzier dhe dridhje në duart e tij. Së pari, ju duhet për të qetësuar, pasi shpesh tensioni psikologjik vetëm komplikon gjërat. Nëse ju jeni jashtë, ju do të gjeni një stol në një vend të errët dhe relaksohuni pak. Nëse ju jeni në shtëpi, shtrihem në shtrat dhe relaksohuni.

 • Dhimbje në zemrën time, kur VSD shpesh ndodh për shkak të mbingarkesës psikologjike apo fizike. Prandaj, në këtë rast është gjithashtu e rëndësishme për disa kohë për të shtyrë çdo gjë dhe të qëndrojnë në paqe dhe të qetë.

 • Shfaqja e dhimbje koke shpesh ndodh kur IRR e meshkujve në moshën 20-30 vjet. Për të shmangur Displays Shpeshta refuzimin e rekomanduar e cigareve dhe pijeve alkoolike, duke mbajtur një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të matur.

 • Në mënyrë për të hequr presionin e lartë në IRR, e përdorur drogë.


 • Parandalimi IRR
  Parandalimi Dystonia enëve të gjakut duhet të kryhet në mënyrë të vazhdueshme, më shumë se asgjë e komplikuar në lidhje me të. Për të ruajtur një trup të shëndetshëm dhe shpirti kanë nevojë për shprehitë vidyazykatysya këqija dhe të ushtrojë rregullisht. Edhe ushtrim mëngjes të reduktojnë ndjeshëm sëmundje yyazytsirnist. Nëse ju keni të rënda stresi fizik ose psikologjik mund të shmangur më të mirë apo të ndahet në disa faza, të alternuara me relaksim. Në çdo rast, pas punës së nevojshme për t'i dhënë vetes mundësinë për t'u çlodhur dhe rinovimin.

  Nuk është çudi ka aq shumë libra rreth forcim. Kjo është, nuk mund të jetë më mirë përgatit trupin për përshtatjen e shpejtë. Prandaj, lavazheve vagjinore dhe derdhje ujë të ftohtë është një mjet i shkëlqyer për parandalimin e IRR. Mos vishen shumë të ngrohtë, më mirë në qoftë se ju të jetë një të ftohtë pak në rrugë sesa të jetë e nxehtë.