Hipertensionit intracranial


Rritja e presionit në tru është po aq e rrezikshme sa hipertensionit kardiovaskulare. Ajo hipertensionit intracranial prek gratë kryesisht të rinj të moshës 20 deri 27 vjet. Kushti është një lloj i sëmundjeve idiopatike, të cilat nuk janë sqaruar mekanizmat e saktë të zhvillimit.

Shkaqet e hipertensionit intracranialKa 2 lloje kryesore të sëmundjeve konsiderohen në përputhje me natyrën e kursit:

 • akute;

 • kronike.


 • Në rastin e parë të hipertensionit intracranial shkaktuar nga faktorë të jashtëm ose të brendshëm që shkelin rëndë qarkullimin në indet e trurit:


 • pash;

 • abscesi;

 • dëmtimi traumatik i trurit;

 • tronditje.


 • Shkaqet e sakta të varieteteve kronike panjohur. Në mesin e mekanizmave të rrezikshme të quajtur:

 • hydrocephalus;

 • trombozë deje sinus në njërën prej anijeve të mëdha të gjakut të trurit, shkaktohen zakonisht nga dehidrimi ose procesi të rëndë infektive;

 • tumor (meningioma, glioma);

 • anomalitë e enëve të gjakut të trurit;

 • lezione infektive (encefalit, meningjit).


 • Më vete të klasifikuara hipertensionit beninje intracranial, i njohur gjithashtu si tumor të trurit të rreme. Kjo patologji është karakteristikë e grave të reja (nën 25 vjeç) janë zakonisht mbipeshë.

  Sot shkaqet të panjohura të sëmundjes, nganjëherë të lidhura me patologji dhe kushtet:

 • sëmundja autoimune;

 • çrregullime endokrine;

 • leukimi;

 • shtatzënisë;

 • duke marrë medikamente të caktuara, sidomos kortikosteroidet dhe antibiotikët;

 • policitemia vera;

 • lupus;

 • hekuri anemi mangësi;

 • kronik renal dështim.


 • Ju lutem vini re se tumori i gabuar i trurit mund të zhduket si papritur si ajo lind.

  Simptomat dhe shenjat e hipertensionit intracranial


  Manifestimet tipike klinike të sëmundjes përshkruar si më poshtë:

 • dhimbje koke;

 • të vjella të përzier para;

 • marramendje;

 • konfiskimet;

 • ulje në mprehtësi vizuale;

 • pozicionin e kreut të detyruar;

 • vetëdije të dëmtuar;

 • rritur në presionin sistematik të gjakut;

 • bradycardia;

 • përkeqësim aktivitetin e frymëmarrjes.


 • Është e rëndësishme të theksohet se simptomat e listuara nuk janë gjithmonë të dukshme, veçanërisht në qoftë se hipertensioni intracranial ndodh në formën kronike. Në këtë rast, shenjat e patologjisë janë pothuajse të padukshme.

  Trajtimi i hipertensionit intracranial


  Para së gjithash, bëhet diagnoza e sëmundjes themelor, i cili shkaktoi rritjen e presionit në tru. Terapi është i bazuar në një përdorim të integruar të barnat e mëposhtme:

 • osmotike dhe diuretike lak (furosemide, mannitol);

 • kortikosteroidet (deksametazon) në praninë e tumorit;

 • barbiturates (thiopental);

 • Agjentët nootropic (Aktovegin, cavinton);

 • droga nonsteroidal anti-inflamator për lehtësimin e dhimbjeve.


 • Me kirurgji dështimi i trajtimit konservativ në kombinim me terapi manuale dhe fiziologjik mund të synuar (operacioni bajpas).

  Trajtimi i hipertensionit intracranial e mjeteve juridike popullore


  Është e rëndësishme të mbani mend se nuk ka mjekësisë alternative drogës nuk është një droge e pavarur. Ato mund të përdoren vetëm si terapi adjunctive të lehtësojë gjendjen e përgjithshme.
  Infuzion i livando:

 • Në një enë gjysmë litër ujë të vluar derdh 1 lugë gjelle livando bar të thatë, llokoçis dhe të lënë për 40 minuta.

 • Strain, pour zgjidhje në Bankën e qelqit.

 • Pini infuzion 3 herë në ditë për të paktën 1 muaj për 1 lugë gjelle.


 • Alkooli tretësirë ​​Tërfil:

 • Në majë të bimëve (trëndafili lule) vënë në cilësinë errët e anijeve dhe derdh 500 ml vodka.

 • Insistojnë 14-15 ditë, herë pas here lëkundje.

 • Drain. Merrni gjysmë lugë çaji tri herë në 24 orë për 30 ditë.