Lloj IRR hypertensive


Dystonia - një manifestim i mosfunksionim të zemrës dhe sistemit kardiovaskular. Sëmundja është konsideruar nga mjekët si një bazë për zhvillimin e hipertensionit.

Simptomet e VSD për llojin hypertonicShenjat kryesore të dystonia vaskulare të lirimit hypertensive tipit:

 • tension të shpeshta dhe ankthi, overstimulation asnjë arsye të dukshme;

 • mbytje, "fyt com", gulçim;

 • humbja e kujtesës dhe vëmendje;

 • të qenët i përgjumur ose pagjumësi;

 • Shkelja e oreksit;

 • dhimbje koke;

 • humbja e koordinimit;

 • puls të shpejtë, palpitations;

 • dridhur gjymtyrët;

 • përzier dhe të vjella, diarre ose kapsllëk;

 • rritur djersitje.


 • Një nga karakteristikat kryesore të IRR hypertensive lloji është tensioni i lartë i gjakut (më shumë se 140 mm Hg. Në.), E cila e rrit papritur dhe si papritur në normale.
  Diagnoza VSD të llojit hypertonic vë mjekun në rast se pacienti ankohet për presionin e lartë të gjakut, në qoftë se pas marrjes së qetësuesve presion zvogëlohet nëse simptomat zhduken pas pushimit apo gjumit. Disa diagnostifikimi speciale ekzistojnë: mjeku bën diagnozën në bazë të simptomave. Sot vvd - një sëmundje mjaft e zakonshme që është i sëmurë për më shumë se 60% të popullsisë.

  Shkaqet dhe parandalimi IRR lloj hypertensive


  Vegjetative-vaskulare distonia mund të jetë një peredavshymsya kongjenitale sëmundje e të afërmve dhe të fituar. Zhvillimi i sëmundjes është i ndikuar nga:

 • mbingarkesë serioze emocionale, stresi;

 • ushtrim të tepruar;

 • gjumë të parregullt, nuk ka pushim për një kohë të gjatë;

 • probleme me shpinë dhe anijeve;

 • Disa infeksione;

 • imunitet të ulët.


 • Parandalimi i fëmijëve duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur. Është e nevojshme për të mësuar një fëmijë për trajtimin, stërvitje, jetese e duhur të shëndetshme. Por e gjithë kjo do të jetë i kotë nëse atmosfera emocionale të familjes lë shumë për të dëshiruar. Fëmija vetëm me shembull mund të mësojnë paqen, vullnetin e mirë. Është e nevojshme për të monitoruar me kujdes sjelljen e adoleshentëve.

  Nuk ka nevojë për të fajësuar problemet në sjellje për një moshë kalimtare. Vështirësitë shkeljet, në kundërshtim me besimin popullor, nuk mund të kalojë, dhe të rritet në IRR. Të rriturit në mënyrë që të mos merrni të sëmurë, ne duhet të duhet të organizojnë vidyazykatysya kohën e tyre të shprehive të këqija, jetese të shëndetshme, më pak nervor. Seniors inkurajuar për të marrë kujdesin e prejardhjes së tyre hormonal dhe duhet të respektohen nga një mjek.

  Trajtimi VSD e tipit hypertensive


  Manifestimet e para të dystonia vegjetative-vaskulare hiqet duke përdorur akupunkturë, gjimnastikë, masazh terapeutik, mësimet në psikolog. Trajtimi i formave më të rënda zakonisht mjaft e gjatë. Në pothuajse të gjitha rastet, mjekët preferojnë trajtimet jo-drogës të tilla si regjimi stabilizimit, stërvitje, terapi, dietë të shëndetshme. Nëse sëmundja është filluar, atëherë trajtimi përfshin medikamente.

  Standardet mjekësore ndërkombëtare nuk e njohin sëmundjen vvd të ngjashëm të quajtur klasifikime në "çrregullim paniku". Nga rruga, kjo sëmundje ndodh më shpesh në gratë sesa tek burrat. Prandaj, për të trajtuar IRR mund të zbatohet plotësisht "të Dr. shpresë, dhe fyt nuk është": është e nevojshme për të konstatuar shkaqet e çrregullimit mund të ju ndihmojë të rregulluar atë më të shpejtë për të hequr qafe të sëmundjes. Për më tepër, ajo është shumë e rëndësishme në dritën e faktit se IRR - hapi i parë për shumë sëmundje komplekse lidhur me trupin e motorit - të zemrës.