Hemorragjike Stroke Brain


Vnutrytserebralnoe hemorragji apo goditje hemorragjike është një këputje e trurit të enëve të gjakut në indet e buta. Si rezultat, nuk është ënjtje, zonat pastaj nekrotizatsiya të caktuara të trurit, pezullimi i funksionimit të tyre.

Shkaqet e pash hemorragjikeFaktorët kryesorë që provokojnë hemorragji:

 • çrregullimet e koagulimit të gjakut, të tilla si hemofili;

 • hipertension;

 • aneurysm cerebrale;

 • anomalitë e lindura vaskulare;

 • hipertension (simptomatik);

 • Agjentët Overdose trombolitik.


 • Duhet të theksohet se në disa raste shkaku është patologji panjohur, goditje mund të ndodhë në njerëzit plotësisht të shëndetshëm për shkak të overvoltage, fizike apo emocionale.

  Simptomet e pash hemorragjike


  Është e rëndësishme që të njohin sulmin në fillim, sepse në sajë të fillimit me kohë të trajtimit mund të shmangur komplikime të rënda dhe periudha të reduktuar shërim. Karakteristika kryesore:

 • çrregullime neurologjike;

 • dhimbje koke;

 • dobësi;

 • reduktuar ndjeshmëri në gjymtyrë dhe gishtat.


 • Manifestimet mëtejshme klinike:

 • konfuzion;

 • humbja e aftësisë për gjuhën normale;

 • ulje në mprehtësi vizuale;

 • përkeqësimi i aktivitetit fizik ose paralizë (të plotë ose të pjesshëm).


 • Trajtimi i goditja hemoragjike


  Hemorragji kërkon shtrimin në spital emergjente. Masat e terapisë:

 • pjesa tjetër shtrat;

 • administrimi i barnave antihipertensive për të stabilizuar presionin e gjakut;

 • përdorimin e diuretics;

 • Blockers aplikimit;

 • Futja e zgjidhje kripur;

 • infuzion i cefalosporinave rresht antibiotikët.


 • Ajo duhet të fillojë trajtimin në 3-6 orët e para pas sulmit, pasi kjo do të ndihmojë të ndaluar gjakderdhje, të parandalojë zhvillimin e inflamacionit dhe vdekjen e indeve të buta të trurit.

  Parashikimi pas pash hemorragjike trurit


  Për fat të keq, më shumë se gjysma e pacientëve vdesin si rezultat i dëmtimit të madh në indet e trurit. Rreth 15% e të mbijetuarit e njerëzve të vrarë nga sulmet e përsëritura.
  Nëse gjendja e pacientit stabilizuar, ju duhet të marrë masa intensive për parandalimin e mëposhtme goditje. Përveç kësaj, terapi e nevojshme korrigjuese për të normalizuar funksionin e trurit dhe sistemit nervor, aktivitetin motor.