Të gjitha simptomat dhe shenjat e nyjeve artritit


Arthritis është patologjia më e zakonshme e strukturave të kyçeve. Varësisht nga shkaku i sëmundjes dallojmë pesë forma themelore: revmatoyidnaya, reaktive, infektive, dhe podahrycheskaya psoriatike. Simptomat e artritit dhe shfaqja e saj në çdo rast kjo do të varet mbi të cilin version e të ardhurave të sëmundjes klinike.

Keqe mund të ndikojnë në nyje të ndryshme

Simptomat e artritit reaktivArtritin reaktive - një sëmundje inflamatore nehnoynoho karakter që shfaqet pas infeksioneve akute urinare apo të zorrëve. Kjo sëmundje shpesh ndikon rinj.

Shenjat e para zakonisht shfaqet në formën e sëmundjeje të përgjithshëm, dobësi, lodhje, dhimbje koke. Ndonjëherë ka rritje të përgjithshme në temperaturën e trupit, e cila rrallë tejkalojnë damkën e 38 ° C.
Një simptomë tipike e kësaj forme të sëmundjes - asimetrike nyje këmbë humbje (p.sh., kyçin e këmbës, gju ose hip) që shfaqet disa ditë pas simptomave jospecifike (p.sh. shenjat e sëmundjes nuk janë të lidhura me sëmundjet e nyjeve). Ndonjëherë proces patologjik përfshirë nyjet ndërmjet eshtrat e legenit. Ligaments dhe tendons përflakur shpesh (p.sh. lezioneve pjezë Akilit). Dhimbja me shkallë të ndryshme ashpërsi, por rrallë intensive.

Këto simptoma mund të shoqëruar së bashku inflamacionit të sistemit urogjenital. Këtu kërkojnë të vazhdueshme për të urinoj (ndjenja dëshirë të mprehtë për të urinoj) - mund të ndodhë edhe djegie dhe therës në këtë moment.
Dhimbje, acarim dhe skuqje të syve, dhe ashpërsia e abuzimit lidhur me daljen e konjuktivit (inflamacion të mukozën që mbulon kokërdhok dhe qepallë), të cilat mund të ndodhin dëme sa më shpejt të përbashkët, dhe në të njëjtën kohë.

Sytë e kuqe mund të jetë një shenjë e artritit, edhe pse në shikim të syrit dëmtojnë nyjeve të para dhe pa lidhje

Simptomat e artritit reumatoid


Artrit reumatoid (RA) është një sëmundje kronike sistemike, simptomat e cila të çojë në një reduktim të ndjeshëm në cilësinë e jetës, kryesisht për shkak të dhimbjes dhe ndryshimet në formën e nyjeve. Kjo patologji shpesh shkakton paaftësi.
Artrit reumatoid klasik (kjo mund të quhet gabimisht reumatike) është simptoma shumë karakteristike:
Shenjat e para: të bëhet nyje fryrë dhe i përflakur metacarpophalangeal në të mesme dhe të indeksit gishtat e. Shpesh kjo është e kombinuar me një humbje të ngjashme radio-i kyçit të dorës përbashkët.

Në pothuajse çdo rast tronditur nyje simetrike (dmth, të njëjtën gjë, të tilla si e drejta dhe këmbën e majtë).
Rritet dhimbje arthritis gjatë natës, më afër deri në mëngjes. Ajo është mjaft intensive në mesditë, pastaj pothuajse ndalesa. Nëse patologji është në fazat e tij fillestare, dhimbja zhduket pas ushtrimit. Por ndjenja e ndihmave nuk është kurrë e gjatë - disa orë në sulmin në mëngjes ose dhimbje rifilluar.
Trupi ngurtësi në mëngjes, ndjenja e dobësisë. Pacienti mund të ankohen për ndjenja trupin e mpirë", "doreza shtrënguar në duart e" ose "Trupi shtrënguar korse" - Këto fjalë njerëz përshkruajnë gjendjen e tyre. Këto ndjesi janë 1-2 orë pas zgjimit, por në rast të sëmundjeve të rënda dhe mund të shqetësojnë njerëzit gjatë ditës.

Shpesh nyje përflakur pranë nyjet e vogla e duarve prek këmbët, të cilat janë baza e gishtave të tij. Procesi gjithashtu simetrik. Në provim, pacienti vëren dhimbje kur prekur pads e këmbëve tuaja.
Nëse sëmundja përparon, inflamacion shkon në nyje të mëdha (p.sh., gju, sup, bërryl apo kyçin e këmbës). Por kjo ndodh që fillimisht përflakur pjezë dhe thembra nyjeve të mëdha, dhe pastaj procesi shtrihet në këmbë dhe dorë - një formë e sëmundjes është parë shpesh në të moshuarit.

Atje nyje reumatoid - Formimi i vogël të shtrënguar nën lëkurë në zonat ku bërryl prirje, duar dhe këmbë. Këto nodules mund të luhatet në madhësi, pastaj zhduken, pastaj rishfaqen, nganjëherë nuk ndryshojnë për vite me rradhë. Ata nuk shkaktojnë ndonjë ndjesi, vetëm të bëjë defekt kozmetike.
Në fazën e zgjeruar e simptomave të sëmundjes intensifikuar, ekziston një tendosje e fortë e duarve dhe gishtave. Një shkelje e tillë mund të ndodhë kur duart dhe gishtat fillojnë të humbur jashtë, dhe fiksimit pastrohen rrugën e gabuar - për shkak të lëvizshmërisë së dore përbashkët është zvogëluar. Si rezultat, qarkullimin e gjakut dhe furçat innervation *: ata venitet, ka atrofi të muskujve.

* Innervation - organet e komunikimit dhe indeve të sistemit nervor qendror nëpërmjet nervave.
Sëmundja shoqërohet me shenja të përsëritura të dehjes, të cilat përfshijnë simptomat e mëposhtme: dobësi, të dridhura, dobësi, humbje peshe, humbje e oreksit, ethe në 385 ° C.
Me kalimin e kohës, sëmundja ndikon në të gjitha sipërfaqet e përbashkëta. Ato më të mëdha mund të shkaktojë pa siklet të konsiderueshme, por lëvizshmëria e tyre në mënyrë të konsiderueshme më e keqe.
Kist Baker mund të merrni - një simptomë që ndodh kur një gju grumbull kapsulë tepërt fluide, e cila shtrihet atë. Nëse ky lëng (eksudate) shumë, ajo mund të çojë në thyerje të formimit cistike. Si rezultat, të lëngshme depërton indeve në pjesën e prapme të këmbës, ka ënjtje dhe dhimbje në këtë fushë.

Nuk mund të jenë shenja të tjera që shoqërojnë artrit reumatoid:
pezmatimi i gjëndrave të pështymës,
mpirje,
dhimbje në sy,
dhimbje në gjoks gjatë frymëmarrjes.
* Dëme të përbashkët Rheumatoid ndryshon nga reumatizmi se procesi inflamator më e qëndrueshme, sepse dhimbje dhe ënjtje të indeve mund të jetë konfuze për shumë vite. Nga sëmundje osteoarthritis ku dhimbja nuk e ka rritur me tendosje, dhe anasjelltas - të largohem pas ushtrimit aktiv.

Simptomat e artritit infektive


Variant infektive sëmundje, i quajtur gjithashtu septike piogjen ose - një sëmundje e rëndë infektive. Ajo është e bazuar në depërtimin e mikroorganizmave në strukturën e përbashkët me të fundit edhe më tej aktive inflamacion. Kjo gjendje kërkon kujdes emergjent.
Shenjat më të zakonshme të artritit me origjinë infektive:
Fillim të mprehtë. Në raste të rralla - një rritje graduale dhe të rritur simptoma për tre javë (për shembull, për shkak se sëmundja ndodh në foshnjat).
Simptomat e dehjes: temperaturë (zakonisht mbi 385 ° C), të dridhura, dhimbje të muskujve, dhimbje koke. Fëmijët e vegjël mund të jenë të vjella ose të përzier.

Ënjtje theksuar të përbashkët prekur është vazhdimisht në rritje dhe po ndryshon formën e saj.
Gju më të prekur, bërryl, sup, hip, nyjeve promenezap'yastkovi dhe sipërfaqet e kyçeve të gishtave.
Rritja e dhimbje gjatë lëvizjes. Për shembull, kur përbashkët hip është e prekur, ajo i jep dhimbje në ijë dhe rritet gjatë në këmbë.
Lëvizjet janë të kufizuara dhe të detyruar gjymtyrët pozita: një, në të cilën është ndjerë dhimbje më pak.
Rritja e temperaturave në rajon gjatë të përbashkët prekur (të lëkurës të nxehtë).

Në të moshuarit simptomat mund të fshihet, dhe fëmijët e vegjël e kundërta - një klinikë trazuar.
Humbjen e hip përbashkët me artritin reaktive

Simptomat e artritit podager


Përdhes - një sëmundje e lidhur me çrregullime metabolike dhe akumulimin e sasive të tepërta të kripërave urinës. Sëmundja zakonisht i mrekullueshëm indeve të përbashkët.
Për këtë formë të sëmundjes që karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme:
Sulmi mprehtë dhimbje në fillim, shpesh gjatë natës dhe pas gabime të rëndësishme në dietë, të hahet sasi të mëdha të mishit dhe alkoolit.

Lezioni më e zakonshme është e përbashkët e parë e gishtin e madh, pak gju përflakur ose bërryl.
Zona e prekur bëhet e kuqe, i fryrë, duke prekur kjo shkakton dhimbje të forta.
Rezoluta e shpejtë e sulmit. Edhe pa trajtim, të gjitha shenjat klinike zhduken në disa ditë.
Gjendja e përgjithshme e pacientit shqetësuar me forcë, temperatura e trupit nuk rritet.
Një manifestim tipik i përdhes - humbja e përbashkët e gishtin e madh

Simptomat e artritit psoriatic


Variant Psoriatic sëmundja zhvillohet kundër lezionet specifike të lëkurës dhe thonjtë. Ajo mund të prekë çdo përbashkët plotësisht në trup, por shpesh gjenden manifestimin e saj në gishtat e dorës.

Inflamacion në indet e përbashkëta zhvillohet gradualisht, me ënjtje të theksuar dhe skuqje të zonës së prekur (me humbjen ata e marrin formën e gishtave "salcice") Dhe një rritje lokale temperaturës. Në fazat fillestare të dhimbjes dhe lëvizshmëri të kufizuar nuk janë tipike. Si progresion në mëngjes është ngurtësia e lëvizjes, e cila zhduket brenda orës së parë. Inflamacion mund të përhapet dhe të strukturave periarticular, duke shkaktuar lezione të tendons dhe ligaments.

Manifestime kyçeve të sëmundjes janë të shoqëruara nga pamja e lëkurës së kokës shelushaschyhsya njolla të kuqe, kruajtje, parehati.

Përfundim


Gjithashtu është diskutuar në këtë artikull janë forma të zakonshme të artritit janë variantet më të rralla, të tilla si idiopatike, endokrine. Lexo më shumë rreth tyre, shih seksionin artritit.
Siç mund ta shikoni, artrit është një sëmundje serioze me një shumëllojshmëri të simptomeve. Keqe e rëndësishme për të diagnostikuar, dhe trajtimi duhet të bëhet nën mbikëqyrjen e profesionistëve të kualifikuar. Vetë-mjekim mund të çojë në komplikacione të rënda apo edhe paaftësisë.