Inaktiviteti fizik dhe masat për të luftuar atë


Në shekullin e njëzet e një, një numër i madh i sëmundjeve të reja që nuk janë të njohur njeri rreth tre dekada më parë. Ai tani nuk do të çojë në viruseve tmerrshme mutating apo infeksioneve që prekin qelizat e trupit tonë, dhe për të tillë një sëmundje të thjeshtë, asimptomatike dhe tejet të rrezikshme, si mungesa e stërvitjes. Zhvillimi i saj vjen vetëm në fund të zgjasë përgjithmonë, kur njerëzit mund të përballojë për të në fund vidyazykatysya e punëve të shumta që ai ishte i detyruar për të kryer në fermë. Në veçanti, kjo vlen edhe për gratë.


Le të fillojmë me faktin se pasiviteti fizik - një mungesë serioze e aktivitetit fizik, një mungesë e plotë e ushtrimit dhe pjesa tjetër, duke pasur parasysh trupin tonë të dashur. Dhe çfarë një paqe e nevojshme? Asnjë e mirë nuk mund të çojë, si maloruhlyvist ka vetëm dëme dhe duhet të marrë masat dhe mënyrat për të luftuar atë. Gruaja moderne - një njeri i cili preferon të përpjekjeve të karrierës komerciale. Kjo vlen edhe për gjysmën e popullsisë femërore të planetit. Sa për pjesën e dytë mund të thuhet se ajo plotësisht të gjitha detyrimet e saj të vënë mbi supet e pajisjeve shtëpiake. Për shembull, nuk duhet të mbajnë kova të rënda të ujit nga pusi në shtëpi, sepse ne kemi nevojë vetëm të kthehet në trokitje e lehtë në kuzhinë ose në banjo. Kthesë në një mish mulli mishit tani edhe nuk është e nevojshme, duke bërë përpjekje dhe duke i dhënë peshë të dorës, sepse nuk ka pasur pajisje elektrike, kërkojnë pak ose aspak ndërhyrje njerëzore në punën e tyre. Në përgjithësi, të prodhojë ushqim është bërë shumë më e lehtë për të ndjekur një vigan nuk është më e nevojshme, dhe jeta ishte vetëm e vështirë. Çuditshme, nuk është ajo?


Inaktiviteti fizik dhe masat për të luftuar atë janë konsideruar në disa detaje në internet. Pra, pse edhe një herë tendosje dhe të drejtuar në palestër kur ju mund të shkoni vetëm në internet, të lexoni dhe të mbyllura faqe, harrojmë lexuar në lidhje me? Pa marrë parasysh se çfarë pasiviteti fizik çon në sëmundje të ndryshme. Është e nevojshme të mendoni vetëm kur këto sëmundje kanë filluar të tregojnë simptomat e saj.

Inaktiviteti fizik çon në faktin se gruaja aktive dhe i gëzuar, i zgjuar dhe tërheqës kthehet në një ngathët, zonjë hezitim me sagging mishin. Një foto e tmerrshme, por shpesh duhet të shikojnë atë. Pra, i kushtoj vëmendje jo vetëm në simptomat, por edhe masat për të luftuar atë.


Sa më shumë që kjo mund të tingëllojë i mërzitshëm, por ju duhet të zgjidhni paktën një lloj sporti. Po, tani ata e mjaftueshme? Fitness, Pilates, strip plastike, yoga dhe shumë hobi të tjera interesante dhe të dobishme mund të zgjidhen grua moderne. Përse të humbim kohë të çmuar kur ne mund dhe duhet të angazhohen vetë nuk mbrojnë veten e tyre?

Me ushtrimin e rregullt inaktiviteti fizik zhduken shpërndahet në heshtje. Por kjo do të jetë shumë e dukshme, ata filluan të punojnë të gjitha sistemet e organeve, pa sëmundje dhe çrregullime. Muskujt bëhet shumë podtyanutee, toni bëhet, trupi juaj do të jetë elastike dhe e bukur. A do të peshë ekstra, humbi gradualisht dëshirën për të shtrihen në shtrat gjithë kohën e lirë.


Për të hequr qafe pasivitet, në jetën e përditshme mund të sjellë veten për të kryer truket. Për shembull, të heqë dorë ashensorë. Të marrë të paktën disa kate pa atë, dhe zbresin shkallët në këmbë. Nëse është e mundur, të shkojnë në këmbë në dyqan apo supermarket, dhe nuk e përdorin autobus ose taksi. Edhe një peshë të vogël në formën e çanta me produkte jo të dëmtojë në qoftë se ju vuani nga sëmundje të zemrës të rrezikshme.

Nëse palestër nuk dëshiron të marrë kohë për vrapim vetëm. Në mëngjes, në mbrëmje mund të jetë disa kilometra drejtuar drejtuar ngadaltë apo ecin ritëm të shpejtë. Ju keni një fëmijë? Shkëlqyer, ecin së bashku, një shëtitje në park ose të shkojnë në stadium më të afërt e shkollës, se ata mund të kandidojë dhe fëmija juaj është duke kërkuar në ju.


Kthejeni muzikë ritmike në shtëpi dhe vetëm ecin me kënaqësi nën mbikëqyrjen e saj. Gjëja kryesore - që ju duhet të pëlqen muzika, ju njeri të jetë turp, ju mund valle mënyrën që ju dëshironi. Disa lëvizje ritmike të ju ndihmojë për të kuptuar se jeta në shtrat më pak interesante sesa jashtë saj.

Nuk është çudi mungesa e ushtrimit është konsideruar si problemi i rrezikshëm social, një sëmundje shumë kombe me breza të ndryshëm. Fëmijët dhe të rriturit janë të prekur pothuajse në mënyrë të barabartë nga sëmundja. Kids sot propozoi një alternativë që është mbështetur nga shumë të rritur. Interneti ka zëvendësuar lojra në natyrë dhe të bisedojnë me fëmijët e tjerë në oborr. Por disa të rriturit vetëm gëzohen që më mirë të ulet nën mbikqyrjen e prindërve sesa të përpiqen pirjen e duhanit dhe alkoolit në hyrje. Por nga fëmijëria mund të shpjegojë fëmijës rregullat e një jetese të shëndetshme dhe për të mësuar sportin me shembull? Kufizimet Lëvizshmërisë mjaftueshme për fëmijët në klasë ku banka kanë për t'u ulur në.


Nga rruga, të pijshëm dhe pirja e duhanit edhe rritjen e numrit të njerëzve që vuajnë nga inaktiviteti fizik. Gradualisht këto hobi dhe interesa të tjera të zhvendosë njerëzit të jetojnë nga një makinë në një tjetër për të pirë, duke numëruar ditët.

Për të parandaluar zhvillimin e pasivitet fizike do të jo vetëm stërvitje, por edhe masat për të luftuar atë, duke siguruar porositë, ose më mirë, vetë-masazh. Vetë-masazh mund të arrijë përshpejtimin e rrjedhës së gjakut në trupin tonë, të përmirësuar rrjedhën e limfatike, ton deri sistemin nervor. Efekti vetë-masazh shëndetësor është arritur pas trajtimeve pak. Përdorin atë për të shpëtoj prej fillimit, jo drejtimin e sëmundjeve që lidhen me pasivitet fizike.


Mungesa e lëvizshmërisë dhe kjo nuk është një mënyrë jetese aktive ndikon në sistemin nervor dhe gjendjen mendore të njeriut. Ka nervozizëm, ankth, pagjumësi, lodhje është përtacisë. Në këtë humor fillon të humbasë interesin në jetë, nuk e vërejtur se sa atë interesante.