Shkaqet e dhimbje koke osteokondroza dhe trajtimi


Osteokondroza i qafës së mitrës shpinë - patologji lidhen me dëmtimin e intervertebral Disqet kërcor - mund të shoqërohet me të fortë, efekte të mëdha negative dhimbje koke. Ndonjëherë kjo simptomë është ankesa kryesore, në qoftë se jo vetëm e pacientit. Ndonjëherë në raste të tilla, mjeku menjëherë mund të përcaktojë shkakun e dhimbje, të paktën para se pacienti do të kalojë testin. Çfarë duhet të bëni pas një marrëdhënie shkakësore është krijuar? Është e rëndësishme për të kuptuar se koke osteokondroza - trajtimin dhe parandalimin e cila është e lidhur ngushtë me sëmundje themelor - varet në skenë dhe formë lezioneve të shtyllës kurrizore. Dhe kështu nevoja për të trajtuar patologjinë themelore.


Dhimbje koke - nuk është një sëmundje në vetvete, është pasojë e sëmundjeve dhe problemeve të tjera në trup

Pse osteokondroza dhimbje koke?


Shfaqja e dhimbje koke shkaktohen nga lezionet e rrënjët e nervave kurrizore. Mekanizmi i zhvillimit të saj mund të përshkruhet si më poshtë:
Në fazën fillestare të osteoarthritis në shpinë qafës së mitrës ndryshime degjenerative ndodhin një ose më shumë kërc intervertebroreve disk. Core Jelly brenda dries kërc, duke shkaktuar kërc humbet elasticitetin e tij në fillim, pastaj uploschaetsya dhe plas, dhe pastaj fillon të pjesërisht të shtyrë jashtë në mes rruaza - janë duke u zhvilluar të ashtuquajturën zgjatje intervertebroreve dhe hernie.

Për shkak të dëmtimit të organeve kërc kurrizor më afër së bashku dhe të zhvendosur, e cila çon në rritjen e stresit në nyjet e tyre. Nga kjo sipërfaqet e përbashkëta janë të shuar, rritje të mbuluara kockave zhvilluar inflamacion dhe ndryshimet degjenerative të nyjeve intervertebral.
Një trupat e zhvendosur vertebral afër së bashku dhe janë squeezing në mes, enët e ngatërruar rrënjët e nervave kurrizore, duke shkaktuar ënjtje dhe inflamacion të tyre. Kjo provokon dhimbje përgjatë fibrave nervore prekur në kokë.
Strangulating disqe intervertebral dhe, rrjedhimisht, nervat

Karakteri dhimbje koke


Dhimbje koke në osteokondroza qafës së mitrës (kranyalhyy) në lidhje me shkeljen e përcjelljeve nervore dhe vasospasm pjesë të caktuara të trurit dhe membranat e tij, si dhe me rritjen e presionit intracranial. Këto dhimbje e karakterizuar nga fakti që:
lindin papritur të ndodhë në formë të sulmeve të vazhdueshme mesatarisht 6-10 orë, ose janë të përhershme;
janë të mprehta, intensive, të zgjeruara me sy dhe koke lëvizjet;
shpesh lokalizuara në zonat zverku ose të përkohshme, por mund të mbulojë të gjithë kokën;

shoqëruar me dhimbje në karakterin e qitjes qafë, dhemb dhimbje në rrip sup, të përzier, të vjella (i cili sjell lehtësim), mpirje e duarve dhe fytyrës dhe qafës fusha, humbjen e dëgjimit në një ose të dy veshët, marramendje, poshatыvanyem ecje;
shpesh ndodhin në mëngjes (për shkak të pozicionit të pakëndshme të kokës dhe qafës gjatë gjumit), intensifikuar pas pakujdesshëm kthyer kokat, prirjeve;
janë të prirur për kursin kronike paroksizmal, në disa raste edhe pas marrjes dhimbjen nuk janë krejtësisht;

nganjëherë shkaku ulur performancën, pagjumësi, nervozizëm, nervozizmi, tension të lartë të gjakut dhe çrregullime të tjera të ngjashme.
Ju lutem vini re se dhimbja e tillë nuk është tipike:
Ethet e sipër 375 gradë;
të vjella, duke sjellë lehtësim;
Simptoma të rritet me kalimin e kohës.
Migrenë qafës sindromi
Sindromi i qafës migrenë - emri i një kranyalhyy veçantë tipit të shkaktuara nga dëmtimi nervore kurrizore. Edhe pse ai është quajtur "migrenë"Por migrenë vërtetë është e parëndësishme. Dhe quajtur kështu për shkak se një numër i këtyre simptomeve janë patologji të ngjashme. Pavarësisht nga dallimet e shkaqeve dhe mekanizmat e kranyalhyy dhe shenjë klasike migrenë kryesore klinike të përbashkët të tyre - dhimbje në njërën anë të kokës.

Migrenë qafës së mitrës ndodh zakonisht konvulsiv. Dhimbje të fillojnë të përhapen nga mbrapa, shpejt duke shkuar në tempull dhe parietal fushën e gjysmës së kokës. Forcuar kur lëviz sytë, të shoqëruara me nauze dhe vjellje. Vazhdimi i kësaj situate nga disa orë në disa ditë.
Gjatë sulmit njeriu është kthyer kokat në gjysmën e kundërt të prekur - ajo sjell një lehtësim.
Kur dhimbje koke migrenë qafës së mitrës, pafuqi pavarësisht nga emri. Por arsyeja është qarkullimi i dobët është në qafë

Sindromi Diencephalic
Gjithashtu në osteokondroza qafës së mitrës mund të zhvillohet ashtu-quajtur sindromi diencephalic. Ajo është e lidhur me qarkullimin e gjakut në disa zona të trurit.
Në këtë sindrom, dhimbje koke zgjat 20 - 30 minuta, shoqëruar me dhimbje në zemër, një ndjenjë të frikës dhe panikut, të dridhura, palpitations. Në këtë gjendje një person është zbehje të dukshme e lëkurës mbi ballin qëndron djerse, shpesh ngre presionin e gjakut.

Trajtim


Para së gjithash është e rëndësishme për të identifikuar dhe për të eleminuar arsye për një dhimbje koke.

Taktika e trajtimit të osteokondroza kranyalhyy drejtohen për:
eliminimin e dhimbjes
rivendosur funksionin e shpinë qafës së mitrës dhe eliminimin e shkaqeve të dhimbjes;
parandalimin e sulmeve të përsëritura dhe simptomat që lidhen.
Si për drogë, vetëm painkillers janë shpesh joefektive dhe nuk ndihmon për të hequr sulmin. Për të hequr dhimbjen e fortë dhe për të eleminuar nauze dhe vjellje painkillers përdoret në kombinim me antispasmodics (droga, lehtësimin e spazma e muskujve) dhe vasodilating dhe të përmirësojë ilaçe cerebrale rrjedhjen e gjakut. Gjatë sulmit pacienti tregon paqe. Pozitë të rehatshme kreu dhe qafën në shtrat të sigurojë përdorimin e pillows ortopedike.

Për të eliminuar simptomat që lidhen - presioni i lartë i gjakut, dhimbje të zemrës dhe të tjera - të emëruar trajtimin e duhur simptomatike.
Midis sulmeve, pacientët kaluar nëpër trajtimin e sëmundjes themelore - osteokondroza. Përveç medikamenteve zakonisht përdoret masazh dhe terapi manuale që ndikojnë direkt shkakun e shqetësimit, të eliminuar vrull e enëve të gjakut dhe vertebrorëve compression nervore. Efektet lokale me fizioterapi, Llaçe mjekësore, poultices dhe ointments rivendosur rrjedhën e trurit e gjakut dhe metabolizmin në indet e prekura.

Përveç shërimit terapi trupit dhe vitamina të përshkruara.
Në faljen duhet të kërkohet për të kryer stërvitje terapeutik - ajo rrit sasinë e levizjes në shpinë qafës së mitrës dhe për të forcuar muskujt.
Si parandalimin e formave të ashpra dhe komplikime gjatë shuarje banjot terapi sanatorium-turistik, banjot baltë dhe trajtime të tjera.

Në rastet më të rënda, në qoftë se dhimbje koke është shkaktuar nga zgjatje ose diskale disk kurrizore, në qoftë se ekziston një kërcënim i aftësisë së kufizuar - operacioni ka për qëllim largimin e një pjese ose të gjithë të diskut vertebral krejtësisht.

Si parandalimin e sulmeve akute kranyalhyy mund të rekomandojnë përdorimin e shtratit ortopedike (dyshekë dhe jastëkë), duke shmangur stresin e lartë në pacientit shpinë, përmirësimi i përgjithshëm shëndetësor (duke marrë vitamina, forcim dhe ushtrim të moderuar).
Së fundi Këshillë: Nëse ju shpesh dhimbje koke të shqetësuar, nuk e tolerojnë atë dhe gëlltitje ca grushte painkillers, dhe më shumë në mënyrë të pavarur të shfrytëzuar diagnozën e tij. Complete ekzaminim specialist, sepse vetëm një mjek mund të saktë të përcaktuar shkakun e dhimbjes dhe të zgjedhin më të mirë të trajtimit regjim.