Ndryshimet degjenerative simptomat menisk, shkakton, trajtim


Trupi i njeriut shpesh është krahasuar me makina: zemër - motor, stomakut - rezervuarin e karburantit, dhe truri drejton të gjitha pajisjet në lëvizje. Ku është shoku tek njerëzit? Natyrisht, në vende të përjetojnë rritje të ngarkesës: kërc mes rruaza janë disqe, dhe gju është për dy "shoku" - menisk. Lateral (e jashtme) dhe mesor (brenda). Rezultatet ndryshime degjenerative menisk edhe pse jo të ndaluar veprimtarinë e të gjithë organizmit, por shumë e ngushtë të dhënë të saktë.Çfarë është një ndryshim degjeneruese meniscal?


Ndryshimet degjenerative - ky dëmtim anatomike të organeve që kanë rezultuar nga trauma, strukturë atipike apo sëmundje të përbashkët. Menisk degjenerim është shpesh rezultat i traumave, nganjëherë qartë, një fyell e këmbës i keq nga ana tjetër mund të shkaktojë dëme në disk kërc i cili është shoqëruar nga morbiditetit të rënda.
Pjesa më e madhe e strukturës anatomike të menisk mesor nënshtrohet degjenerim. Nëse kërc jashtme cushioning lëvizjen gju të përbashkët, nuk ka fiksim të shtrënguar dhe të zhvendosur në çdo drejtim, nëse është e nevojshme, mesor fort fikse në të përbashkët, brirët e tij janë në afërsi të condyles. Këmbë një kthesë të mprehtë të ulët - dhe menisk nuk arrijnë të shpëtojnë nga kockat zhvendosur procesit, rezultat - dëmtimin e saj apo të thyer.

Ndryshimet degjenerative mund të jenë të ndryshme:
Ndarja nga hapësira në rritje;
këputje rozhek e menisk dhe trupit;
Lëvizshmëria e tepruar duke rezultuar hendekun e komunikimit mezhmenyskovыh;
kist - formimi i kërc brenda dëmtimit të dhëmbëve të mbushura me lëng;
menyskopatyy - ndryshimet degjenerative në zhvillim nën ndikimin e lëndimeve të lehta, si dhe komplikimet e përdhes, osteoarthritis, reumatizmi, tuberkulozi dhe disa sëmundjeve të tjera.

Simptomat karakteristike


Nëse jeni duke ndjekur dhemb dhimbje në gju, e cila më pas zhduket, atëherë shfaqet me një zhurmë - ajo mund të sugjerojnë një ndryshim në menisk. Rreth 90% e patologjive gju përbashkëta bie mbi dëmit "amortizues".

Simptomat varen kryesisht nga natyra e sëmundjes. Mangësitë janë të shoqëruara me dhimbje të forta, këmbë bllokadën në pozitë të ulur dhe edemë. Nëse dëmtimi i rëndë është shpesh menisk Medial gjakderdhje në zgavrën e përbashkët - hemarthrosis. Ënjtje të konsiderueshme dhe dhimbje të forta janë karakterizuar gjithashtu menisk kystoz.
Tear, shkëputja nga vendi i lidhjes janë shpesh kronike dhe paraqitja periodike manifestohet dhimbje dhe kuptim pengesa në lëvizje.
Nuk është një test diagnostik, ngjitu dhe zbresin shkallët apo shpatin. Patologjia menisk kur ngarje poshtë rritet dhimbje në gju.

Karakterizuar nga transformimi kronike dhe sekondarë degjenerative-distrofike në menisk mesit, që buron për shkak të sëmundjeve të tjera ose sëmundjeve të trupit. Shpesh në raste të tilla, nuk janë klikoni dhe me qira * përbashkët në lëvizje pas një pushimi të gjatë, nganjëherë një dhimbje në gjunjë. Rritja e simptomave ndodh gradualisht si hedh lëng i shtresës kërc dhe akumulimin e kripërave në të ose kristaleve urinës acid (e fundit - në përdhes). Në mungesë të trajtimit adekuat është i formës së prerë tkurrje menyskopatyy fazë - abuzimi qëndrueshme (kufizim) lëvizjen e përbashkët.

* Qira - ndjenja lëvizshmërinë jonormale, jostabilitet dhe zhvendosjen e sipërfaqeve të kyçeve të eshtrave.
Përbashkët për të gjitha llojet e degjenerimit meniscal kanë simptomat e mëposhtme:
dhimbje,
ënjtje,
bllok të përbashkët në një pozitë të ulur ose ndjesi të trupit të huaj në gju,
klikoni dhe kriza,
rrjedhin mungesën gjatë me lëvizje të gjurit.

Shkaqet Degjenerimi


Karakteristika anatomike paraqitjen dhe struktura e menisk shkaktuar një incidencë të lartë të anomalive në mesin e të rinjve dhe në mesin e njerëzve të moshës mesatare. Më e zakonshme e prishet, dëmtimit dhe vuajnë atletët kystoza, ballerinas, kërcimtarë - që është, njerëzit që janë në lëvizje të vazhdueshme dhe duke përjetuar ngarkesa të larta.

Shkaqet e mundshme:
dysplasia - Formimi pahijshme të përbashkët gju;
përdhes, sifilizi, tuberkulozi, reumatizma dhe sëmundje të tjera, të aftë për të goditur nyje;
sprains dhe formimi i tyre i saktë;
banesë (këmbë të ulët amortizimi kompensuar rritur ngarkesën në gju);
Aktiviteti i lartë fizik;
mbipeshë.

Diagnostics


Në lëndimeve meniscal akute zakonisht nuk ka dyshim - prehër bllokada në një pozicion karakteristike, në një klik të dhimbjes dhe straightening mund të krijojnë diagnozë të saktë në 90% të rasteve.

Transformimi degjenerative të përcaktuar gjatë inspektimit nuk mund gjithmonë të ndritshme për shkak të mungesës së simptomave dhe, shpesh, një reagim pozitiv ndaj testeve të veçanta. Në raste të tilla, përdorur metodat instrumentale:
MRI ofron një imazh tre-dimensional i indeve gju: sipërfaqeve kyçeve të eshtrave dhe ligaments të përbashkët.
Në arthroscopy nëpërmjet prerje të vogël në endoscope përbashkët zgavër është futur me të cilën vërehet si indeve dhe lëngun synovial (monitor).


Trajtimit


Terapia ndryshime degjenerative menisk varet tërësisht nga natyra e dëmit. Lëndimet akute janë një tregues i drejtpërdrejtë për përdorimin e metodave konservatorë të trajtimit;
Së pari, birë i përbashkët është kryer, ajo eliminon puffiness dhe rikthen lëvizshmërinë. Ndonjëherë ajo merr disa trajtime, si djersë aktive (lirimin e lëngjeve inflamatore) në nyje zgjat tri apo katër ditë.
Cakto analgesics, drogë preferuar (promedolom dhe nënproduktet e tij), për droga të tjera në këtë rast zakonisht nuk është në një pozicion për të privuar pacientin nga dhimbjet.

Chondroprotectors japin trupit me substanca të nevojshme për të rivendosur një pjesë të dëmtuar të menisk.
Agjentë anti-inflamator.
Në fazën e rehabilitimit janë një fizioterapi ndihma - ozokerit, UHF, iontophoresis, terapi valë shoku.
Pas 14 ditësh në raspryamlennuyu këmbë imponuar gomë që ofron fiksimi i nyjeve në pozicionin e dëshiruar.
Kur tregohet kirurgji thyej: dy prerje të vogël në gju të futur mjetet dhe qep zonën e dëmtuar. Plagosja e rëndë mund të shkaktojë nevojën për të hequr kërc rreshtim të përbashkët dhe duke e zëvendësuar atë me një artificiale. Të gjitha manipulimet kirurgjikale kryhet vetëm pas zhdukjes së shenjave të inflamacionit.

Kequshqyerja kronike, dysplasia dhe zhvillimi i parregullt i ligaments përbashkëta kërkojnë vetëm kirurgji.
Nëse shkaku është degjenerimi i sëmundjeve kronike të tilla si reumatizma dhe përdhes - së bashku me metoda kirurgjike e prodhimin dhe trajtimin e sëmundjeve të mëdha (immunocorrectors dietë dhe metoda të tjera).
Transformimi degjenerative meniscal - një patologji mjaft e zakonshme që kërkon trajtim të menjëhershëm nga një specialist. Afateve kohore e trajtimit varet nga operacion të përbashkët të së ardhmes, dhe vonesa mund të shkaktojnë proceset degjeneruese përhapur me elementë të tjerë të përbashkët. Pra, nuk do të vonojë shkuar te mjeku, të kujdeset për veten dhe të qëndrojnë të shëndetshme!