Osteokondroza kraharorit e simptomave qafë dhe trajtimi


Përmbajtja e artikullit:
Simptomat
Diagnostics
Trajtim, Ushtrimi
Parandalim
Osteokondroza i qafës së mitrës-torakale - një sëmundje e rëndë e shpinë. Ajo është e bazuar në shkatërrimin e indeve bira-bira kockave. Procesi është kronik, me kalimin e viteve, shpesh çon në paaftësi. Osteokondroza e këtij lloji janë të shpërndarë gjerësisht. Ai në heshtje sneaks, duke përparuar me moshën. Ashpërsia lartë dhe shpeshtësia e manifestimeve klinike është aktive në njerëz të moshës - në mes të 30 dhe 50 vjet. Si për të trajtuar këtë sëmundje? Le të shikojmë në atë më në detaje.


Në ditët e sotme osteokondroza, si shumë sëmundje të tjera, "të rinj" (Duket moshë gjithnjë e më hershëm)

Simptomet e osteoarthritis në qafë dhe gjoks pjesë të shtyllës kurrizore


Sipas klasifikimit të sëmundjeve të sistemit nervor periferik, në rastin e qafës së mitrës sëmundje degjenerative disk duhet dalluar sindroma koreshko-vaskulare, rrënjët dhe refleks. Sindroma tipit refleks shfaqen çrregullime neyrodystrofycheskymy, vegjetative-vaskulare dhe musculo-tonik. Osteokondroza e shpinë qafës së mitrës është paksa e ndryshme në manifestimet e saj nga llojet e tjera të osteoarthritis. Ky funksion mund të shpjegohet nga strukturat anatomike e shtyllës kurrizore në vendin.

Së pari, rreth qafës është shumë e nervave dhe enëve të gjakut që ushqejnë indet e fytyrës, kafkë dhe qafën. Një prej arterieve më të rëndësishme - kurrizor, mbahet vetëm në vrima të veçanta të parashikuara në proceset e rruaza. Për këtë arsye, ndryshimet patologjike në to (zhvendosjes vertebrale, përhapja e indeve fijor dhe kockave), pa ndryshim çon në ndryshime patologjike në rrjedhën normale të këtyre anijeve. Kjo mund të shfaqet në rritjen e lodhje dhe dhimbje koke të vazhdueshme.
Së dyti, rruaza të ndryshme në strukturën e qafës së mitrës shumë të ndryshme, nga të cilat ata fort ngjitur me njëri-tjetrin. Kjo është arsyeja pse në ndonjë, ndryshime edhe vogla patologjike në shpinë tuaj (ose ngarkesa të larta) është përçarje e gjithë departamentit. Kjo ndodh paragjykimet apo ngjeshja e enëve të gjakut dhe nervat. Gjithashtu, më shpesh se zakonisht palcës kurrizore clamped në torakale apo mesit. Arsyeja për ndryshim është më vetëm, diskale hapësirë ​​vertebral disk. Ajo zhvendosur brenda kanalit kurrizore, ku trurit.

Tiparet dalluese të compression të trurit në qafë është një sasi shumë e madhe e dëmit në indet dhe funksionet e rëndësishme të reduktimit. Për shembull, ka çrregullime të ndjeshmërisë së muskujve dhe të lëkurës në fytyrë, qafë dhe duart dhe këmbët. Përveç kësaj, duart dhe këmbët janë të prekur në zhvillim parezë muskujve, ndërsa ka një dobësi dhe madje edhe paaftësia e plotë për të lëvizur. Në këtë rast, mund të shfaqen kruajtje apo edhe nga ana e tanishëm dhe këmbë kur dele qafë. E gjithë kjo tregon shkaqet kryesore të parezë. Çrregullime të tilla lindin papritur, ky është i ndryshëm nga një tumor në të palcës kurrizore dhe shpinë.

Simptoma të tjera të osteoarthritis e qafës dhe gjoksit mund të shërbejë si një ndjenjë e ënjtje apo mpirje të gjuhës dhe shkeljen e lëvizjes së tij. Ajo gjithashtu dhimbje pranë klavikul, ulur tonin e muskujve dhe dobësi korse qafën dhe supet. Dhimbje në qafë dhe dhimbje koke me siguri do të rritet qafën kur prapa. Ndonjëherë, në të kundërtën - me shtetin uniforme (pas një gjumë të gjatë, sidomos me jastëk të lartë dhe të trasha, ndërsa të ulur në frontin e TV). Këto tregon janë të njëanshme, dhe ka bilaterale dhe simetrike.
Në këtë sëmundje, si osteokondroza qafës së mitrës kraharorit - simptomat janë shpesh në formë të shtypur apo zvarritje dhimbje në gjoks në anën e majtë dhe krahun e majtë. Ata imitojnë pectoris, por pas përdorimit të nitroglycerin nuk kalojnë. Komplikimet akt osteoarthritis heqësit arthrosis, shpatull ose bërryl joints, abuzojnë lëvizshmërinë dhe dhimbjen e tyre gjatë lëvizjeve të armëve dhe supet. Vini re se kraharorit i ulur dhe i qafës së mitrës shumë celular. Në asnjë kushtet kraharorit rruaza trauma në disk.

Ky ushtrim dhe efekt tjetër të rëndësishëm në shpinë rrallë të çojë në një ndryshim në herniation vertebral disk apo formimit. Një simptomë tipike e osteoarthritis në rajonin e kraharorit - dhimbje në brinjë, sidomos në afërsi të vendet e tyre të lidhjes. Megjithatë, dhimbja mund të duket si ngurtësi dhe nodules dhimbshme ndër brinjëve muskujt.
Në përgjithësi, simptomat e sëmundje degjenerative disk të torakale qafës së mitrës dhe e larmishme. Fillimisht, këto manifestime janë aq të ndryshme që shpesh është interpretimi i gabuar. Pacientët shpesh janë diagnostikuar me anginë variant ose "dystonia vegjetative". Me përparimin e shkatërrimit të disqe intervertebral dhe osteokondroza vertebral kjo bëhet, karakteristikat e tyre dalluese të këtyre sëmundjeve. Edhe pse simptomat janë shumë të ngjashme me këto sëmundje. Këtu janë simptomat e osteokondroza qafës së mitrës-kraharorit:

Sindromi Asthenic (dobësi, lodhje)
Dhimbje koke Zot
Ndryshimi i presionit në arteriet
Marramendje
Zhurmave
Shkeljet gjatë dhe koordinim
Shfaqja e "milingonat" para syve
Dhimbje qafe
Dhimbje në rripin e armëve dhe supe
Ftohtë dhe mpirje në gishta
Dhimbje të zemrës dhe dhjetor
Dhimbje në brinjë
Shumica e njerëzve dëgjuar për dhimbje të ulët mbrapa në shpinë qafës së mitrës apo të kraharorit, imagjinoni një dhimbje në qafë dhe mbrapa në krye dhe parehati gjatë lëvizjes. Megjithatë, sëmundja është shumë më serioze se sa mund të duket në shikim të parë. Ndonjëherë ajo mund të çojë për të përfunduar këto shpinë obezdvyzhenyyu dhe paaftësi. Saktë të diagnostikuar dhimbje të ulët mbrapa në shpinë e mund gabim vetëm specialistë. Ato janë të përshkruara për pacientët, një trajtim efektiv adekuat, i cili është në klinika të mira, pa rrezik dhe dhimbje në organe të tjera.

Strong dhimbje qafe - jo gjëja më e keqe që mund të ndodhë për shkak të osteoarthritis
Simptomet e osteoarthritis përfshijnë simptoma cervikal kraharorit në formën e dëmtimit vizuale, luhatjet në presionin e gjakut, paresthesia dhe sindromi asthenic. Ata janë të shkaktuara nga ndikimi i proceseve patologjike në anije të mëdha që kalojnë brenda qafës. Osteokondroza i këtij lloji karakterizohen zakonisht nga sulmet periodike të dhimbshme, rritet e tyre të frekuencave me sëmundje. Lakimi dhe duke e kthyer kokën në ndryshim i papritur në pozicionin e trupit, dhimbje intensifikuar. Rastësisht, një simptomë specifik është gërhitës gjatë gjumit mund të jetë për shkak të osteokondroza e shpinë qafës së mitrës dhe kraharorit dhe tuaj duket nga tensioni kronike e muskujve në qafë.

Nuk mund të jetë natyra e paqëndrueshme dhimbje dentare dhe butësi të lëkurës në kokë dhe qafë. Shpesh dhimbja është e shoqëruar me marramendje dhe të përzier. Rritja e kockave dhe indeve fijor compressing arterie vertebrale, e cila është shprehur klinikisht në çrregullime të trurit. Kjo është arsyeja pse kjo dhimbje të ulët mbrapa, shenjat e së cilës mund të jenë dëshmi të rreme çrregullime lokale qarkullimit të trurit si shpesh përmendet si tashmë, është ngatërruar me rastin e dystonia enëve të gjakut. Kur ju të gjeni veten më apo edhe të gjitha simptomat e mësipërme, ju keni nevojë për një konsultim urgjent me një specialist për të trajtuar këtë sëmundje.

Diagnoza e sëmundjes


Së pari, është e rëndësishme për të përjashtuar patologji e sistemit kardiovaskular, për osteokondroza këto departamente simulon hipertensionit, sulmeve të zemrës, çrregullime të enëve të gjakut dhe çrregullime të qarkullimit të gjakut të trurit. Për të arritur këtë, ne kemi nevojë për një sërë testeve laboratorike. Në mesin e këtyre studimeve - ultratinguj anije të mëdha rrjedh dhe zemrës, electrocardiography, Doppler, electroencephalography, dhe të tjerët.
Ajo është gjithashtu e nevojshme për të eliminuar plotësisht kancerit, pneumonia, pleurit, tuberkulozi, shpinë dhe gjoks, patologjitë e sistemit të tretjes. Informacion më të saktë mbi disponueshmërinë e ndryshimeve degjenerative e shpinë X-ray mund të merret. Shkelja e osteokondroza e këtyre departamenteve janë në radiographs bëra në disa anë, si dhe në projeksion të drejtpërdrejtë. Ndryshimet në qafës së mitrës në mënyrë të qartë të dukshme në imazhet e marra me një Rte hapur.

Në këtë rast, duket se për të reduktuar lartësinë mes shumë tituj pozvonkovыmy trupat, duke zvogëluar distancën midis spikes organeve kurrizor dhe bazat, si dhe përhapjen e kockave në afërsi të kanalit kurrizore. Një tjetër metodë, jo më pak informativ i diagnozës - skanimi metodë bërthamore rezonancë magnetike. Kjo lejon për të përcaktuar me saktësi shkallën e shkeljes dhe lokalizimin e tyre në strukturat e shpinë.
Për diagnostikimin dhe trajtimin korrekt recetë, shikoni një doktor

Trajtim


Trajtimi i osteoarthritis - një problem serioz që kërkon një rrugë gjithëpërfshirëse dhe në mendime. Specialistët përdorin trajtimet më të mira dhe më efektive për sëmundjet e shtyllës kurrizore. Për shembull, terapi fizike, masazh dhe reflexology. Masazh terapeutik që ju të emërojë një mjek, do të zvogëlojë dhimbjen; përmirëson qarkullimin e gjakut në zonën e masazh dhe ton muskujt e reduktimin e dhimbje.
Masazh me osteokondroza sëmundjeve në pjesën e qafës, gjoks promovon shërim të plotë në duart e forcës së tyre të muskujve. Vetëm një nga simptomat e sëmundjes - një dobësim i përgjithshëm i muskujve dhe woodiness. Teknika e terapisë masazh në osteokondroza kurrizore e këtij lloji - kjo është një nga mjetet më të mira terapeutike në duart e profesionistëve me përvojë. Në masazhator e tij të kthehet në mungesën e përvojës mund të shkaktojnë pacientit serioze lëndimit. Masazh duhet të marrë parasysh shumë faktorë, karakteristikat individuale, contraindications ndryshme. Ata shpesh veprojnë si faktorë vendimtarë në zgjedhjen e trajtimeve.

Për shembull, ju nuk mund të bëni porositë terapeutike nëse dhimbje të ulët mbrapa do të jetë në fazë akute. Nëse keni caktuar terapi masazh, eksperti konstaton se më parë, pacienti vuan nga sëmundje të zemrës, tension të lartë apo të ulët të gjakut dhe çrregullime të qarkullimit të gjakut. Është e rëndësishme për të marrë parasysh veçantitë e sëmundjes, si cervikal-kraharorit osteokondroza e nervave zverku janë prekur gjithashtu, por jo vetëm rruaza të qafës së mitrës.

Masazh terapeutik është me të vërtetë trajton, nuk është vetëm procedurë këndshme. Gjatë rëndim masazh nuk duhet të bëhet

Tipari kryesor i shkeljeve masazh qafë dhe gjoks fushë është se ajo duhet të jetë pikërisht aty ku pacienti ka dhimbje. Kjo do të thotë se nëse një pacient ka dhimbje qafe, është e nevojshme për masazh zonën e qafës. Osteokondroza i këtij lloji, si shumë sëmundje të tjera trajtim e të cilëve është e komplikuar mjaft në fazat e fundit, shumë e lehtë për të frenave fazë shumë të hershme. Terapi Masat në rastin e dhimbje të ulët mbrapa, e ndarë në 3 fusha kryesore:
Terapia e barnave
Shtojcave bimor dhe dietë

Terapi fizike, masazh dhe reflexology
Pasi të diagnostikuar me gji, ose trajtimi i qafës së mitrës osteoarthritis filluar me farmaceutike bazë të hondroytynsulfate (Chondroitin, Mukosat, Artryn, Hondroksyd dhe të tjerët). Sulfate chondroitin përmbante brenda këtyre përgatitjeve, korrigjon gjithë metabolizmin e kërc dhe kockave indeve, po ashtu ndalon zhvillimin e osteoarthritis. Për më tepër, këto karakteristika të rritur efektin e dhimbjes, duke lejuar doza të ulëta, pa zvogëluar efekt terapeutik. Nëse sëmundja është e vështirë dhe keq, pastaj trajtimi shtuar hormonet.

Përveç këtyre trajtimeve, përdorni barëra. Ata krijuan bimë të tilla që kanë një efekt pozitiv në kockave dhe muskujve indeve. Shumica fytosborы përdoret si një vaj. Kur ata përgatisin rekomandojmë bimët e mëposhtme: në pjesë të barabarta rodhe rrënjë, lule kamomil, gjethe nenexhik, gjethe delli dhe vjollcë bar. Nuk është një mjet që ofron sasi të barabartë të rrënjëve grimcat luleradhiqe dhe alte barishte livando, horsetail dhe yarrow. Përdorni dhe vijon: rrënjë Highlander gjarpër, herbs celandine dhe Hypericum me nenexhik.

Këto akuza janë të grimcuar, të ziera, pastaj ftohur dhe aplikuar në zonën e prekur, e mbështolli atë më vonë. Efekti i mirë jep kolagjenit krem ​​Ultra. Ai në të njëjtën kohë duke vepruar mënyrë analgjezik riparime të dëmtuara indeve dhe indeve kërc.
Gjimnastikë
Trajtimi duhet të përmendim ushtrime të veçanta që japin ndikim të rëndësishëm në ashpërsia dhe rrjedhën e të gjitha sëmundjeve. Kur gjimnastikë trajtimit jep rezultate të shkëlqyera. Ajo zvogëlon dhimbjen, heq të gjitha procesin e dhimbshëm.
Këtu janë disa ushtrime në osteokondroza të këtij lloji:

Anim kokën tuaj mbrapa dhe me radhë, ndërsa kundërshtojnë duart. Pëllëmbët janë të vendosura në anën e pasme të kokës dhe ballin;
Uluni në dysheme, të sjellë këmbët tuaja të gjithë së bashku. Supet lart, prek veshët, Mbajeni për 10 sekonda, pastaj më të ulëta;
Ngritja dorën tuaj dhe të marrë atë përsëri. Lëvizjet rrethore kthehet mbrapsht. Përsëriteni këtë të dorës së dytë.
Shtrihen në barkun tuaj në një sipërfaqe të fortë. Lean në gishtërinjtë dhe duart, të përpiqet të bëj shpinën në mënyrë që ajo ishte mbi kokë. Kokën mbrapa rrokullisje. Çdo gjë duhet të bëhet ngadalë, gjymtyrë të mbajtur drejt.

Është e rëndësishme të kujtojmë se stërvitje gjatë të gjirit dhe qafës së mitrës versionet osteoarthritis janë bërë vetëm në një shpinë maksimale korrigjohet. As nuk mund të kalojë ngarkesën e rekomanduar nga mjeku juaj.

Parandalim


Metodat parandaluese janë të thjeshta: ato konsistojnë në jetën aktive, shumë mungesa e aktivitetit fizik, sportet e balancuar. Shmangni lëvizjet e papritur dhe jerks - ata mund të dëmtojë shtyllën kurrizore tuaj të komunikimit. Shënim: të gjitha do të thotë trajtimi i osteoarthritis bashku me parandalimin e tij në kohë të lejojë të pezullojë ose të paktën të ngadaltë e degjeneruese ndryshime disqe mes rruaza.

Sëmundja, e cila ndodh shpesh në njerëz që janë gjithmonë në një pozitë të ulur, dhe mund të parandalohen duke kryer stërvitje të vogël, pa marrjen e deri nga tavolinën e punës tuaj. Frymëmarrje të thella, kthen kokat dhe prirjet ndihmojë strehim lehtësimin e tensioneve gjithë kohës. Nëse është e mundur, të fillojë not. Një sport të tillë të bukur dhe të dobishme relakson shpinë, pa dhënë osteokondroza tip i qafës së mitrës-torakale asnjë shans. Përveç kësaj, të shkëlqyer profilaktike dush energjisë shërbejnë dhe vorbull.


Parandalimi - është kryesisht një lëvizje dhe sportive
Në kompleksin e ushtrimeve të veçanta, parandalimin e osteoarthritis duhet të përfshihen kryerjen e një jetë aktive dhe dietë racional. Në shumë raste e dhimbje të ulët mbrapa është vetëm tepër ushqim të lartë kalori të tepërta (e cila është më e dëmshme) dhe mungesa e lëvizjeve aktive. Kap veten, të ndjehen trupin tuaj më shumë kujdes shqyrtuar stilin e jetës tuaj. Atëherë trupi juaj do t'ju paguajë të njëjtën gjë.