Qarkullon encefalopati klasën e 2


Kushti kryesor për funksionimin normal të trurit dhe, për këtë arsye, të gjitha sistemet e trupit, nuk ka oksigjen të mjaftueshëm të hyjë në qelizë si rezultat i qarkullimit të gjakut. Encefalopati qarkullon 2 gradë - është më e zakonshme dhe të rrezikshme sot patologji vaskulare e dëmtimit të indeve të trurit, si ajo në masë të madhe rrit rrezikun e pash të mëvonshëm.

Diagnoza e encefalopati klasës 2 - ShkaqetShkaku i vetëm i zhvillimit të kësaj sëmundjeje është mungesa e furnizimit me gjak në indet e trurit. Ajo është shkaktuar nga faktorët e mëposhtëm:


 • atherosclerosis;

 • hipertension;

 • trombozë deje.


 • Përveç kësaj, progresi i kësaj sëmundjeje të kontribuojnë në masë të madhe për trashje, çrregullime psiko-emocionale, osteokondroza e shpinë qafës së mitrës, dystonia, alkoolizmi. Më të shpeshta aterosklerotike encefalopati 2 gradë, ndodh shpesh në bashkëpunim me dy të tjera sëmundje të përcaktuar shkaqet. Ndonjëherë konsiderohet si një sindrom shkaktuar nga vasculitis - inflamacion të enëve të gjakut.

  Qarkullon encefalopati klasën e 2 - Simptomat


  Simptomat e kësaj sëmundjeje të ndodhë në një fazë të hershme, dhe pastaj të forcohet. Simptomat kryesore:

 • çrregullime emocionale dhe motivues;

 • humbjen e kujtesës;

 • Interesi Zhdukja në diçka, trenat;

 • lodhje, dobësi e përgjithshme;

 • dhimbje koke;

 • hutim;

 • ulet në informacionin e perceptuar;

 • vlerësimi i papërshtatshëm i aftësive të tyre.


 • Gjallërisht shprehur këto simptome në mbrëmje dhe pas mbingarkesës, për shembull, pas një dite të vështirë apo një nate pa gjumë.

  Duhet të theksohet se diagnoza është themeluar, në qoftë se simptomat e mësipërme të zgjasë për gjashtë muaj ose më shumë.

  Qarkullon encefalopati klasën e 2 - Trajtimi


  Të konsiderohet si terapi ndihmës sëmundje, duke marrë në konsideratë faktorë të cilat shkaktojnë patologji dhe sëmundje të lidhura. Në zhvillimin e skemave mjekësore, përveç një neurolog, përfshirë zakonisht mjek, kardiolog dhe psikiatri.
  Grup kryesor i masave të përbëhet nga hapat në vijim:

 • Rritja e qarkullimit të gjakut në indet e trurit. Ai përdor drogë të veçanta: nootropil, Solcoseryl, trental, Tanakan, cavinton.

 • Zvogëlimi i viskozitetit të gjakut (Aspirinë, tiklid, instenon).

 • Heqja sindromi hypertensive duke përdorur kundërshtarët e kalciumit dhe beta-blockers (Finoptin, atenolol, Nymopydyn);

 • Terapia Hypolypydymecheskaya (acid nikotine, clofibrate).

 • Procedurat Terapia fizike të tilla si sulfate electrophoresis magnez dhe eufillina në zonën jakë, elektrike, qafore panatyrshëm në Shcherbak, electrophoresis por nga Burhynonu-spa, oksigjenim hyperbaric.


 • Në disa raste, encefalopati 2 gradë kërkon ndërhyrjen kirurgjikale, veçanërisht në rastet e sulmeve të rastit ishemike.

  Qarkullon encefalopati 2 gradë - motit


  Në mënyrë tipike, madje edhe me trajtim me kohë në këtë fazë të sëmundjes vazhdon të përparojë, edhe pse ngadalë. Me moshën, simptomat klinike rritet, duke çuar në shfaqjen e sulmeve të përsëritura ishemike, duke u bashkuar patologji të tjera të enëve të gjakut. Prandaj, zakonisht në diagnozën encefalopati klasën e 2 i dha paaftësi jo nën grupin e dytë.