Encefalopati qarkullimit të gjakut 1 shkallë


Encefalopati qarkullimit të gjakut - sëmundje e trurit që është shkaktuar nga avari e gjakut në enët e vogla dhe të mëdha. Si pasojë, zona të ndryshme të trurit humbet oksigjen dhe ushqyesve strukturën e këtyre zonave bymehet, të pushojë për të kryer funksionet e veta dhe të shkatërruar. Sëmundja është e ndarë në tre faza në varësi të tregon në dispozicion dhe intensitetin e tyre.
Qarkullon encefalopati Faza e parë - faza e sëmundjes në të cilën ndryshon funksionin e trurit të shprehur në të moderuar (tru ende mund të kompensojë për ta). Kjo fazë quhet faza e simptomave fillestare të sëmundjes. Shumica dyscirculatory 1 encefalopati mase personat e prekur të rinj dhe fëmijë, rrallë shihet shkalla e sëmundjes mund të gjendet në moshën e rritur.


Arsyet dyscirculatory 1 shkallë encefalopati


Shkelja e qarkullimit të gjakut nëpër enët e trurit mund të ndodhë si rezultat i faktorëve të ndryshëm. Më e zakonshme është qarkullimit hypertensive encefalopati 1 shkallë, e cila është shkaktuar nga ndryshimet e përhershme në presionin e gjakut në hipertensionit. Gjithashtu shkelje të qarkullimit në enët e gjakut mund të jetë për shkak të formimit të pllakave aterosklerotike në to. Shkaqe të tjera të sëmundjes mund të jenë:

 • distonia;

 • çrregullime sistemike hemodinamik;

 • reumatizma;

 • Lezionet vaskulare të etiologies të ndryshme;

 • Sëmundjet e gjakut dhe të tjerët.


 • Simptomet e encefalopati dyscirculatory 1 shkallë


  Në dyscirculatory fazën e parë simptomat encefalopati shfaqen menjëherë. Në një manifestim të mëtejshëm të sëmundjes ndodhin kryesisht për shkak të ngarkesës fizike ose mendore dhe pas gjendja pushime përgjithshme përmirësohet. Nuk mund të jenë simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje koke;

 • marramendje;

 • tringëllimë në veshët;

 • shqetësim gjumë, të qenët i përgjumur gjatë ditës;

 • swings humor;

 • hutim;

 • harresa;

 • lodhje;

 • jostabiliteti gjatë në këmbë.


 • Diagnoza e encefalopati dyscirculatory 1 shkallë


  Në provim, një neurolog mund të vërehet manifestimet vogla psevdobulbarnye - çrregullime të shprehjeve të fytyrës, gjuhën, gëlltitjes. Specialist i dyshuar sëmundje mund edhe në anyzorefleksyy - një gjendje në të cilën ashpërsia e gilcë dhe lëkurës reflekset në të djathtë dhe të majtë gjysmave të trupit është e pabarabartë. Kur studimi neuropsychological gjetur moderuar njohës karakterin parregullt fronto-podkorkovoho (memorie zhvlerësuar, vëmendje, etj) ose çrregullime neurozë nuk ndikojnë përshtatjen sociale.

  Diagnoza mund të lehtësojnë një histori të hipertension, atherosclerosis, trauma, zbulimin e patologjive të ndryshme duke përdorur metoda instrumentale (EKG, dëgjim arteriet kryesore, etj). Duke shfaqur rezultatet mund të sigurojë rezonancë magnetike e trurit (MRI). Shenjat MR e encefalopati është xhepat dyscirculatory vyzualyzyruyuschyesya "heshtur" sulmet e zemrës.

  Trajtimi dyscirculatory 1 shkallë encefalopati


  Trajtimi në kohë dhe e saktë është në gjendje për të ngadalësuar përparimin e encefalopati dyscirculatory 1 shkallë në shumicën e rasteve. Trajtimi varet nga shkaku i sëmundjes dhe moshës së pacientit. Metodat e mundshme terapeutike janë:


 • marrjen e drogës;

 • jetese;

 • dietë;

 • chiropractic;

 • fizioterapi;

 • reflexology;

 • Akupunkturë dhe kështu me radhë. D.