Metodat efektive dhe mjetet e trajtimit mjekësor të osteoarthritis


Sot trajtimi mjekësor i osteoarthritis - një nga mënyrat më efektive për të luftuar sëmundjen. Pa hyrje të gjatë të kalojë direkt në biznes dhe të flasin për terapi të drogës gjatë acarimit dhe faljen.
Zgjidhni drejtë drogë për trajtimin e osteoarthritis mund një mjek

Si për lehtësimin ilaçe dhimbje akute?Aktualisht, për lehtësimin e dhimbjeve jo vetëm qetësues, ju lutem shumë të efektshme, por një grup i barnave anti-inflamatore jo-steroidal (NSAIDs).
Ndër drogat që janë tani në treg, agjentët shumica kanë efekt analgjezik e grupit

analgesics opioid narkotike,
si tramadol (Tramal). Tramadol ndikon receptorët opioid në tru, duke çuar nga njëra anë në aktivizimin e të ashtuquajturës antybolevoy (në gjuhën mjekësore - antinociceptive) e trupit, të tjera - për të shtypur sistemin e dhimbje. Si rezultat i efektit të kombinuar është arritur shprehur analgjezik (analgjezik) efekt.
Shpesh kur shprehura medikamente dhimbje të përcaktojë që përmbajnë në përbërjen e tyre
Hormoneve glucocorticoid.
Për shembull, Ambene - mjetet në bazë të dexamethasone kombinuar.

Pavarësisht efektivitetin e lartë të barnave grupet e lartpërmendura nuk janë përdorur shumë shpesh për shkak të pranisë së efekteve anësore serioze, ata vetë (sidomos Trueman).
Rekomandimet kështu që sot janë gjetur gjithnjë për lehtësim dhimbje duke përdorur
NSAIDs.
Grupi NSAIDs është shumë e gjerë dhe përfshin më shumë se një duzinë të drogës. Gjitha NSAIDs janë të ngjashme në mekanizmin e tyre të veprimit: ato frenojnë prodhimin e enzimës, ku formimit të prostaglandins. Prostaglandinet janë të përfshirë në reaksionet inflamatore, ata gjithashtu të shkaktojë një perceptim të rritur të dhimbjes. Kështu, duke marrë ilaçe me NSAIDs grup, ne të shtypur inflamacion (dhe me atë të shkaktuar atij dhimbje dhe ënjtje) dhe për të rritur pragun tuaj të ndjeshmërisë dhimbje.

Droga moderne të këtij grupi kanë një efekt selektiv: ato shkaktojnë analgjezik dhe efekt anti-inflamator, por jo të provokojë formimin e ulçerës në stomak dhe zorrët. Disa NSAIDs droga përdoret për lehtësim dhimbje gjatë rëndim të osteoarthritis: indometacin, Diclofenac, Naloksyfen, Ketorol.
E mësipërme droga gjatë injeksione akute zakonisht administrohen si bioavailability substancës aktive në një input formë rritet. Kur dhimbja zgjidh një grimë - injeksione zëvendësim për pilula.

Çfarë tjetër trajtojnë përkeqësimin e osteoarthritis? Kjo
ointments dhe gels
mistsevopodraznyuvalnoyi dhe ngrohja veprimet dhe krem, të cilat përmbajnë komponente anti-inflamator (për shembull, Diclofenac apo indometacine). Si mjete mestnorazdrazhayuschyh përdorur gjerësisht Fynalhon - nënkupton nykoboksyla bazë, e cila ka një efekt vasodilator dhe nonyvamyda (analgjezik). Në mënyrë të ngjashme, veprim duhet gjithashtu: patch piper, Nykofleks, Unhapyven (përgatitja e bazuar në bee helm).
Ofron efekt të mirë
bllokada novokaina.

Në këtë procedurë zonën e prekur obkolyuyut zgjidhje anestezisë (zakonisht bëjnë 3-4 injeksione në anën e prekur). Në novokaina për anestezi lokale mund të përdoret lidocaine dhe zgjidhjet e përbërë që përmbajnë analgesics jo vetëm, por edhe hormonet hlyukokortykosteroydnыe (ato kanë efekt të fuqishëm anti-inflamator). Në mënyrë tipike, një nga bllokadës zgjat për 48-72 orë, pas së cilës procedura mund të përsëriten.
Bllokada novokaina ka një efekt të fortë analgjezik

Trajtimi jashtë periudhës së rëndim


Trajtimi i drogës nga sëmundje degjenerative disk në faljen vjen me përdorimin e substancave që stimulojnë qarkullimin e gjakut në shpinë prekur. Gjithashtu përdoret gjerësisht vitamina B1 B6 B12 C, e cila në mënyrë të favorshme të ndikojnë në sistemin nervor periferik (dhe kjo pothuajse gjithmonë vuan osteokondroza).
Kursi i trajtimit të disa herë në vit për të zvogëluar rrezikun e përkeqësimit në minimum.

Disk humbjen me sëmundje
Shpesh osteokondroza shkelur integritetin e diskut intervertebral (unazë fibroze thyer) dhe indeve pulposus bërthamë (ose përndryshe xhelatinoz - pjesa qendrore e diskut intervertebral) depërton në çarje, boshllëqet dhe fasha rrënjët nervore. Kështu u krijua një droge që përshpejton procesin e heqjes së dëmtuar indet bërthamë pulposus nga zonën e prekur. Kjo do të thotë - PAPAIN - fruta papaja ekstrakt. Ajo është përdorur edhe një tjetër të drogës - Karypazym - Marc latex pemë papaja. Karypazym - një enzimë që shkrihet komponentët proteina (vetëm i vdekur e pulposus bërthamë). Për të hyrë në mjekësi përdoret Electrophoresis. Në 94% të rezultateve pozitive raste trajtimi Karypazymom.

Siç mund ta shikoni, mjekësi sot ka potencial të madh në trajtimin e osteoarthritis, e cila nuk është e kufizuar vetëm për ilaçe. Një trajtimet i zgjedhur mund të shpëtoj nga shumica e simptomave, por sëmundja ka rënë - kjo nuk është e rëndësishme për vetë-mjekoj, dhe në mënyrë rigoroze të ndjekin rekomandimet e mjekut tuaj.