Tretmane efektive e osteoarthritis e nyjeve


Përmbajtja e artikullit:
Metodat jo-barnat
Medikamente
Ilaçe tradicionale
Kirurgji
Osteoarthritis - një sëmundje të rëndë të nyjave, e cila manifestohet degjenerim progresiv të kërc, ajo bëhet më e hollë dhe të shkatërruar. Më vonë në këtë proces përfshin ligaments dhe kockave. Trajtimi i osteoarthritis e nyjeve që kanë për qëllim përparimin e ndalimin e sëmundjes, të ulur dhimbjen, për të parandaluar komplikimet, dhe rivendosur lëvizjen e përbashkët e pacientit.
Trajtojnë sëmundje dhe kanë nevojë për kompleks i vazhdueshëm, me zgjedhjen e një regjimi të veçantë të drogës dhe automjeteve të drogës pa.


Gjitha metodat e trajtimin e osteoartritit mund të ndarë në 4 grupe:
nemedykametoznыe;
mjekësore;
Kirurgjikale;
mënyra të reja të ilaçeve tradicionale.
Shpesh pacientët shtrohet pyetja: ku për trajtimin e artritit? Fazat fillestare revmatolohycheskom trajtohen në spital. Pacientët që kërkojnë kirurgji ortopedike, ose hospitalizuar në departamentin kirurgjikale.

Metodat jo-barnat


Në fazën fillestare të sëmundjes metodat kryesore të trajtimit - metodat pa ilaçe.
Një dietë e ekuilibruar dhe mënyrë jetese të shëndetshme. Për të parandaluar përparimin e sëmundjes, pacientët duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për regjimin e punës dhe pushimit, hani ushqim të shëndetshëm.

Sot, ka shkolla të veçanta për ndriçim trajtime për osteoarthritis. Kurset e trajnimit të ndihmojë pacientit të përshtaten me neduzi e tij dhe me sukses të merren me të.
Reduktimi i ngarkesës në joints. Në prani të mbipeshës ajo është e nevojshme për të zvogëluar - kjo do të ndihmojë në normalizimin e metabolizmit dhe të reduktuar stresin në nyje.
Ushtrim terapeutik kryhet në fazën e butë, kryhet në pozicionin e shtrirë në shpinë ose ulur. Not shumë të dobishme dhe ski.
Fizioterapia: ndikimi i zonës prekur ngrohjes (për shembull, banjot parafine), lazer terapi, ultratinguj, stimulimi elektrik i nervave.

Duke përdorur pajisje të ndryshme të trajtimit. Çdo dëmtim të këmbëve të rekomanduara duke ecur me një kallam, me Arthrosis të përbashkët gju përdorur wedges podpyatochnыe - kështu që ju mund të zvogëlojë ngarkesën në nyjeve dhe për këtë arsye të reduktuar simptomat e sëmundjes.
Masazh përmirëson qarkullimin dhe ndihmon të rivendosur lëvizjen e përbashkët.
Pacientët me osteoarthritis treguar pushim sanatorium-turistik, e cila ka një efekt pozitiv mbi gjendjen e nyjeve dhe në tërë trupin. Shërim duhet të bëhet në një sanatorium jashtë fazës akute të osteoarthritis, mjeku dhe pas ekzaminimit në bazë të rekomandimeve të tij.


Medikamente


Terapi të drogës është trajtimi kryesor. Zgjedhja e barnave për trajtimin e osteoarthritis nuk është aq e madhe, të gjitha automjetet e përdorura mund të ndahen në dy grupe:
Medikamente simptomatike ndikojnë në manifestimet e sëmundjes (analgesics, droga nonsteroidal anti-inflamator - NSAIDs, hormonet hlyukokortykosteroydnыe). Në zbatimin e tyre të dhimbjeve dhe inflamacion zhduken pas një kohe të shkurtër, e cila rrit cilësinë e jetës.
Chondroprotectors - mjetet rivendosjen e kërc dëmtuar dhe proceset metabolike në të duke aktivizuar qarkullimin e gjakut dhe stimulimin e qelizave të reja kërc.

Mjetet simptomatike projektuar për të adresuar manifestimet kryesore të sëmundjes dhe pacientët janë caktuar të parë. Chondroprotectors ndihmon të ndaluar përparimin e sëmundjes dhe duhet të merren për një periudhë të gjatë kohore.
Droga simptomatike
Kryesore dhe një nga simptomat e para të osteoarthritis dhimbje. Hiq të ndihmojë mjetet që kanë veprim analgjezik dhe anti-inflamator. Për reduktimin e shpejtë të dhimbjes mund të përdoret nga forma të drogës lokale në formën e ointments dhe gels, por efekti i tyre është e shkurtër.
NSAIDs ndihmojë lehtësimin e dhimbjeve dhe redukuar inflamimin. Për trajtimin e nyjeve kryesisht zbatohen NSAIDs selektive, të cilat veprojnë kryesisht në indet e përbashkëta pa ndikuar organet e tjera.

Kur përdorni NSAIDs duhet të mbani mend se ju nuk mund të aplikoni më shumë se një NSAID. Drogës duhet të ndryshojë në qoftë se nuk ka asnjë efekt të trajtimit pas 2 javësh. Mjeku duhet të zgjedhin minimale pllakat dozë NSAID që do të zvogëlojë dhimbjen.
Hormonet Hlyukokortykosteroydnыe të ketë një efekt të dyfishtë. Në hormonit njëra anë mbron kërc nga shkatërrimi dhe heq inflamacion, por me një tjetër - shkatërron kërc pas ekspozimit të zgjatur. Prandaj, ju duhet të trajtoni ato Arthrosis rreptësisht nën mbikëqyrje mjekësore. Perdorimi më shpesh efektive e steroid ne formen e intra Ukolov që kanë më pak efekte anësore.

Chondroprotectors
Trajtimi Skema e osteoarthritis përdorimit chondroprotectors e tyre të gjata ofron pritje. Veprimi i këtyre fondeve vjen më vonë, pas 2-8 javësh të marrjes.
Të gjitha drogat në këtë grup kanë një efekt stimulues në kërc, disa prej tyre pak në lehtësimin e dhimbjeve.

Ilaçe tradicionale


Përveç metodave tradicionale të përdorimit të mjekësisë tradicionale mund të japin një efekt pozitiv. Aplikoni:
Likeret gojë posedojnë veprim anti-inflamator.

Mediat lokale në formën e infusions për fërkim, fasha ose ointments shtëpi që janë në gjendje për të shtypur inflamacion dhe stimulojë proceset e shërimit në kërc.
Të gjitha mjetet juridike popullore duhet të përdoret vetëm nën mbikëqyrje mjekësore dhe në çdo rast nuk mund të zëvendësojë trajtim bazë konvencional.

Kirurgji


Trajtimi operativ i osteoarthritis përdoret në rastet kur terapia drogës nuk ka prodhuar efektin e dëshiruar. Ka disa lloje të kirurgjisë:
Arthroscopy - trajtim ndikim të ulët dhe diagnoza e sëmundjes së përbashkët. Kjo metodë me prerje të vogla pa hapjen e përbashkët, duke përdorur një pajisje të veçantë për të bërë operacion dhe vizualisht të vlerësuar shkallën e dëmit kërc. Me Arthroscopy zvogëlon periudhën e rehabilitimit dhe koha e kaluar në spital, reduktuar numrin e komplikimeve në operative dhe periudhën postoperative.

Fusion - një metodë e trajtimit kirurgjik, gjatë të cilit prona është krijuar sipërfaqet kyçeve. Kjo teknikë i lejon për të hequr dhimbjen, në qoftë se ju nuk mund të përdorni ekspozimit të tjera kirurgjikale.
Arthroplasty - manipulimi zëvendësuar rreshtim kyçeve kërc e indeve të vetë pacientit ose nga materialet artificiale. Ky operacion lehtëson gjendjen e pacientëve, sepse kjo ju mundëson për të rivendosur një gamë të mjaftueshme e levizjes.
Zëvendësimi i nyjeve të dëmtuara - trajtim efektiv për osteoarthritis, kjo metodë lejon për të trajtuar të rënda shkallën e tij. Në protezë e plotë duke zëvendësuar të gjitha komponentët e përbashkët. Protezë është bërë nga një metali të veçantë që nuk është perceptuar si një trup të huaj, jetën e grafts mesatarisht 10 vjet. Pas pacientët zëvendësim të plotë të rivendosur performancën.

Metodat e zhvilluara moderne të kirurgjisë si transplantimin e indeve dhe qelizave të kërc. Para së gjithash ata kanë për qëllim parandalimin e përparimin e sëmundjes dhe heqjen e manifestimeve të saj kryesore.
Përkundër faktit se artriti është konsideruar sëmundje e pashërueshme e hershme dhe trajtim gjithëpërfshirës mund të ndalojë shkatërrimin e kërc dhe për të ruajtur lëvizjen e përbashkët. Një pajtueshmëri të plotë dhe të saktë me të gjitha rekomandimet e mjekut ndihmon për të shmangur paaftësinë dhe përmirëson ndjeshëm cilësinë e jetës së pacientëve.