Trajtim efektiv i osteoarthritis vaj, xhel, krem


Trajtimi i osteokondroza mbajti zgjedhur personalisht çdo mënyrë: dikush mbështetet në mjekësi tradicionale, dikush te mjeku, dikush në "pobolyt dhe të ndaluar". Por, çfarëdo që metoda që ju preferoni, gjithmonë të përfunduar trajtimin e rekomanduar, dhe brenda saj, dhe përdorimi i preparateve lokale, ointments, krem ​​dhe gels. A ka ndonjë krem ​​më efektive për osteoarthritis që mund të ndihmojë të shëruar shpejt dhe me lehtësi? Kjo do të ndihmojë të hequr qafe dhimbje? Cilat janë llojet e ndryshme të fondeve lokale, si t'i përdorin ato, janë osteokondroza mirë? Përgjigjet lexoni në.


Në barishte grek comfrey quajtur symphyo, që do të thotë "bashkim, bashkim"

Ndihmës besnik në luftimin osteokondroza


Agjentët lokale - të vërtetë ndihmëtarë të mira në luftën kundër sëmundjeve të shtyllës kurrizore, kështu që nuk do të lënë pas dore ato. Ndërkohë fshij krem ​​ose xhel për faqen plagë është shumë e thjeshtë dhe nuk kërkon përpjekje: ajo mund të jetë e vërtetë për ata trajtohen tërësisht (trajnime fizike, procedura, etj) dembelizmi banale. Njerëzit të cilët me kujdes trajtojnë farmaceutike, ilaçe mund të vini bimëve me një minimum prej kimikateve. Me pak fjalë, përdorimi i këtyre fondeve mund të konsiderohet si një metodë universale.

Vini re se shërohet plotësisht dhimbje të ulët mbrapa në cervikal, torakale apo mesit, vetëm fërkim zonën e prekur pa punë. Por përdorimi i agjentëve lokalë mund të ju ndihmojë:
mpirë zonat e prekura,
ngadalësojnë sëmundjen,
përmirësimin e pacientëve nyje.
Të gjithë ju duhet të fshij rregullisht ilaçe në shpinë të prekur. Ne mund të themi se ointments "punojnë njësoj" kur qafës së mitrës, kraharorit dhe mesit osteokondroza, kështu që çdo gjë ka thënë për ta në, e vërtetë për çdo lloj patologjie.

Dhe ju ndoshta të gatshëm të paguajnë 15 minuta në ditë për të ndihmuar veten të marrë të mirë, e drejtë?

Llojet e drogave farmaceutike


Ka disa grupe të agjentëve lokalë për pacientët me dhimbje të ulët mbrapa. Secili ka vet parimin e saj trajtim të veçantë; mund të themi se do të thotë që secili grup e kryen detyrën e saj, nuk është në dispozicion apo nuk është plotësisht në dispozicion për të tjera.
Për lehtësim dhimbje
Për dhimbje në osteokondroza zbatohen ngrohjes krem.
Përgatitjet e këtij grupi ofrojnë analgjezik, mistsevopodraznyuvalna dhe efektin e ngrohjes në zonën e pacientit. Parimi i tyre i veprimit - anijeve zgjerimin përmes të cilit qarkullimi i gjakut është rritur dhe rritja e temperaturës lokale. Pra, përmirësimi i të ushqyerit e nyjeve të dëmtuara dhe të metabolizmit në to. Pra, dhimbje - jo e vetmja gjë që mund të japin fonde të tilla.

Nga ngrohja (anestezike) ointments përfshijnë:
Fynalhon,
Nikofleks,
Apizartron,
Kapsykam.

Chondroprotectors
Veprimi i këtij grupi të fokusuar në rigjenerimin e indeve kërc dhe ngadalësuar proceset degjeneruese të disqe intervertebral. Ata nuk rivendosur disqe, por vetëm "zbut" sëmundje dhe ngadalësojë kursin e saj.
Në këtë kategori Hondroksyd më të zakonshme - përgatitja e prodhimit vendas. Përderisa kjo nuk është vaj më efektive për trajtimin e osteoarthritis, e cila ka një shumë reagime pozitive nga pacientët.

Përgatitjet e veprimit kompleks
Këto shpenzime janë mbuluar znebolyuyut indeve dhe inflamacion të luftuar në të njëjtën kohë. Midis tyre, i famshëm xhel gjerman Dolobene.
Anti-inflamator
Këto ointments janë të bazuara në NSAIDs, ata pengojnë inflamacion dhe të ketë një efekt të shpejtë analgjezik.
Ky grup përfshin:
Fastum xhel
Voltaren,
Ketonal,
Fynalhel,
Nurofen,
Xhel Bыstrum (ekuivalent rus xhel Fastum)
Xhel NISE.
Mjetet juridike homeopatik
Mjetet juridike homeopatik ju mund të bleni farmaci homeopatik dhe konvencionale. Më të zakonshme - Traumel C, T. Objektivi Veprimi i tyre kryesor - anti-inflamator.


Krem masazh
Fondet e masazh mund të ndihmojë gjithashtu. Veprimi i tyre është komplekse: anestezi, heqja e inflamacionit, heqja e proceseve rigjeneruese. Por ndryshe nga gels konvencionale ose krem, ata janë jo vetëm fshij shpinë prekur (p.sh., qafës së mitrës apo mesit). Ata veprojnë vetëm me një masazh (që ata duhet të fshij), mundësisht shëndetin.
Më të famshme mjete masazh osteoarthritis:
krem "Sofia" me helm bee,
"Artrotsyn xhel",
krem "Shung",
"Zhabinë",

Automjetet seri "Balsam Valentine Dikulya".
Xhel apo krem?
Dallimi kryesor në mes krem, ointments dhe gels është gjëra themelore, e cila është bazë për komponentin e tanishme. Në xhel - është ujë, kështu që ai shpejt absorbohet në lëkurë dhe fillon të veprojë në një periudhë të shkurtër kohe. Për ointments ose krem ​​themeli është vaj ose yndyrë, ata depërtojnë në plagë ngadalë, por efekti i tyre është më e gjatë.

Pra, çfarë për të zgjedhur?


Çfarë është vaj i mirë? Pa marrë parasysh se sa banal përgjigje - është që mjeku të përshkruajnë, duke marrë parasysh të gjitha karakteristikat tuaja individuale.

Ointments tradicionale receta


Përveç kësaj, ju mund të përgatisë medikamente me duart e tyre mbi gjysheve recetave tona. Sipas mendimeve të tyre - ajo drogë efektive provuar.
Ointments në shtëpi e bëra nga lanolinë ose vazelinë.
Këtu është një recetë e mirë. Merrni 1 pjesë dhe Yarrow Hypericum perforatum 2 pjesë, bluaj dhe përzierje. Më vete, shkrihen 2 e vazelinë në një banjë me ujë. Përzierje të gjithë përbërësit dhe shtoni 1 pjesë tretësirë ​​e hellebore. Shpifjeve prekur zonën 2-3 herë në ditë.
Ngjesh. Hekura patate në rende dhe përzierje me mjaltë në raport 1: 1. Aplikoni për vend të lënduar për 2 orë, fiksimin duke përdorur zakonshëm pambuku, dhe shall të ngrohtë vkutuyte lartë. Procedura përsëritet çdo ditë, kohëzgjatjen e kursit - dy javë.

Para se të përdorni ointments shtëpi, bisedoni me mjekun tuaj: përshtatshme vetë-ilaçe është specifik për rastin tuaj.
Mos harroni se trajtimi i sëmundjes ulet shpejt ose më vonë, dhe ju do të bëhet më e lehtë.