Mjetet juridike efektive popullore për lehtësimin e dhimbjeve në gjunjë


Dhimbja është një shokët e shpeshta të sëmundjeve të përbashkët gju. Shkalla e ashpërsisë ndryshon, por në çdo rast kjo simptomë në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon cilësinë e jetës, dhe nganjëherë çon në kufizime të qëndrueshme e mobilitetit. Kur dhimbje në gjunjë receta e mjekësisë tradicionale mund të jetë një mjet i ambulancave dhe metodave që lehtësojnë siklet për një kohë të gjatë. Ata janë të thjeshta për t'u përdorur, në dispozicion dhe mund të përdoret në mënyrë të pavarur nga pacientët në shtëpi.

Sipas statistikave, rreth 43% e të gjithë njerëzve në planet periodike ankohen për dhimbje në gju të përbashkët


Paketa


Një nga mjetet juridike popullore më të njohura janë të ngrohjes kompresa, të cilat shpejt mund të lehtësojë dhimbjen në gjunjë, dhe për të parandaluar rishfaqjen e saj.
Balta natyrore të verdhë të pasura në shërimin minerale që edhe në lezione celularë dhe lehtësojnë dhimbjen. Me balta e thatë dhe ujë të ngrohtë zier të bëjë një përzierje të trashë dhe të vënë shtresa e trashë në lëkurë e gju pacientit. Kati ajo imponojë film kapem përfundojë dhe gju rroba leshi të ngrohtë. Compress është lënë në të gjithë natën. Në mëngjes, del me të larë përzierje me ujë të ngrohtë në dush. Procedurë të përsëritur duhet të jetë çdo natë për 7 ditë. Pas lehtësim të dhimbjes profilaktike vë llapë argjilore mund të bëhet dy herë në javë.

Compress me sallo ka një efekt të mirë ngrohjes. Një pjatë e vogël e hollë e sallo freskët është aplikuar në gju dhe rroba fikse bavovyanoyi. Mbi të përfundojë përbashkët shall bërë nga leshi natyrore. Compress mbajë 10-12 orë. Trajtim minimal është 7 ditë.
Lule jargavan blu, luleradhiqe dhe gështenjë në proporcione të barabarta të vënë në mënyrë të vendosur në bankë. Hidh vodka përzierje lules dhe le të qëndrojë në një vend të errët dhe të ftohtë për dy javë. Garzë të pastër lagësht dhe të mbyllë nuancë marrë një gju lënduar. Kati imponojnë përfundojë të shtrënguar dhe rroba të ngrohtë dhe të lënë gjatë natës. Një kompresë e tillë për 2-3 procedurat heq edhe dhimbjen e fortë të vazhdueshme.

Tinktura për përdorim të jashtëm


Infusions përgatitura nga bimeve, inflamacion mirë lufta në nyje gju dhe për të lehtësuar dhimbjen shpejtë. Mjetet e tilla të dobishme, dhe nëse është e nevojshme mund të vazhdojë trajtimin për një kohë të gjatë.
Kërpudha cap normale bluaj. Plotësoni ata deri në gjysmën e shumës së shishe qelqi të errët. Buza pour vodka dhe të insistojnë në një vend të ftohtë për një muaj. Kur dhimbje në gju të përbashkët për të fshij tretësirë ​​në mëngjes dhe në mbrëmje.

Në vogël hekura rende patate 5 gështenja të mëdha, të përziera me 200 ml gomë terpentinë. Lini për 14 ditë. Infuzion të mbajtur në një vend të errët të ftohtë dhe të përdorni për fërkim gju.
Katër lugë lule të freskëta patate pastruar tërësisht e pjesëve të gjelbër. Hidh 200 ml 70% alkool dhe të lënë për 10 ditë në frigorifer. Fshij një tretësirë ​​në gju 2-3 herë në ditë deri në zhdukjen e dhimbjes.
Mblidhni lule patate duhet pothuajse menjëherë pasi ata lulëzim, pasi gjatë kësaj periudhe pronat e tyre shëruese janë në kulmin

Ointments shtëpi


Ointments përgatitura nga receta popullore në shtëpi është një mënyrë e madhe për lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion në joints.
5 g mumje kujdes përzierje me 100 g mjaltë natyrore të lëngshme. Përzierje rezultuar është rubbed në pacientët gju çdo ditë në kohën e gjumit për 10-15 minuta.
100 g mjaltë lule shtoni gjysmë lugë çaji pluhur të thatë mustardë, kripë dhe sode. Vaj për të fshij përbashkët dhimbshme herë në ditë në mbrëmje. Mjet ka një efekt të fuqishëm ngrohjes dhe për të lehtësuar dhimbjen e mjaftueshme vetëm 5 trajtime.

50 g gjethe të freskëta celandine, imët pres dhe të vënë në bankën gjysmë litër. Plotësoni atë deri në krye me vaj të freskët ulliri ose vaj luledielli ftohtë presion. Pas tendosje 2 javë ilaç përmes disa shtresa të garzë të pastër. Vaj aplikuar zoti joints gju massaging në pacientët 2-3 herë në ditë.
Lugë çaji Hypericum bari të thatë, yarrow dhe hithër bluaj në një pluhur. Bluaj bimor përzierje me një lugë gjelle e shkrirë vazelinë mjekësore. Vaj në kohën e gjumit lyej gju. Trajtimi vazhdoi deri në zhdukjen e plotë të dhimbjes.


Infusions për gojë


Infuzione oral për të siguruar veprimin tonik dhe anti-inflamator. Përmirësimin e proceseve metabolike në indet e gju, ata shpejt dhe të besueshme të eleminuar dhimbjet.
Rrënja e grilës rrikë dhe derdh 200 ml ujë të nxehtë të zier. Lënë për 20 minuta në një banjë me ujë. Merrni në lugë gjelle 2-3 herë në ditë. Kursi i trajtimit - 21 ditë.
50 g gji lë larë dhe të vendosur në një ndërgjegjshëm të vogël smalt. Shto 250 ml ujë të ftohtë filtruar. Në ngrohjes shumë të ulët të sjellë një çiban, ftohtë dhe tendosje. Rezultuar infuzion e ndarë në 4 pjesë të barabarta dhe pini e tyre 4 ditë në një rresht gjatë ditës në mes të ngrënies në gllënjka të vogla. Një kurs i dytë mund të bëhet jo më herët se 6 muaj.

Mix pjesë të barabartë me bar të thatë, hithrat, rrënjë majdanoz dhe leh shelg. Lugë përzierje mbush për një orë në një termos 200 ml ujë të valë. Pini 100 infuzion ml dy herë në ditë në formën e nxehtësisë pasi të hahet.
Është e rëndësishme të kujtoni që edhe mjete të besueshme dhe të testuar popullore për të trajtuar dhimbje në gjunjë nuk mund të përdoret pa u konsultuar më parë me mjekun. Përdorimi i pavend dhe kombinimi i tyre nuk mund të eliminojnë simptomat e sëmundjes, por edhe të përkeqësohet kursin e saj dhe prognozë. Të qëndrojnë të shëndetshme!