Trajtim efektiv i llojeve të ndryshme të nyjave artritit


Rimëkëmbjes është e mundur me artrit, por ky proces është i ngadalshëm dhe i vështirë. Kushdo që dëshiron të sjellë në shëndetin e tyre duhet të ndryshojë rrugën e jetës, dhe ndoshta karakterin. Kjo do të jetë një mjet i besueshëm në luftën për nyjeve të shëndetshme, dhe se do të dëmtojë vetëm? Le të shqyrtojmë së bashku.
Është e rëndësishme që sëmundja mund të shërohet. Por për këtë ne duhet të punojmë shumë e vështirë.
Polifonik - aq shumë. Poliartriti ndikon shumë nyje. Kjo mund të ndodhë në të njëjtën kohë ose gradualisht të përfshihen në procesin e të gjitha nyjet e reja. Koncepti bashkon shumë arthritis sëmundje inflamatore të përbashkët në të cilën nyje janë membrana e prekur (sinoviti) me dëmtimin e nyjeve. Varësisht nga shkaqet identifikuar një numër të llojeve të saj. Kështu, kur një diagnozë të përgjithshëm të nyjeve artritit - trajtimin e tij të llojeve të ndryshme do të ndryshojnë. Llojet kryesore të sëmundjes:


reumatike - shpesh ndikon nyjeve të mëdha dhe të mesme;
Rheumatoid - me ndryshimet e imunitetit në kërc dhe rreth saj;
artrit infektive është pasojë e pësimit të një sëmundje të rënda ngjitëse;
kristalor - shkaktuar nga çrregullime metabolike;
Psoriatic - popull të veçantë re dhe në rritje gjashtë muaj pas lezione psoriatic lëkurës;
jet - shoqëruar nga urethritis ose konjuktivit. Shpesh ai shkakton infeksion chlamydial;

Si manifestohen polyarthritis


I pari nga llojet e mësipërme të simptomave të artritit reumatoid është nyje e paqëndrueshme, inflamacion është një tranzicioni të shpejtë nga një të përbashkët në një tjetër. E tij ashtu-quajtur "reumatizma fluturues." Manifestuar dhimbje të mprehtë, ënjtje dhe shëmtuar e joints. Ata kanë lëvizshmëri të kufizuar për shkak të dhimbjes, rrit temperaturën e lëkurës gjatë të përbashkët, ndonjëherë me skuqje. Karakteristike, joints plagë simetrike dhe mbajtur për disa ditë.

Rheumatoid arthritis mund të shfaqet vetëm të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të motit. Nuk ka dhimbje të forta dhe ënjtje e nyjave mezi të dukshme. Por me kalimin e kohës sëmundja përparon, dhimbje intensifikuar, shqetësim mpirje, djegie, ftohtësinë në gjymtyrë. Pacientët që përjetojnë ngurtësi në mëngjes, dhimbje gjatë lëvizjes. Ndonjëherë ethe, ka humbur oreksin dhe ka disa sëmundje të organeve të brendshme. Simetri është gjithashtu e natyrshme në këtë lloj të artritit.
Artrit infektive shfaqen pas një sëmundjeje: tuberkulozit dhe Bruceloza, gonorre dhe sifilis, rubeolës fruth i keq, dizenteri, klamidia dhe grykët kronike, të gripit. Joints janë të dhimbshme, nuk i fryrë, lëkurë të kuqe mbi ta, mobiliteti është i kufizuar. Me trajtimin e duhur të sëmundjes themelor është i shpejtë.

Valuta artrit karakterizohet nga depozitimi i kripërave të ndryshme në kërc kyçeve që i bëjnë ato të përafërt me ulcerat dhe të çara. Një shembull i mrekullueshëm i këtij lloji është e prekur nga cerma artrit. Me përdorimin e yndyrë të tepërt, mish, ushqim i tymosur dhe alkool shqetësuar metabolizmit purine. Kjo çon në depozitimin e kripërave urinës në nyje - përdhes. Fillimisht, pacienti mund të ndjehen asgjë, por ka kripa kristalizimi dhimbje të forta. Kryesisht prek gishtin e madh të këmbës. Ai bymehet dhe të bëhet e kuqe. Nyjeve të tjera preken shumë më pak. Gjatë sulmit ngritur temperaturën në 37-38 gradë. Lëkura duket nyjet podager (depozitat kripë) - tophi.

Në përdhes mund të ndodhë dhimbje mizore. Rrënja e problemit - dietë të sëmurë

Pacienti, të ndihmuar veten!


Siç e dini, poliartriti, sëmundjet e komplekse, rrymën gjatë. Dhe ju nuk mund të mbështetet në dikë për të kuruar ju plotësisht. Ju vetë duhet të marrë pjesë aktive në këtë. Trupi ka një limit prej durim, është e nevojshme të dinë dhe respekt. Kur simptomat e para të sëmundjes, atëherë është koha vidyazykatysya e shprehive që dobësojnë trupin tuaj. Fondacioni Arthritis hedhur për abuzim të ushqimeve yndyrore, sheqerit dhe produkteve niseshte (bukë dhe patate, pies dhe ëmbëlsira, candies), alkoolit dhe duhanit, erëza. Një ndihmuar të stresit, falur dëshirat e tyre sensuale dhe mbingarkesë fizike. E gjithë kjo ka kontribuar në akumulimin e substancave toksike, e cila zgjati për vite me rradhë. Tani ne duhet të shpëtoj prej tyre. Kjo mund të bëhet me anë të agjërimit.

Warning: limotherapy mund të bëhet vetëm nën mbikëqyrje mjekësore!
Kohëzgjatja e agjërimit varet nga rrethanat individuale. Pas kryerjes ushqimin e saj duhet të ndryshojë rrënjësisht. Hani drithëra, produktet e qumështit, shumë fruta dhe perime. Peshk shumë i dobishëm ligët.
Shmangni overvoltage emocional, më të pushojnë, të dëgjoni muzikë të mirë, shkoni në pyll, duke notuar në pishinë me ujë të ngrohtë. Nëse jeni mbipeshë, ju duhet të humbni peshë - kjo do të reduktojë stresin në nyje.

Trajtimi i artritit


Trajtim të drogës ka për qëllim kryesisht në lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion. Kjo analhetycheskye dhe droga nonsteroidal anti-inflamator. Këto fonde gjithashtu redukton simptoma të tjera - nyje fryrë, ethe, ndjesi djegie.
Kur artrit reaktive infektive dhe në trajtime përfshijnë antibiotikë. Mjekimi është i drejtuar në burimin e infeksionit.
Për trajtimin e artritit reumatoid imunoshtypes përdorur drogë hormonal. Cerme (çrregullimi metabolik, ku kriperat jane depozituar në nyje) trajtohet me sukses me anë të të cilit ulin substancë dëshirore në trup.

Great fizioterapi rëndësia. Ata në mënyrë efektive lehtësimin e dhimbjeve, ënjtje dhe inflamacion në joints. Ky masazh, ultratinguj, phonophoresis (ndikimi i vibracioneve tejzanor në kombinim me medikamente), vajguri dhe ozokerit (banja termale voskopodobnыm produkt me origjinë naftës) barotherapy (ndikimi i varion presionin e ajrit) dhe terapi magnetike, ushtrime terapeutike.
Trajtimi është kryer kurse të cilat përsëriten në vjeshtë dhe pranverë - në periudha acarimin sezonale.
Një vend të veçantë është një trajtim spa. Kjo ujërat minerale, baltë natyrore e shërimit, masazh nënujore.

Përmes një qasjeje të integruar, pushim dhe ekologji mirë - trajtim në një sanatorium jep rezultate të forta

Mjetet juridike popullore


Efekti i mirë trajtimi është sabelnykom. Bimore të thatë rrjedh pres, derdh në një shishe dhe gjysmë të mbushur 70% alkool. Tre javë insistojnë në errësirë. Merrni para ngrënies për 1 lugë çaji ose 1 lugë gjelle, përhapet ujë. Në raste të rënda - në një charochtsi vogël tri herë në ditë. Trajtimi është bërë më e mirë në sezonet e ftohtë. Pi dy shishe të këtij liker. Ajo është fërkim të nyjeve dhe të bëjë kompresa.

Celandine Vaji: 1 Lëng pjesë celandine përzier me 4 pjesët e vazelinë rubbed në nyje disa herë në ditë.
Shumë kufizime, vetë-kontrollit dhe të vetëmohimit, vendosmëria e vështirë dhe këmbëngulje të ju ndihmojë të kapërcyer këtë sëmundje si artriti dhe rifituar shëndetin e humbur.