Inflamacion nga simptomat trigeminal nervore dhe trajtimi
Nëna ime konfiskimet fundmi shpeshta që shoqërojnë trigeminal nevralgji. Përkundër faktit se për dy muaj, ajo merr rregullisht të gjitha llojet e barnave, përmirësime të dukshme për shëndetin janë vërejtur. Çfarë një mënyrë për të trajtuar inflamacion i nervore trigeminal është më efektive?
Për të përjashtuar konfliktin Vazo-nervalnыy, bëjnë MRI të trurit. Në rast të një çrregullim të tillë është trajtimi më efektive për kirurgji, dhe në qoftë se në mënyrë specifike, decompression mikrovaskulyarna shpinë e nervore trigeminal.


Për dhjetë vjet unë vuajnë nga pezmatimi i nervore trigeminal. Këtu janë simptomat: dhimbje të padurueshme u bë shoku im i vazhdueshëm, çdo lëvizje ime shoqërohet me dhimbje. Unë nuk mund të hani, pini, flisni, dhe bëj që të prekë pacientin ose një pjesë e trupit, unë thjesht nuk mund. Anketa nuk ka kaluar. Disa vjet më parë nuk arriti t'i nënshtrohet trajtimit lazer dhe ultratinguj. Në një kohë përmirësuar shëndetin e përgjithshëm, por gjashtë muaj më vonë sulmet rifilloi. Unë kisha për të hequr të gjitha dhëmbët e nofullës së sipërme në të djathtë. Mjeku përshkruar karbomazypyn dhe finlepsyn dhe thotë se e vetmja mënyrë për të trajtuar këtë sëmundje. Pavarësisht që merr pesë tableta në ditë, gjendja ime nuk është duke u përmirësuar, në vend të kundërtën. Mirësi, këshillojë se si për të trajtuar këtë sëmundje.

Shkaku më i zakonshëm i nevralgji trigeminal është një anije compression rrënjë nervore, e cila është ngjitur me të. Më pak nevralgji shkakton tumor të tillë ose sklerozë të shumëfishtë. Para neurolog konsultimi duhet të kalojnë mahnytnorezonansnuyu trurit tomografi është një hap i detyrueshëm në përgatitje për kirurgji.
Ka dy metoda kryesore të trajtimit të kësaj sëmundjeje - ajo mikrovaskulyarna trigeminal rrënjë nervore decompression birë dhe të radiofrekuencave rizotomiya. Në rastin e parë gjatë operacionit eliminuar shkakun e sëmundjes, duke i dyti një elektrodë gjilpërë është futur rrënjë nervore, duke shkaktuar dhimbje zhduket, por mbetet të mpirë lëkurës. Në rastin e decompression mykrovaskulyarnoy rezultateve afatgjata është shumë më mirë se përdorimi i ryzotomyy radio frekuencave.

Përshëndetje, Doktor! Gruaja ime po vuan nga pezmatimi i nervore trigeminal. Trajtim ose popullore shpejtë mjete. Për shkak të netëve që ajo nuk mund të fle - shqetësuar për dhimbje. Anën e majtë të kokës dhimbje aq shumë sa që shtohet sytë, tempull, myyazytsilne fillon vrullshëm. Keqësimi ndodh gjatë natës, gjatë ditës ajo duke qenë pak a shumë normale. Edhe pse kohët e fundit përfundoi një kurs të trajtimit nuk ka sjellë rezultate të dukshme. Dhimbja vazhdon. Të na ndihmojë, ju lutem! A ka ndonjë ilaç që do të ndihmojë të hequr qafe të vuajnë?

Gruaja juaj duhet të konsultoheni me një neurolog me përvojë, si dhe ënjtje të fytyrës, e kombinuar me nevralgji - shenja të disa sëmundjeve, trajtimet janë dukshëm të ndryshme.
Babai im kohët e fundit zbuluan inflamacion i nervore trigeminal fytyrës. Ai gjithmonë ndjen dhimbje të tmerrshme, nga e cila nuk mund as hëngri as piu, as të folur normalisht. Më parë, shëndetin e Papës, pas bllokadës është përmirësuar, dhe tani nuk ka kuptim prej tyre. Medikamente që ajo merr tufa pa ndihmë. Më tregoni se si për të kuruar këtë sëmundje?

Ati juaj të gjitha shenjat tipike tryheminalnoyi nevralgji të. Në këtë sëmundje ose homeopatik ose të tjera medikamente nuk ndihmojnë. E vetmja mënyrë për trajtimin e - kirurgji.