Pezmatimi i periosteum - trajtim


Pezmatimi i periosteum ose abscesit - një emër i përgjithshëm për një grup të sëmundjeve që mund të ndodhë pothuajse kudo në trupin e njeriut. Shpesh sëmundja është shënuar në afërsi të nofullës ose këmbën eshtra, si pasojë e lëndimeve të tyre. Edhe pse lokalizimin e sëmundjes mund të jenë shumë të ndryshme, shpesh kur flasim për periostitis, do të thotë inflamacion i periosteum e trupit është nofulla. Në mënyrë tipike, sëmundja është një ndërlikim i ndonjë sëmundje tjetër, kështu që periostitis e nofullës, i quajtur edhe fluksi mund të ndodhë pas një periodontitis të gjatë, teething dituri ose në paradont. Në inflamacion periosteum shpesh shkon me indet e tjera, dhe nga ajo mund të përhapet tashmë të kockave, duke shkaktuar osteomielit, sëmundjet e gjakut dhe indet e tjera.


Simptomat kryesore dhe natyrisht e periostitis
 • Në fazën e parë të periostitis mishrat e përflakur rreth vendin fillon të rritet me shpejtësi, duke rezultuar në dhimbje të vazhdueshme të rënda.

 • Faza e dytë e sëmundjes karakterizohet nga formimi në abscesit periosteum - krijimi abscesi i edemë indeve të buta pranë e cheeks, mjekër zonën podhlaznychnoy dhe kështu me radhë. Në të njëjtën kohë ethe e pacientit dhe dhimbje vazhdon të përhapur.

 • Faza e tretë karakterizohet nga lirimin e qelb nga një abscesi dhe inflamim në rënie, por kjo nuk është sëmundje, por vetëm ulur intensitetin e manifestimit të karakteristikat e tij kryesore.


 • Kur inflamacion i trajtimit periosteum mund të jetë vetëm një - kirurgji, por në rastet kur nuk ka mundësi të kontaktojë menjëherë një mjek, ju mund të reduktojnë ndjeshëm simptomat e mjeteve juridike popullore.

  Periostitis (inflamacion i periosteum): mjetet juridike popullore Trajtimi
 • Për të zvogëluar dhimbje, ju mund të përdorni sallo. Për këtë pjesë të pastër (jo të kripur) sallo duhet të vihet ndërmjet faqe dhe mishrat e përflakur. Mbani goja duhet të jetë për 15 minuta, pastaj zakonisht dhimbje të largohem për një kohë të gjatë dhe nuk do të kthehen.

 • Kur inflamacion i mishrat rreth dhëmbëve të pjekurisë mund të përdoret si rrënjë e gjethe delli, ajo duhet të vihet në vesh në anën ku ka inflamacion dhe të mbajë për aq kohë sa dhimbje nuk do të kalojë.

 • Efekti qetësues gjithashtu ofron një zierje e ca balsam, oe limon. Për përgatitjen e saj duhet të marrë katër lugë gjethet e bimëve dhe pour 400 gram ujë të vluar, pastaj derdh në një termos dhe të lënë për 4 orë. Kur nastoyitsya supë, tendosje dhe duhet të përdoret për gojën e rregullt pije.

 • Gjithashtu edhe të ndihmojë me inflamacion të sode periosteum pije buke. Për ta bërë këtë, 2 teaspoons pjekje sode duhet të jetë i holluar në një gotë me ujë të ngrohtë zier dhe disa herë në ditë pije zgjidhje gojën.


 • Këto mjete të ndihmojë në uljen e dhimbjeve dhe inflamacion prerë, gjithashtu, disa, të tilla si sode dhe limon balm, kanë një shërimit dhe dezinfektues efekt. Megjithatë, aplikuar trajtimin e inflamacionit të periosteum këto apo mjete të tjera popullore, mos harroni se ata ndihmojnë për të hequr vetëm simptoma, jo sëmundja shërimin plotësisht. Në qoftë se ju përdorni këto mjete, ju ndiheni mirë, ju ende duhet të konsultoheni me një mjek sa më shpesh pa operacione, disa kohë mbrapa apo abscesi bëhet faza kronike dhe mund të shkaktojnë sëmundje më të rënda të tilla si osteomielit.