Inflamacioni i nervore trigeminal - Simptomat


Trigeminale nevralgji, sëmundja nevralgji tryhemynalnaya Fozerhylya - të gjithë emrat e të njëjtit proces inflamator në personelin e nervore trigeminal - më e vështirë e 12 palë nerva kafkës. Simptomet e inflamacion nervore trigeminal, shkaqet dhe opsionet e mundshme të trajtimit të kemi parasysh në këtë artikull.

Shenjat e inflamacionit të nervore trigeminalSimptomë kryesor i inflamacionit trigeminal nervore fytyrës është dhimbje e fortë, zakonisht me personin e duhur. Ajo mund të jetë dy lokale dhe të manifestohet në fusha të ndryshme të kokës. Konfiskimet ndryshojnë mpirje papritur dhimbje dhe ndjesi shpimi gjilpërash lit vende dhe mund të zgjasë nga disa orë në disa ditë. Duke përshkruar natyrën e dhimbje shpesh të përdorur fjalën "dhembje", "tërhequr", "djegur". Shenjat njëkohshëm i inflamacionit të nervore trigeminal mund të jetë një manifestim i asimetrisë së fytyrës (qoshet lëshimi të syve dhe gojës, humbje e folds nasolabial), ndryshime në shije, reduktimin myyazytsilni e muskujve të fytyrës. Simptomet e inflamacion nervore trigeminal mund të bëhet sytë e thatë, sytë e përlotur, nxënësit Dilated.

Shkaqet inflamacion i nervore trigeminal
Trigeminale nevralgji - një sëmundje mjaft e zakonshme. Kryesor i saj "viktima" janë gratë më të vjetra se 50 vjet. Ky është fillimi i menopauzës dhe ndryshimi hormonal. Ndoshta inflamacion i nervore trigeminal dhe gjatë shtatzënisë. Në varësi të shkakut të manifestimit, një inflamacion i nervore trigeminal është i ndarë në dy lloje:

 • parë - shkaku është faktorët e jashtëm (hipotermi, aktiviteti jokarakteristike ftohtë fizike, lëndime);

 • mesëm - manifestohet si rezultat i infeksioneve virale (otitis, atherosclerosis, pezmatimi i mureve të arterieve, krizës vaskulare, probleme dentare).


 • Në mënyrë tipike, shkaku kryesor i kësaj sëmundjeje është lezione nervore e virusit herpes zoster (Herpeszoster). Shpesh sëmundja parë manifestuar karakteristike skuqje e virusit përgjatë nervore trigeminal.
  Metodat e trajtimit të mjekësisë tradicionale
  Kur simptomat e para të inflamacion nervore trigeminal trajtimit duhet të fillojë menjëherë. Getting duhet të vënë një vizitë në një neurolog, i cili vendosur shkaku dhe përshkruajnë medikamentet e duhura. Në shumicën e rasteve, ky trajtim konsiston në plotësim komplekse:


 • dhimbje;

 • Antivirale;

 • kortikosteroidet;

 • vitaminë;

 • terapi hormon.


 • Rezultate të mira në trajtimin e nevralgji japin mjetet juridike homeopatik Rozolakryt dhe pasion lule.
  Pas largimit të simptomeve akute zakonisht lidhen fizioterapi:

 • akupunkturë;

 • ngrohje;

 • lazer terapi;

 • UHF;

 • ozokerit.


 • Mjekësi alternative në trajtimin e inflamacionit të nervit trigeminal
  Ndonjëherë ndodh që nuk ka mundësi të marrë te mjeku. Atëherë ju do të jetë në gjendje për të fituar kit shtëpi dhe receta, të cilat janë përdorur nga gjyshet tona.


 • Ndihma e parë në rast të dhimbjes mund të jetë Ketorol injeksion intramuskular dhe ngrohjes e thatë.

 • Një nga mënyrat më efektive për të hequr këtë sulm mund të jetë gjysma e një vezë të ziera fort, aplikuar në vendin e lënduar.

 • Nga ana tjetër, ngrohjes e thatë mund të konsiderojë hikërror, prokalenu pan dhe i mbuluar me një qese kanavacë.

 • Mustaqe Gold tretësirë ​​mund të përdoret si fërkim - kjo përbashkëta 20 bimë të bluaj në qull me miell misri dhe duke shtuar një gjysmë litër vodka, këmbëngulin 10 ditë në një vend të errët. Pastaj tendosje dhe dyqan në frigorifer. Para se rëndë është e rekomandueshme të ngrohtë pak.

 • 1 tbsp. l. Yarrow filxhan krijoj ujë të valë dhe mbush për një orë dhe për të marrë 1 tbsp. l. 3-4 herë në ditë.

 • Nëse ju jeni në barbarozë shtëpi - gjethe lotsjellës dhe mos harroni ato. Bashkangjit në vendin e dhimbjes, të mbuluar me fletë metalike dhe lesh, kapem një shall (shami). Kjo procedurë duhet të bëhet në mëngjes dhe në mbrëmje. Pasi ajo duhet të lyej krem ​​për fytyrë, t. K. Geranium mund të irritojë lëkurën.