Dhimbje të nervit shiatik - trajtim


Dhimbje të nervit shiatik, i njohur pothuajse çdo personi i dytë e moshës 40 vjet. Për fat të keq, probleme të tilla mund të vuajnë dhe të rinjtë. Në mënyrë që të lehtësojë gjendjen e pacientit, duhet të konsultoheni me një ekzaminim të kualifikuar mjek dhe kujdes të veçantë. Në këtë rast, do të jetë terapi efektive kompleks që përfshin medikamente dhe fizioterapi, terapi manuale dhe ushtrime të veçanta. Vetëm pasi që rezultati do të shihet brenda disa ditësh.


Shkaqet e dhimbje të nervit shiatik
Faktorët kryesorë shkaktuar përfshijnë:

 • Procesi patologjike është lokalizuar në mesit dhe segmentin sakrale shpinë;

 • Komplikime të osteoarthritis;

 • lëndime të ndryshme dhe artrit;

 • hipotermi të shpeshta dhe të punojnë në një dhomë të lagësht.


 • Në thelb, ne mund të dallojë shumë arsye që shënoi fillimin e nervit shiatik. Për fat të keq, disa prej tyre janë të panjohura, pasi që sëmundja shpesh ndodh me shëndetin e përgjithshëm të trupit.

  Si mund të kurë dhimbje të nervit shiatik?
  Në përgjithësi, trajtimi është emëruar komplekse. Këto përfshijnë përdorimin e vajrave të veçanta, medikamente, injeksione dhe stërvitje. Në çdo kohë të dhënë mund të jetë akute, prandaj trajtimi duhet të ndjekin rregulla strikte dhe udhëzime mjekun. Këto janë:

 • Limit aktivitet fizik.

 • Koha minimale e kaluar në të ftohtë.

 • Pjesa tjetër maksimale shtrat.

 • Ushtrimi është e nevojshme.


 • Trajtimi i nervit shiatik disa të shtëna nuk do të japë rezultatin e dëshiruar pa fondet e duhura shtesë.

  Trajtimi i drogës i nervit shiatik


  Programi Mjekësi trajtim praktikisht nuk ndryshon nga trajtimi i nervit shiatik. Kjo përfshin takimin e barnave lokale sistemike jo-steroidal anti-inflamator, dhe komplekset ndryshme dhe vitaminë relaxants muskujve. Kohëzgjatja e trajtimit dhimbje të nervit shiatik zakonisht varet nga sëmundje, por nuk duhet të thith shumë. Për efekte lokale rekomanduar irrituese ointments që të zvogëlojë dhimbjen dhe për të zvogëluar peshën e sindromi i pavullnetshëm. Është e rëndësishme të mos e teproj me aplikimin e ointments, pasi pothuajse të gjithë prej tyre nga substancat toksike (bee dhe gjarpër helm), të cilat ndihmojnë për të ulur dhimbjen.

  Trajtimi Folk i nervit shiatik


  Beeswax dhe Propolisi:

 • Ajo duhet të jetë dylli e ngrohtë dhe e shtriu në anën e pasme, në mënyrë që pak djegur.

 • Para se yndyrat më të mirë në të gjithë Propolisi që ishte ngrohja në fuqi.

 • Kati compress kjo vihet një topa plastike dhe shall të ngrohtë.


 • Kjo procedurë është bërë më e mirë gjatë natës për të ngrohtë deri dhe shpinë.
  Compress me kamomil dhe Plaku,

 • Lulëzuar bimët mund të blihen në farmaci. Mix sasi të barabartë të bimëve dhe i hedh ujë të vluar në përputhje me metodën e përgatitjes treguar në paketën.

 • Në këtë fuqishme zgjidhje lagur garzë fashë apo ndonjë pëlhurë të tjera dhe bel mbështjellë.

 • E pra pëlhurë mbështjellë lënë jo më shumë se 5 orë dhe hiqet pastaj.


 • Ëmbëlsira me mjaltë dhe miell thekre:

 • Përbërësit duhet të jenë të përziera në një raport të tillë për të marrë një tortë të dendur.

 • Pastaj masë merret është aplikuar në vend të lënduar për veprimin e natës.

 • Për të rritur efektin, përsëri mund të përfundojë një shall të ngrohtë.


 • Ju mund të zgjidhni ndonjë trajtim regjim nervore sciatic, më e rëndësishmja zgjedhje të konsultoheni me mjekun, pasi inflamacion mund të jenë të ndryshme, dhe jo çdo recetë do të ndihmojnë njerëzit të përballen me këtë.