Inflamacioni i nervore trigeminal - trajtim


Shumë gra mbi 40 vuajnë tryheminalnoyi nevralgji, duke filluar me dhimbje në cheeks dhe hundë. Prandaj, është e rëndësishme për të diagnostikuar herët inflamacion i nervore trigeminal - Trajtimi në këtë rast është shumë më e vogël dhe nuk do të ketë komplikime të pakthyeshme.

Trajtimi i drogës nga inflamacion të personave trigeminal nervoreTë gjithë pacientët në fund të festuar, dhimbje e fortë paroksizmal në faqet dhe gojës. Kohëzgjatja e kësaj gjendje mund të shkojnë nga 10-15 sekonda për 2 minuta. Për shkak të sulmeve të shumta njeriu subconsciously redukton aktivitetin motorike e zonave të dhimbshme, duke rezultuar në degjenerimin e indet e muskujve zhvillon. Për të parandaluar këto ndryshime emëruar kryesisht qetësues, ju lutem.

Inflamacioni i nervore trigeminal siguron trajtimin e një numri të pilula NSAIDs dhe Anticonvulsants:

 • Baclofen;

 • Carbamazepine;

 • NIMESIL;

 • Analgin;

 • Ketanov;

 • Eikuilibrues;

 • Gabapentin;

 • Prehabalyn;

 • Topamaks;

 • Daloksetyn.


 • Në hartimin e regjim është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për shkakun e sëmundjes. Nëse faktori nxitje ishte bakteriale apo virale proces, kjo ka kuptim për të kryer trajtimin e inflamacionit të antibiotikëve trigeminal nervore dhe ilaçe antivirale.

  Në rast të qarkullimit të keq, shkeljen pėrshkueshmėrisė e mureve të enëve, prania e pllakatë, ju duhet së pari të eleminuar sëmundjen primare dhe pastaj të fillojë terapi nevralgji.

  Trajtimi Folk i inflamacion i nervore trigeminal fytyrës


  Ngrohta:

 • Në një tigan të ngrohur hikërror mirë thatë.

 • Hot pour drithëra në një qese të rrobave të japë një cool pak.

 • Aplikohet për faqet e prekura 2-3 herë në ditë.


 • Compress:

 • Rrënjë alte Muzik, vlim 4 lugë patate të skuqura në një gotë me ujë të valë.

 • Dërgo në për 24 orë në terr.

 • Para se të shkojnë në shtrat napë të lagur, palosur në disa shtresa në zgjidhjen rezulton.

 • Aplikojnë një kompresë në zonën e dhimbshme për 60 minuta.


 • Painkillers natyrore:

 • Disa barbarozë freskët lë pak hapësirë ​​për kile në duart e tij.

 • Aplikoni paste në zonat ku ka dhimbje.

 • Të mbajë deri sa sulmi nuk është qetësim.


 • Vaj Bredhi:

 • Fytyrë tërësisht të pastër.

 • Butësisht fshij naftës në lëvizjet e masazh të lëkurës.

 • Të përsëritur 4 herë në ditë.


 • Çaj kamomil:


 • Krijoj infuzion të fortë me lule kamomil (rreth 3-4 lugë në një gotë standarde me ujë të valë).

 • Dial në zgjidhjen gojën tuaj të ngrohtë, të mbajtur rreth 10 minuta.

 • Kryen procedurën pas zgjimit dhe në mbrëmje.


 • Gjithashtu metodë shumë efektive e sulmit është e prerë shpejt lidhjen shkurtër të pacientit vezët e pulave zonë Hardboiled. Një tjetër produkt të nxehtë duhet të jetë prerë në gjysmë dhe vihet në faqe, e verdhë veze lëkurës.

  Trajtimi kirurgjik i inflamacionit të personave trigeminal nervore


  Përafërsisht 30% e ndonjë metodat konservatore ose alternative nuk ndihmojnë, dhe personi ka për të kaluar në trajtim gjatë gjithë jetës e inflamacionit të agjentëve trigeminal nervore veprim analgjezik.

  Në situata të tilla, ekspertët rekomandojnë për të menaxhuar bllokadën e rrënjës nervore apo njësi themelore për të eliminuar konfiskimet, spazma dhe dhimbje. Shpesh ndërhyrje e tillë siguron rezultate të gjata që zgjasin. Por pas 6-10 muajsh, nëse ndodh rikthim, ne kemi nevojë për një kirurgjikale serioz dhe shumë të dhimbshme manipulimi - transection rrënja e nervore trigeminal.