Pinching në nervore kraharorit


Çdokush që ka vuajtur ndonjëherë nga një nervore hequr në fytyrë në rajonin e kraharorit, e di se si kjo dhimbje. Për të eliminuar këtë sëmundje nuk është aq e thjeshtë: dhimbje do të shfaqet përsëri dhe përsëri. Ballafaqimi me të mund trajtime vetëm sistematike.

Arsyet vuaj nervore në rajonin e kraharorit

Kjo sëmundje shpesh ndodh në njerëz të moshuar. Me moshën, ndryshimet ndodhin në sistemin nervor, kockave, shpinë veshin jashtë. Megjithatë, mosha - jo vetëm që shkaktojnë sëmundje neurologjike.

Shpesh shkaku i compression nervore janë parregullsi në sistemin vegjetative-vaskulare. Nëse ju të marrë parasysh se më shumë se gjysma e popullsisë vuan Dystonia vegjetative-vaskulare, pothuajse çdo rreziqe të dytë për të marrë nervore hequr në fytyrë në rajonin e kraharorit. Në mënyrë tipike, simptomat kryesore të dystonia janë dhimbje koke të rënda që ndodhin si rezultat i ndryshimeve të motit. Përveç kësaj, nervat autonome mund të jetë ekspozuar ndaj ndikimit negativ të moralit, stresi psikologjik. Shpesh pacientët që vuajnë nga nervore hequr në fytyrë ankohen për dhimbje në mes të brinjëve që dalin nga stresi.Megjithatë, shkaku më i zakonshëm i compression nervore të shkaktuara nga përkeqësimi i sëmundje degjenerative disk apo rritur tonin e muskujve mbrapa. Osteokondroza Pacienti kockave të thyera, rruaza të bëhet më afër me njëri-tjetrin. Si rezultat, nervat se kaluar më parë lehtë në mes rruaza, clamped. Kur një pacient i cili vuan hequr në fytyrë nervore, ekziston edhe hypertonus muskujt, gjendja e tij përkeqësohet. Spazma e muskujve nuk lejojnë indet për t'u çlodhur, duke përforcuar kështu shkatërrimin e tyre. Rritja e tonin e muskujve dhe dhimbje të ulët mbrapa shpesh përndjekur njerëzit të cilët janë të ekspozuar rregullisht me aktivitet të rëndë fizik. Përveç dhimbjes, nervore clamped procesin e qarkullimit të pengojë, të thyer sistemin kardiovaskular, trupi i pacientit të vijë nuk ushqyesve, të cilat janë transportuar nëpërmjet gjakut.


Strangulating nervore mund të shkaktohet peredavlennыmy mbaresa nervore. Gjithashtu, shkaku i kësaj sëmundjeje janë shpesh sjellje të pakëndshme gjatë gjumit, stresi të zgjatur në anën e pasme. Në disa raste nervore hequr në fytyrë lind nga hernia intervertebral.

Nëse dhimbja nga një nervore privuar nga koha dhe të fillojnë për të trajtuar dhimbje të ulët mbrapa tepër nervore hequr në fytyrë vonë do të ndodhë vazhdimisht. Trajtimet më vonë të fillojë, aq më e vështirë do të ndikojë dhimbjen fireplace. Shpinë është trajtuar me vështirësi, aq e rëndësishme për të kërkuar kujdes mjekësor.


Simptomat e një nervore hequr në fytyrë në rajonin e kraharorit

Në mënyrë tipike, pacienti është i shqetësuar në lidhje me dhimbje në brinjë, e cila intensifikuar drejt shpinë. Dhimbja shoqërohet me ngurtësi në gjoks. Muskujt e vendosur në mes të brinjëve, janë nodules, të cilat prekur pacienti ndjen dhimbje. Ndjesi të dhimbshme janë të mprehta, djegie, dhemb natyrën, në rritje gjatë kollitjes, teshtitjes në. Kjo dhimbje është konvulsiv, mund të shoqërohet me djersitje të tepruar, skuqje në brinjë.


Kur squeezing nervore në departamentin e pacientit e kraharorit mund të përjetojnë dhimbje në gjoks, shpinë, ose intervalet ndërmjet brinjëve. Shumë e lëkurë, mbi të cilat janë vende të dhimbshme të humbasin ndjeshmërinë e tyre të zakonshme mund të ndodhë si rezultat i mpirje, ndjenja se trupi zvarritje qindra milingonave.

Gjithashtu, një pacient me një nervore hequr në fytyrë mund të jenë siklet në zemër, në natyra ato janë shumë të ngjashme me zemër normale dhe të japin dhimbje në anën e majtë.

Përveç kësaj, kjo sëmundje është shpesh e ndjekin dhimbje në stomak - siç ndodhë në pacientët me gastrit ose sëmundje peptike. Megjithatë, dhimbja e shkaktuar nga një nervore hequr në fytyrë në departamentin gjoks, është e pamundur për të zvogëluar përdorimin e antispasmodics. Në të njëjtën kohë, gjatë dhimbje normale stomakut, këto barna janë efektive. Dhimbje në stomak që janë të lidhur me nerva hequr në fytyrë që dalin nga fakti se procesi i përfshirë degë autonom nervore.


Trajtimi i hequr në fytyrë nervore në rajonin e kraharorit

Metodat për të ndihmuar të heqin qafe këtë sëmundje, ju duhet të zgjidhni në varësi të shkakut pinching një nerv dhe çfarë lloj të lëndimeve nervore. Megjithatë, ekzistojnë edhe tretmane të përbashkëta që i përshtaten çdo rast.

Së pari, është e nevojshme për lirimin nervore dhe për të rindërtuar funksionalitetin e saj. Për këto qëllime, ju mund të përdorni terapi manuale. Ndonjëherë edhe një pikë të vetme masazh redukton aktivitetin e muskujve, të zvogëlojë dhimbjen, duke lehtësuar gjendjen e pacientit.


Por, vetëm të hequr dhimbjen, të shpëtoj nga kjo sëmundje nuk do të ketë sukses. Së shpejti, dhimbje mund të rishfaqen, duke ndërlikuar më tej situatën. Prandaj, ju duhet të identifikojnë burimin e problemit dhe shkaqet që provokuara nervore hequr në fytyrë. Për shkak të nervore mbytur shpesh shkaktojnë dhimbje të ulët mbrapa është, pacienti duhet të monitorojë me kujdes zhvillimin e saj. Kjo vlen për të shkuar në një neurolog, dhe të kalojë një provim të plotë.

Trajtimi i sëmundjes duhet të fillojë me marrjen e shpëtoj dhimbje, duke pasur karakter paroksizmal dhe për të eleminuar shkaqet që e ka shkaktuar një nerv i hequr në fytyrë në rajonin e kraharorit. Për këtë pacient i atribuohet ilaçe të tilla si: NISE, Diclofenac, indometacine, droga, droga që të lehtësojë dhimbje qelizat e muskujve të gjirit (kjo mund të jetë Mydocalm) dhe do të rekomandojë marrjen vitamina B që ndihmojnë normalizimin e proceseve metabolike në qelizat nervat. Ndihmon për të hequr qafe dhimbje dhe moxibustion, acupressure, akupunkturë, natyra procedurat fizioterapi.


Pasi pacienti pushon të ndjeni dhimbje, ajo është e rekomanduar për masazh, gjimnastikë marrëveshje mjekësor që ndihmon të rivendosur pozitën e zakonshme e shtyllës kurrizore normalizes procesin e qarkullimit të gjakut, rrit departamenti trafikut gjoks.