Pinching nervore në shpinë


Pinching nervore në rezultuar compression të ulët mbrapa e rruaza ose nervore mbaresa e spazma e muskujve.

Arsyet vuaj nervore në shpinëPinching nervore dhe, rrjedhimisht, dhimbje më të ulët mbrapa mund të shkaktohet nga disa faktorë. Shkaqet më të zakonshme janë:

 • ushtrim të tepruar, pesha kryesisht heqjen;

 • trauma fizike lidhur me zhvendosjen dhe dislokimin e rruaza;

 • hipotermi;

 • tumoret e etiologji të ndryshme;

 • hendeku midis rruaza për shkak të osteoarthritis;

 • shkelje e strukturës së disqeve intervertebral e zgjatje;

 • kushtet që shkaktojnë stresin në forcimin e shpinë (obeziteti, shtatzania, sjellje).


 • Simptomat e një nervore hequr në fytyrë në shpinë


  Shenja kryesore e nervore hequr në fytyrë në shpinë - dhimbje intensive që shpesh i dukshëm në njërën anë. Përndryshe, simptomat shfaqen, në varësi të cilën nervore është hequr në fytyrë:

 • Kur goditjen nervore motorike (p.sh., zhurma sciatic nervore në pjesën e prapme) vërehet mosfunksionim të muskujve që duket për të ndryshuar ecje, mpirje në këmbë, djegie ndjesi në pjesën e poshtme mbrapa.

 • Kur zatysnenni nervore të ndjeshme - dhimbje të forta pothuajse nuk ka kaluar.

 • Pinching nervore autonom shkakton përçarje e organeve të brendshme.


 • Nëse trajtimi nuk është nisur me kohë, pastaj gradualisht vdes qelizat nervore, të cilat nga ana tjetër mund të çojë në paralizë të pjesshme.

  Trajtimi i hequr në fytyrë nervore në shpinë


  Metodat e trajtimit varet nga shkaku hequr në fytyrë nervore. Për zbulimin e tij të emëruar provim radiografike. Nuk mund të bëhet më tej MRI diagnostifikim, tomography llogaritur apo myelography.

  Në fazën akute pacienti është rekomanduar pjesa tjetër shtrat, në pozicionin "në anën e pasme." Për lehtësimin e dhimbjeve në zhurma bel nervore aplikojnë ointments efektet lokale (Fastum xhel Fynalhon terpentinë, apizatron, Kapsykam dhe t. E.) Made zona obkalyvanie novokaina dhe injeksione të dhimbshme ose tableta NSAIDs propyvayutsya (Ibuprofen, Nurofen , Diclofenac, ketoprofen, etj). Përdorimi i mundshëm i painkillers dhe redukuar inflamimin e supozitorëve rektale.
  Shpesh mjeku jep dietë pacientit gjatë trajtimit si akute, tymosur, ushqimi i kripur dhe supë ushqyes mishit mund të provokojë përkeqësimin.

  Në raste të rralla, në qoftë se sëmundja nuk është e përshtatshme për trajtim konservativ, operacioni është treguar.
  Si kalimit të fazës akute, pacienti mund të rekomandohet:

 • klasa stërvitje;

 • masazh terapeutik;

 • fizioterapi (UHF, elektroforezë, etj);

 • reflexology;

 • banjot baltë.


 • E pra, në qoftë se ju mund të konsoliduar rezultatet e trajtimit, ndërsa në motele apo dispanseri. Është gjithashtu e dëshirueshme që të angazhohen sportive realizueshme dhe ushtrim fizik në bazë të shtrirë muskujt dhe zhvillimin e komunikimit. Nëse dhimbje prapa lidhur me të qenit mbipeshë, ju duhet të humbni peshë, përndryshe situata do të përkeqësohet.

  Trajtimi kthyer në shtëpi
  Terapi medicinale urdhëroi mjekësi tradicionale, mund të kombinohet me trajtimin në bazë të recetave popullore. Alternative medicine rekomandon:

 • fasha me tretësirë ​​e piper i kuq, një fletë gji apo hudhër;

 • kremra alkoolike në bazë të bimëve (lakër patate, Plaku, etj);

 • vajosje Propolisi zonë mbrapa.


 • Ka shumë receta mjaft të efektshme e mjekësisë tradicionale. Gjëja kryesore është të mos harrojmë, për efekt të madh pas çdo procedure, përsëri duhet të përfundojë ngrohtësisht, mundësisht shall leshi apo shall.