Pinching nervore në këmbë


Pinching nervore në këmbë është parë shpesh në të moshuarit, atletët janë nënshtruar rregullisht për aktivitet të rëndë fizik. Ndonjëherë kjo sëmundje mund të arrij dhe gratë shtatzëna. Në këtë rast, pacienti ndjen dhimbje dhe ai ka nevojë për ndihmë të kualifikuar mjekësore.

Arsyet vuaj nervore në këmbë

Kjo sëmundje mund të jetë engineered hernie intervertebroreve. Në mes rruaza janë disqe rruaza, duke rezultuar në sëmundjet metabolike, tendosje të rënda fizike, lëndime të rënda që mund të shkërmoqet. Një pjesë e përzënë lë shpinë kufitar, sdavyv nervore rrënjë. Pra, ka hernie intervertebral.Më të trashë dhe të gjatë nervore - sciatic e vendosur në një distancë nga shpinë. Ai dhe të ndjeshëm ndaj shtypjes rrënjë nervore. Që nga kjo nervore është në mollaqe, prapa të këmbëve, dhimbje në gjymtyrë të ulët japin.

Nervore mund zaschemytsya kur indet në sciatic nervore apo tjetër për të është formimi i tumorit mirë apo i keq që fasha nervore vetë.

Përveç kësaj, nervore hequr në fytyrë mund të shkaktojë dhimbje të nervit shiatik, i cili ndikon më shumë se gjysmën e popullsisë pas 45 vjetësh. Në vetvete, kjo sëmundje shfaqet rrallë. Në mënyrë tipike, dhimbje në rrënjët nervore janë rezultat i shpinë hequr në fytyrë.


Nganjëherë ata janë aq të fortë se ata mund të çojë edhe në humbjen e vetëdijes (më shpesh ndodh kur nervore sciatic është afër zaschemlennыm). Pacienti humb gjumin, ajo dhemb për të ulen dhe të shtrihem. Në raste të tilla, pacienti duhet t'i jepet ilaçe dhimbje.

Trajtimi i hequr në fytyrë nervore në këmbë

Kjo sëmundje nuk do të zhduket pa trajtim kompleks. Por, para se të filloni, ju duhet të gjeni shkakun e nervore hequr në fytyrë dhe dhimbje. Make it ndihmon X-ray ose rezonancë magnetike.


Nëse dhimbja që rezulton nga pinching nervore, shumë akute, pacienti duhet t'i përmbahet pjesën tjetër krevat, ai gjithashtu e përshkruar futje dhimbje ilaçe, indometacin, Diclofenac, bllokadë novokaina. Për këtë qëllim, mustardë e përshtatshme, terpentinë vaj, substanca terapeutike përbërë nga Propolisi dhe alkoolit që kanë një efekt të ngrohjes.

Kur nervore zhurma pacienti e vështirë për të qëndruar në këmbë. Prandaj ajo ka nevojë në trajtimin e nervore të dëmtuara. Një nga elementet e saj mund të jetë fasha e thatë, të cilat duhet të zbatohen rregullisht në vend të lënduar. Nëse pacienti është i shtruar në spital, mjekët mund të ofrojë atij një trajtim me parafinë, stimulimi elektrik duke përdorur novokaina, fizioterapi, akupunkturë, masazh.


Hiq nga ënjtje të indeve të hormoneve të ndihmojë hlyukokortykosteroydnыe normën e zbatueshme. Hormonet janë administruar nën lëkurë - ku rrënja vjen nga të palcës kurrizore. Kjo është një metodë shumë efektive e trajtimit që menjëherë heq dhimbjen.

Përballuar me dhimbje akute në nervore, pacienti duhet të bëjë terapi fizike, e cila është shumë efektive në këtë sëmundje. Pavarësisht pacienti mund të masazh gjymtyrët më të ulët, të kontrollojë shpërndarjen e stresit fizik në trupin tuaj. Gjithashtu, mjekët rekomandojnë krevat në një sipërfaqe të fortë, dhe heqjen këmbët, mbajtur ata në këtë pozicion për disa minuta. Ky ushtrim është përcaktuar nga kushtet fizike të pacientit dhe seriozitetin hequr në fytyrë nervore.


Ajo duhet të mbahet mend se duke hequr në fytyrë nervore pacienti ndaluar heqë duart e tij më shumë se tre kilogramë peshë, dhe e vë trupin tuaj një peshë të rëndë.