Pinching nervore në shpinë


Kjo sëmundje ndodh kur rrënjët nervore clamped, e cila është një vazhdim i shtyllës kurrizore. Normalisht, një nervore në shpinë clamped në ata që vuajnë nga osteokondroza - kusht normë ku indet shkatërruar rruaza, në veçanti - kockave dhe kërc.

Arsyet vuaj nervore në shpinë

Palca kurrizore që shkon brenda shpinë, ka degë - rrënjët e nervave kurrizore drejtuar organeve dhe indeve. Osteokondroza pacienti është shkatërrimi i kërc, duke rezultuar në formimin e tumoreve kockave që të shtrembëroj dhe thyer shtyllën kurrizore të funksioneve të tij.Osteokondroza Pacienti shkatërruar dhe kufijtë majtas shtyllën kurrizore disqe intervertebral. Disk rrënjët zaschemlyayut nervore, të cilat janë duke u larguar nga të palcës kurrizore. Si rezultat i kësaj, pacienti, një dhimbje të fortë në shpinë, mosfunksionim të organeve të brendshme, të cilat janë të lidhura ngushtë me nerva. Dhimbja shkakton spazma mbrapa muskujt. Ky proces redukton edhe dhimbje dhe nervore rrënjë zaschemlyaet. Pinching shoqërohet shpesh nga pezmatimi i nervore.

Simptomat e një nervore hequr në fytyrë në shpinë

Shpesh pacienti menjëherë mendon se ai zaschemyvsya nervore, sepse ky proces është karakterizuar nga ndodhja menjëhershëm të dhimbjes që mund të jenë të mprehta, djegia apo të shtënat. Gjithashtu, simptomat e kësaj sëmundjeje, e cila është shkaktuar nga një nervore hequr në fytyrë, është djersitja e tepruar, indeve ënjtje ndodhet pranë spote lënduar, skuqje e lëkurës.


Shenjat hequr në fytyrë nervore varet nga vendi ku ka ndodhur, shtrirjen dhe arsyet që e ka shkaktuar zhvillimin e saj. Simptomat e sëmundjes përcaktohet dhe prania (ose mungesa) e inflamacionit.

Dhimbje të shkaktuara nga një nervore hequr në fytyrë, të cilat mund të ndodhin në shpinë, qafë, pjesë lumbosacral përgjatë gjymtyrë. Nëse shtypja prekur twigs nervore vegjetative nerva në lidhje me organet e brendshme, ajo mund të dëmtojë veshkat. Si rezultat i kësaj, muskujt mbrapa tensionuara lart, pacienti e gjen veten të kufizuar në lëvizjet e tij, nganjëherë nuk mund të jetë parezë apo paralizë.


Nëse ka pasur një nervore zhurma ndijor, muskujve shpejti do të bëhet i pandjeshëm. Në raste të rënda, dhimbja është e vazhdueshme, ata janë manifestuar nga patogjene të jashtme.

Rruaza të qafës së mitrës që zaschemylys shkaktojë rritje të rënda dhimbje me lëvizjen e kokës. Fibër jammed nervore sciatic vazhdon shoqërues dhimbje të mprehtë në mollaqe, kofshë e brendshme. Muskujt këmbë të bëhet i dobët, pacienti është e vështirë për të lëvizur këmbën time. Nervat e shtyllës kurrizore lumbosacral clamped shpesh sepse këto nervat janë stresi më fizike. Kur një person është mbipeshë, rreziku rritet vuaj nervore drejtë disa herë.


Trajtimi i hequr në fytyrë nervore në shpinë

Sa më shpejt të jetë në gjendje për të identifikuar shkakun e sëmundjes, aq më efektiv do të jetë dhe trajtim më të suksesshëm. Parë ne nevojë për të shqyrtuar shtyllën kurrizore e pacientit në prani të një sëmundje degjenerative disk, disqet hernie intervertebroreve, të cilat lidhin mbushje midis rruaza dhe pasojat tjera të dëmtimeve. Nëse patologji nuk mund të gjendet, por ai mbytur nervore, të vendosura në afërsi të nevojshme për të hetuar indeve. Në disa raste, kufizimet mund të shkaktojnë tumor që fasha nervore. Për të identifikuar sëmundjen duhet të bëjë X-rrezeve, llogaritur, rezonancë magnetike, për të hetuar funksionin e organeve të brendshme që mund të preken nga sëmundja.


Arsyet të cilat shkaktuan një nerv i hequr në fytyrë, përcaktojnë metodat dhe trajtimet. Nëse sëmundja u shfaq për shkak të peshë ekstra, pacienti është rekomanduar të vëmendshëm për dietën e tyre, ushtrimit të moderuar. Kur pacienti dhemb osteokondroza, ai kishte nevojë për një masazh, përdorimi i terapisë manuale, ushtrime të veçanta fizike. Nëse nervore hequr në fytyrë është formuar si rezultat i hernie intervertebral, seanca e pacientit terapi manuale kundërindikuar.

Kur shtypja nervore ishte hera e parë, pacienti duhet t'i jepet kujdes mjekësor urgjent, dhe për të hetuar shkaqet e sëmundjes. Nëse dhimbja është e ngjashme me atë që ndodh kur zhurma nervore, ishte një e papritur, ju mund të pini një analgjezik, të shtrihem në dysheme (apo sipërfaqe të tjera të vështirë), dhe nuk përpiqen për të lëvizur kohë.


Ndjenja dhimbje në shpinë, pacienti duhet të shtrihem mbi të, gjunjët e tij tucked nën një jastëk ose jastëk, duke ngritur këmbët lart. Kur një qafë të fytit, ndihmon në zvogëlimin e dhimbje ngrohjes e thatë.

Trajtimit janë hequr në fytyrë Konservatore nervore dhe kirurgjikale. Nëse dhimbja pacienti të ndodhë rrallë, ju mund të jepni përparësi trajtimit konservativ. Në të njëjtën kohë, trajtimi kirurgjik duhet të jenë të sëmurë, të cilët vazhdimisht vuajnë nga zhurma.

Nëse pacienti zhvilluar inflamacion, ajo është e rekomanduar për të marrë drogë nonsteroidal anti-inflamator lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion. Kursi i trajtimit është zakonisht gjatë. Osteokondroza pacienti të rekomandojë masat terapeutike që përmirësojnë qarkullimin e gjakut në vendin ku ishte hequr në fytyrë nervore. Kjo ndihmon më tej mbrojtjen kundër shpërndarjes së pahijshme të rruaza kockave.


Në disa raste, mjekët mund të rekomandojë make shpinë, ndihmon në lehtësimin e ngarkesës në zonën e pacientit. Nëse pacienti zbuloi një hernie diskale intervertebral ka të ngjarë që ai nuk ishte në gjendje për të shmangur kirurgji.

Kur trajtimi konservativ duhet të marrë doza të mëdha të vitaminave E dhe grupi B, shpesh në raste të tilla, mjekët rekomandojnë vitaminë B12. Për të ulur dhimbjen duke përdorur fizioterapie, electrophoresis, rrezatimi ultravjollcë. Efektive në kontrollin e dhimbjes është dhe mjete popullore, duke përfshirë - bletë dhe helm gjarpërinjsh. Ndonjëherë të përballuar me dhimbje të shkaktuara nga një nervore hequr në fytyrë, ndihmon në trajtimin e baltë, ujërat minerale.


Para se operacioni duhet të zbatohet për rastet e rënda nuk ku në gjendje për të kuruar nervore hequr në fytyrë me metoda të tjera. Pas operacionit, pacienti pret për një periudhë të gjatë rehabilitimit. Mjekët nuk janë të këshilluar që të vetë-mjekoj, sepse sëmundja është e vështirë për të hequr qafe e mbrapa, dhe nganjëherë - dhe madje edhe e pamundur.