Pinching nervore në qafës së mitrës


Në rruaza të qafës së mitrës shpinë kanë strukturë të veçantë anatomike - ata kanë shumë të nervave dhe enëve të gjakut dhe indeve të palcës kurrizore të ekspozuar ndaj lëndimeve të ndryshme. Nervore hequr në fytyrë Pra, në këtë pjesë të trupit është më serioze se sa pjesët e tjera të shtyllës kurrizore.

Arsyet vuaj nervore në qafës së mitrës

Pinching nervore mund të shkaktojnë artrit qafës së mitrës, e cila ndodh si rezultat i veshin të përbashkët, dukuri e osteoarthritis rënduar sjellje jo korrekt të qafës. Pacienti mund të krijojnë nxit kockave, dhe si rezultat - ose hequr në fytyrë compression nervore.Call këtë sëmundje dhimbje të aftë dhe të ulët mbrapa, e cila kap të moshuarit. Për ta është një proces shumë normal është e lidhur direkt me disk plakjes. Përfundimisht ai bëhet i hollë kontakt qafës rruaza me mbaresa nervore, për këtë arsye dhe është pinching nervat.

Në disa raste, shkaku është kufizimet diskale disk. Nuk është squeezing në qendër të disk në kanalin kurrizor, formuar fryrje, i cili fasha dhe nervore zaschemlyaet. Të shkaktojë mbytje mund të jetë një dëmtim të rëndë nervore në një rënie nga një lartësi e të drejtave.


Shenjat vuaj nervore në qafës së mitrës

Qafa është tetë nervat qafës së mitrës. Kufizimi i një prej tyre mund të jetë shumë e dhimbshme, ajo mund të shkaktojë mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash në pjesë të ndryshme të trupit. Më e zakonshme baza zhurma mund të konsiderohet si një dhimbje në zonën sup. Gjithashtu nervore hequr në fytyrë mund të shoqërohet me mpirje në supet, dobësi e muskujve.

Përveç kësaj, si rezultat i pacientit hequr në fytyrë nervore do të ndjeni një dhimbje të mprehtë apo të tërhequr, duke e kthyer kokën. Prandaj, për të parë në krah, ai kishte për ta kthyer të gjithë trupin e tij. Përmbajtje mund të ngrejë temperaturën e trupit (ndonjëherë deri në 37,5 gradë), të sëmurë dhe i trullosur, i sëmurë ndjenjë dobësi fizike dhe lodhje.


Një nga kufizimit simptomat është edhe dhimbje në anën e majtë të gjoksit që mund të japin në dorën e tij të majtë. Natyra e këtyre ndjesive të dhimbshme të ngjashme me ato të vëzhguara në pectoris. Megjithatë, për të shpëtoj prej tyre duke përdorur nitroglycerin dështojnë.
Në kufizimin nervore qafës së mitrës në njerëzit zakonisht i lënduar dhe duart mpirë. Në disa raste dhimbje mund të ndodhë në të gjithë dorë, shpesh edhe dore mpirë. Nëse zhurma nuk është shumë serioze, ajo do të dëmtojë dorën deri në gishtin e mesëm, dhe onemevaya pokalыvaya.


Në shumë raste të rënda mund të shkaktojë duart mbyten mosfunksionim lidhur me dysmotility e muskujve të vogla. Kërkohet nervore simptomë përmbajtje në këtë pjesë të shtyllës kurrizore - dhimbje në të gjithë qafën.

Trajtimi i hequr në fytyrë nervore në qafës së mitrës

Droga Kjo sëmundje trajtojnë që kanë pronat analgjezik dhe anti-inflamator. Pinching ndihmon për të kuruar relaxant muskujve nervore me metokarbamolom. Kur përdorni këto barna duhet të jenë të kujdesshëm, sepse ato janë më të fuqishme dhe të hipnozës. Duke marrë këto ilaçe duhet vidyazykatysya ngarje e automjeteve nuk e merrni për të punuar që kërkon përqendrim të lartë të vëmendjes.


Për të shpejt të reduktuar dhimbje gjatë zhurma nervore, mjekët ndonjëherë këshillojë pacientin për të injektuar kortikosteroidet. Megjithatë, ato mund të përdoren vetëm në raste të rënda kur trajtimet e tjera nuk kanë dhënë rezultatet e dëshiruara, sepse këto barna kanë shumë efekte anësore.

Së bashku me medikamente që trajtojnë një mbaresa nervore hequr në fytyrë miratuar gjerësisht dhe terapi. Në dhimbje të sëmundjeve të hershme mund të hiqet duke përdorur shishe konvencionale të nxehtë me ujë të aplikuar për vend të lënduar. Një tjetër metodë përfshin përdorimin e terapisë ftohtë - vendin ku nervore mbytur mund të aplikojë masë akujsh notues.


Në trajtimin e shqetësimit të përfshijnë ushtrime për të forcuar muskujt e qafës. Nëse muskujt e qafës janë të forta, të trajnuar, atëherë pacienti do të jetë më e lehtë për të mbajtur të qafës së mitrës. Gjithashtu, kur nervore shkelje mund të mbështeten në masazh terapeutik qafën. Ajo promovon relaksim dhe lehtësimin muskujt e tendosur, përmirëson qarkullimin e gjakut. Mjekët mund të rekomandojë një pacient me trajtimin hequr në fytyrë nervore me ultrazërit. Kjo procedurë mjekësore përfshin efektin e valëve të shëndoshë në zonën e prekur, nerva hequr në fytyrë që promovojnë riparimin e indeve, pezullimin e inflamacionit në trup.


Ku këto trajtime hequr në fytyrë nervore nuk ka dhënë një rezultat pozitiv, pacienti vazhdon të lënduar qafën, ai mund të këshillojë një operacioni. Periudha e rimëkëmbjes pas një procedure të tillë shpesh zgjat jo më shumë se 6-8 javë, atëherë pacienti mund të kthehet në jetën normale.

Pas trajtimit, pacientët duhet të mbrojtur veten nga ngarkesa të rënda në qafë, monitoruar vazhdimisht sjellje e tyre. Të jetë e përshtatshme për ushtrimin e rregullt, që synon rritjen e fleksibilitetit të muskujve të vendosura në qafë. Megjithatë shumë muskujt mbitatoj e qafës nuk duhet të mos provokojë ri-zhvillimin e sëmundjes, e cila mund të jetë edhe më serioze.