Pinching nervore në shpinë


Më shpesh mbrapa dhemb atyre që punojnë shumë fizikisht, duke luajtur sportive apo, anasjelltas, të çojë jeteses joaktive. Një nga arsyet se pse ka dhimbje ndoshta hequr në fytyrë nervore. Në qoftë se koha nuk të parë një mjek, gjendja e pacientit vetëm do të keqësohen.

Arsyet vuaj nervore në shpinë

Pinching nervore kurrizore mund të ndodhë në gjoks ose mbrapa. Nëse keni ndonjë dhimbje në shpinë kraharorit, çështjen e tyre, zakonisht një nerv i hequr në fytyrë, e vendosur në mes rruaza. Kur kjo sëmundje ka prekur shpinë mesit, atëherë me siguri të shkaktojë dhimbje u hequr në fytyrë rrënjët kurrizore nervore. Pacienti mund të shqetësojnë dhimbje që quhet dhimbje mesi.Pinching nervore mund të jetë shkaktuar hernie diskale shkaktuara nga osteokondroza ose scoliosis, vrull e muskujve ndër brinjëve. Në rastin e fundit nuk është hequr në fytyrë vetëm nervat dhe enët e gjakut dhe, për këtë arsye ndërprerë furnizimin e rajonit të prekur. Kjo formë e sëmundjes ndodh mjaft shpesh, si në shpinë kraharorit për shkak të strukturës së saj më rrallë se sa në pjesët e tjera të shtyllës kurrizore, mund të zhvillojnë osteokondroza.

Shkaqet pinching mbaresa nervore mund të ushtrojnë, tumore malinje dhe mirë, lëndimet e ndryshme kurrizore, plagët mbetur pas operacionit.


Shenjat vuaj nervore në shpinë

Në zhvillimin e hershëm të kësaj sëmundjeje mund të ndodhë që hyn në thellësi, të shtënat, thikat apo djegia dhimbje në shpinë. Ata mund të kujtoj veten rregullisht ose, anasjelltas, të jetë i përhershëm, duke e lënë pacientin edhe gjatë gjumit. Provokojnë simptomat e dhimbshme mund të jetë ndonjë aktivitet fizik apo edhe twists të thjeshta të trupit.

Përgjithësisht, ka dhimbje në anën e trupit ku nervore hequr në fytyrë. Ajo përhapet në të gjithë trupin nëse varg pacientit shtesë ngarkesës.


Ndonjëherë nervore hequr në fytyrë është i shoqëruar me ënjtje, skuqje të lëkurës, dhimbje koke, mpirje, djersitje, shkelje të trupit të përgjithshëm koordinues.

Dhimbja përmbajtje nervore mund të zgjasë disa minuta ose nuk zhduken brenda disa ditësh. Dhimbja është një sulm i papritur. Pas pacientin e tij të zhdukjes mund të përjetojnë simptoma të pakëndshme në shpinë, i cili gjithashtu kalojnë gradualisht. Megjithatë, në fazat e avancuara të dhimbjes së sëmundjes mund të ndodhë përsëri dhe përsëri, simptomat dhimbje do të bëhet gjatë dhe të shpeshta. Në këtë rast ju duhet të kërkoni ndihmë mjekësore për të zbuluar shkakun e vërtetë të kësaj sëmundjeje dhe për të luftuar me të. Nëse ju vazhdimisht injorojë këto dhimbje, nerv i hequr në fytyrë që mund të çojë në inflamacion, për shkak të fuqisë compression është ndërprerë mbaresa nervore dhe indet që i rrethojnë ata.


Për më tepër, nervore hequr në fytyrë mund të çojë në paralizë dhe të çojë në të tjera, më pak të parregullsive serioze në sistemin musculoskeletal. Kujdes në mënyrë mjekësor për pacientët me mbyten është thelbësore.

Trajtimi i hequr në fytyrë nervore në shpinë

Sepse shtypja nervore ka simptomat e saj karakteristike, diagnoza e pacientit - është e thjeshtë. Megjithatë, përpara se të filloni trajtimin e kësaj sëmundjeje, ju duhet të gjeni shkakun e saj të vërtetë, i cili mund të jetë trauma, dhimbje të ulët mbrapa, mbresë, tumor. Për këtë pacienti mund të jetë X-rrezet e shpinë ose kur - rezonancë llogaritur tomography magnetike, myelography (kjo vlen veçantë X-ray agjent kontrast).


Së pari, ju duhet të heqin qafe e dhimbjes. Kjo mund të arrihet duke përdorur NSAIDs (ibuprofen, Voltaren), gels ndryshme, krem, ointments që janë aplikuar topically. Droga anti-inflamator kanë pronat analgjezik. Për të zvogëluar dhimbje, ju mund ta përdorë bllokadën novokaina, i cili hyri në nerva si injeksion. Ndihmuar në luftën kundër fizioterapi dhimbje (p.sh., elektroforezë ose UHF) dhe reflexology.

Për periudhën mbytur trajtimin nervore pacienti duhet të përmbahen në shtrat, fle në një sipërfaqe të sheshtë, e vështirë. Gjithashtu duhet të ndryshojë dietën tuaj krejtësisht përjashtuar nga ai me aromë, i kripur, ushqime tymosur, supë mishi.


Kur dhimbje nervore zvogëlohet, ju mund të shkoni në masazh, bëjnë terapi fizike, ju duhet së pari të kryejnë nën mbikëqyrje mjekësore, dhe përfundimisht pacienti mund të kryejnë këto ushtrime të tyre. Trajtimi pin mund sanatorium dhe pushime turistik.

Parandalimi i hequr në fytyrë nervore në shpinë

Injorimi trajtimin e nervore pinching, mos harroni se dhimbje të vogla eventualisht mund të fitojnë të përhershme. Edhe në këmbë të zakonshëm, pa stërvitje shtesë do të sjellë dhimbje të pacientit. Në qoftë se ne fillojmë trajtimin e kësaj sëmundje, ajo mund të shkaktojë shkelje të cilat do të shpëtoj i vetëm nëpërmjet operacionit.


Një nga mënyrat për të parandaluar nervore hequr në fytyrë janë ushtrime të veçanta. Me zgjedhjen e tyre duhet të japë përparësi për ata që ndihmojnë pompimit deri muskujt e barkut. Ju mund mbledhje me shtangë dore, bëj, të lëvizur bust nga njëra anë në tjetrën. Për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të tilla duhet të bëni këto ushtrime çdo ditë. Ju gjithashtu duhet të shikojnë sjellje tuaj, zgjatur ulur në një tavolinë duke përdorur një jastëk. Çdo 60 minuta ju keni nevojë për të marrë një pushim, duke marrë deri nga tabela dhe shtrihen mbrapa muskujt. Zbulimin e dhimbjeve ne kete pjese te trupit duhet të shkojnë në një masazh. Në qoftë se kjo nuk do të ndihmojë për të përballuar me dhimbje, atëherë ju duhet të vizitoni një mjek. Pasojat mund të vuaj nervore është shumë i trishtuar, sepse ju nuk mund të injorojë një ndihmë të kualifikuar mjekësore.