Pinching nervore sciatic


Pinching shoqërohet me dhimbje të fortë sciatic nervore. Në shumicën e rasteve, kjo sëmundje ndodh për shkak të sëmundjeve të shtyllës kurrizore ose nëse tumor fasha nervore. Në mitrës shtatzënë fasha sciatic nervore, e cila është në rritje në madhësi, ose ajo uschemlyayetsya në kanalet e kockave.

Shenjat hequr në fytyrë nervore sciatic

Nervore sciatic është më i gjatë, ajo shtrihet nga fundi i kurrizit, kalon nëpër hips dhe mollaqe në pjesën e prapme të këmbëve. Edhe pse nervore sciatic është e vendosur në të dy këmbët, shpesh shenjat e mbyten vërejtur në një prej tyre. Por mbani në mend se i hequr në fytyrë sciatic nervore është një shenjë se pacienti çdo ndryshim të ndodhë që mund të ketë pasoja shumë të trishtuar.Tipar kryesor është pinching dhimbje, të ulët mbrapa aty pari dhe gradualisht u përhap rreth sciatic nervore. Ata mund të jetë i dobët, mezi të dukshme dhe të mprehtë. Shoqëruar shpesh nga djegia dhimbje, kujton goditjeve.

Simptomë e dytë e pinching - mpirje në këmbë ose një pjesë e saj. Kjo zakonisht jep një ndjenjë në pjesë të tjera të trupit. Përveç kësaj, pacienti mund të ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash në gishtat dhe gjymtyrëve të poshtme.

Vuaj shpesh nervore sciatic është arsyeja që pacienti humbet kontrollin mbi punën e fshikëzës ose zorrë. Nëse kjo ndodh, ju duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun, pasi kjo gjendje rrezikon pasoja shumë serioze. Në disa raste, zhurma e tillë është shkaku i dhimbje të nervit shiatik.


A vuajtja pacient nga një nervore hequr në fytyrë sciatic është specifik shkojnë. Për të reduktuar një dhimbje të vogël në këmbë, ndërsa në këmbë, ai përpiqet për të ligët në mënyrë tjetër, ndërsa duke u mbështetur në pjesën e dytë.

Partia, e cila zaschemyvsya nervore sciatic, humbet ndjeshmërinë e tij të zakonshme, por në disa raste, në të kundërt, është mjaft e përgjegjshme ndaj stimujve të jashtëm. Muskujt e pacientit përmbajtje të dobësohet.

Simptomet e sëmundjes janë më të gjallë kur pacienti kthehet ashpër të trupit, ngre peshën, kollitet ose teshtin.


Arsyet hequr në fytyrë nervore sciatic

Pinching sciatic nervore mund të shkaktojnë hernie intervertebroreve.
Kjo sëmundje është e lidhur me prolapsi intervertebral disk, i cili lë kufirin kurrizore kolonë. Në një makinë të shëndetshme personi mbron rruaza nga fërkime të ndërsjellë dhe shkatërrimin e tyre. Por pastaj për shkak të stresit të vazhdueshëm mbi intervertebral disqe çara, të cilat ndikojnë negativisht elasticitet tyre, duke eliminuar aftësitë e Disqet e zhvlerësimit. Ndonjëherë rrotat shkatërruan plotësisht dhe u largua kufijtë e shpinë. Rezultati është një rrënjët nervore dhe dhimbje i hequr në fytyrë kurrizore në zonën japin sciatic nervore.


Ndonjëherë vuaj nervore sciatic provokon dhimbje të ulët mbrapa, të cilat shkaktojnë çrregullime metabolike që ndodhin në rruaza kockave. Me moshën, kockat e rrjedhjes së gjakut rruaza fillon keq, ata janë në rritje të kockave formë spikes që të dëmtojë mbaresa nervore në të palcës kurrizore.

Ndonjëherë nervore hequr në fytyrë që mund të shkaktohet nga një tumor në rritje në indet përreth nervore dhe, me tumor fasha mbaresa nervore.

Trajtimi i hequr në fytyrë nervore sciatic


Treat nervore hequr në fytyrë e nevojshme nga ushtrimet fizike që synojnë shtrihen atë, kompresa të ngrohta apo të ftohta, dhe droga qetësues (aspirina, ibuprofen, atsetamynofenom) që shiten në farmaci pa recetë. Përballja me këtë sëmundje dhe për të ndihmuar relaxants muskujve. Për të forcuar muskujt mbrapa dhe sjellje korrekte, pacienti mund të marrë pjesë në seancat e fizioterapi. Kur dhimbja personi i interesuar për një kohë të gjatë, pacienti mund të kërkojë injeksion epidural steroide për të ndihmuar në lehtësimin inflamacion në mbaresa nervore. Nëse pacienti shkelje pushon për të kontrolluar fshikëz tuaj ose zorrët, dhe trajtime të tjera kanë qenë të paefektshme, ajo mund të jetë operacioni.


Lamynotomyyu me Discectomy (quajtur kështu që ky operacion) mund të kryhet me anestezi lokale. Gjatë pacientin e saj për të hequr një hernie diskale, në të cilën nuk ishte hequr në fytyrë nervore. Kjo kirurgji lejon dhimbje mundi në këmbën e tij, ndërsa pinching nervore.

Nëse kjo sëmundje nuk është shkaktuar disk diskale, atëherë pacienti mund të rekomandojë trajtim me fizioterapi. Ai do të duhet të bëni ushtrime fizike kanë për qëllim forcimin muskujt e mbrapa. Edhe pse kjo metodë nuk është në gjendje për të kuruar probleme, ajo ndihmon në parandalimin e zhvillimit të mëtejshëm të sëmundjes dhe për të zvogëluar dhimbjen, e cila është nganjëherë vetëm i padurueshëm.


Ku shkaku i probleme ishte stenozë kurrizore, e rekomanduar për të trajtuar sëmundjen me formatimin e teksteve të veçanta. Ndonjëherë mjekët nuk mund të gjeni kufizimet reale të shkaktojë. Prandaj, pacientët e trajtuar zgjedhur posaçërisht stërvitje.

Pinching nervore papritmas e kaplon gratë shtatzëna. Për trajtimin e saj është përdorur edhe ushtrime. Një prej tyre - një anim i pelvisit. Nëna shtatzënë duhet të merrni deri në haunches e tij, fiksimin e pozitës duke përdorur duart tuaja dhe gjunjë. Mbrapsht shtatzënë duhet të jenë të barabartë, dhe qafa dhe koka - të jetë në të njëjtin avion. Ju duhet të bëj shpinën më të ulët dhe të mbajë këtë pozicion për një kohë. Pastaj ju mund të relaksoheni, duke u kthyer në pozicionin e fillimit. Kryer këtë ushtrim një grua shtatzënë mund dhe në këmbë. Këmbët të gjerë përveç, gjunjë vendosur pak. Në mënyrë që të mos bien, ju mund të tërheqë duart përpara.


Të ndihmojë për të përballuar me një nervore hequr në fytyrë në gratë shtatzëna dhe ushtrime të thjeshta që synojnë shtrirë muskujt kofshë, të forcojë muskujt e ulët mbrapa. Të marrë një karrige dhe e vënë atë në frontin e tij. Një duhet të vënë në një karrige dhe të shpjegoj shpinën. Kryen ano ngadaltë në një karrige, ndërsa shtrihen pjesën e prapme të kofshës. Nëse është e mundur Mbajeni këtë pozicion për disa sekonda - dhe pastaj drejt. Ky ushtrim duhet të bëhet të paktën dhjetë herë në çdo këmbë. Në të njëjtën kohë, ne nuk duhet të harrojmë për të drejtën, të marrë frymë.