Pinching sciatic nervore - trajtim


Nervore sciatic është më e madhe në krahasim me të gjithë nerva në trupin tonë. Fillimi i saj shkon me pleksus lumbosacral, dhe të gjitha fibrave të kalojë nëpër gjymtyrë të ulët, duke siguruar innervation e gjymtyrëve. Pinching sciatic nervore është e karakterizuar jo vetëm dhimbje, por siklet, dhe në disa raste paaftësi të përkohshme.

Pinching nervore sciatic - simptomat dhe trajtimi
 • Tipari i parë dhe kryesor është hequr në fytyrë dhimbje sciatic nervore. Më shpesh ajo rrit gjatë në këmbë dhe të gjitha lëvizjet e tjera të trupit apo gjatë ushtrimit. Kjo mund të jetë djegur, të mprehtë dhe plagosjen e dhimbje në rajonin e mesit, hips dhe mollaqe.

 • Ritmi i veçantë në të cilin pacientët të përpiqen për të ligët në mënyrë tjetër, ndërsa në këmbë. Kjo i lejon edhe pak zvogëlojë dhimbjen. Mjekët e quajti atë të bazuar në këmbë të mirë.

 • Shkelja karakteristikë e ndjeshmërisë në pikën e mbyten. Ajo mund të shfaqet si mpirje apo djegia e lëkurës.

 • Dobësia e muskujve në anën e prekur.


 • Trajtimi i zhurma nervore sciatic caktuar individualisht. Në mënyrë tipike, mjeku kryen ekzaminimet dhe përshkruajnë barna dhe procedurat bazuar në shkaqet e kësaj sëmundjeje. Pinching mund të jetë për shkak të:


 • osteoarthritis;

 • tumor;

 • diskale disk;

 • vuaj muskujt dardhë nervore.


 • Pinching nervore sciatic - trajtim dhe drogë


  Çfarë mund të bëjë ky rast një mjek? Cakto duke marrë medikamente të caktuara ose duke përdorur trajtim aktuale. Në këtë pyetje duhet të aplikojnë direkt në neurolog. Pas sondazhit ju mund të rekomandojë:

 • Shkalla Special i terapisë anti-inflamator si pilula dhe injeksione.

 • Të bëjë bllokadë në fushën e nervore inflamatore.

 • Shpesh përshkruajnë disa ilaçe që përmirësojnë metabolizmin në indet ose vitamina komplekse.

 • Kursi i fizioterapi, electrophoresis, UHF, phonophoresis e ilaçeve dhe fasha parafine medicinale.

 • Fizioterapisti sigurisht dhe masazh lokale.


 • Këto metoda të trajtimit, të përshkruara nga mjeku, shumë efektive. Ato ndihmojnë për të ulur dhimbjen, ënjtje dhe reagim inflamator. Trajtim të drogës vuaj sciatic nervore nuk mund të përdoret si e vetmja rrugë. Mos harroni në lidhje me trajtimin e shkaqeve themelore të nervore mbytur. Kjo gamë të plotë të terapive do të ketë rezultate më pozitive në asnjë kohë.

  Metodat e trajtimit të vuaj në shtëpi sciatic nervore


  Ju mund të fshij potions prekur sipërfaqe prej pishe ose bredh buds. Gjithashtu, ky infuzion mund të bëhet nga lulet e luleradhiqe, gjysmë gji gjysmë litër kavanoza dandelions alkoolit. Një javë infuzion është gati për përdorim.
  Edhe për hedhje kupash apo masazh zakonshme lokale duke përdorur ointments veçanta ngrohjes.
  Aplikacionet gjerësisht të përdorura me dyll të nxehtë:

 • Ju duhet së pari të procesit lëkurën e çdo yndyrë.

 • Furçë të aplikojnë një qiri para-nxehtë.

 • Në vend të aplikoni dylli për të vënë një qese plastike dhe përfundoi.

 • Compress u nis për një ngrohje lit të plotë vende në ftohje dylli.


 • Kryerja e ushtrimeve të rregullta janë një nga metodat më efektive dhe të thjeshtë të trajtimit. Ajo mund të jetë lëvizjet rrotulluese hips dhe të thjeshta që shtrihen. Ushtrimet duhet të bëhet gradualisht, pa jerks papritur. Nëse pas disa teknika ndjerë rritje dhimbje ose siklet, ju duhet menjëherë të ndalojë ushtrimin. Ndoshta kjo terapi nuk ju përshtaten.