Kompensuar rruaza mesit


Patologji të tilla serioze si zhvendosje mesit vertebrale (spondylolisthesis) mund të ndodhë në çdo moshë. Ka dy forma të njëanshmëri në varësi të drejtim të zhvendosjes së rruazë: retrolystez (mbrapa paragjykim) dhe ventrolistez (paragjykim përpara), por tendosje mund të jetë më e ndërlikuar. Sëmundje kohë të gjatë nuk mund të ndihet (për disa vite), por procesi patologjik përparon vazhdimisht dhe shpesh shkaktojnë komplikime.

Shkaqet e zhvendosjes e mesit rruazaKëtu janë faktorët që një ose më shumë prej të cilave mund të shkaktojnë këtë patologjinë:


 • lëndimet e palcës (sprains, blanë, etj);

 • anomali të lindura të shpinë në zonën e mesit;

 • Ndryshimet degjenerative dhe distrofike të shtyllës kurrizore;

 • Kirurgji në shpinë;

 • spazma e muskujve përzgjatur;

 • ushtrim të tepruar (shpesh të shoqëruara me pesha heqjen);

 • bien përsëri në;

 • Dobësimi juxtaspinal e muskujve;

 • ndryshime të papritura në temperaturë dhe të tjerët.


 • Më shpesh diagnostikuar kompensuar 5 dhe 4 rruaza mesit, pasi kjo është zona më e ekspozuar ndaj stresit dhe të prekshme. Kjo zhvendosje e pestë thyerje mesit rruazë çon në këmbët e tij (arsim, lidh trupin e nyjeve rruazë aspekt).

  Simptomet e zhvendosjes mesit vertebrale


  Patologji fillon të tregojë simptomat e mëposhtme:

 • të vogla, sporadike ndodhin dhimbje në shpinë të ulët, i cili rritet si pasojë e lëvizjeve aktive dhe ngarkesat dhe japin në këmbë;

 • të zvogëluar volumin e lëvizjeve aktive dhe pasive që lidhen me vrull muskujve korse.


 • Si progresion shfaqen simptomat e mëposhtme:

 • prania e fjalës klasën në vendin e dëmit, i cili gjendet me prekje;

 • forcimin e dhimbje në rajonin e mesit

 • Kufizimi i rëndësishëm i mobilitetit;

 • dobësi;

 • Ndryshimi i sjellje, ecje;

 • mosfunksionim të organeve të brendshme (urinare, çrregullime gastro-intestinale);

 • dhimbje të muskujve në këmbë;

 • mpirje dhe ënjtje e këmbëve, gjunjët lënduar, hip joints dhe të këmbëve;

 • ngadalësia në këmbë këmbët pidhynannya kur ecin, dobësimin e tyre;

 • humbja e këmbëve ndjesi.


 • Pasojat e zhvendosjes së rruazë mesit:

 • ngushtimi i kanalit kurrizore;

 • ngjeshja e degëve nervore;

 • deformim i shtyllës kurrizore;

 • hernie intervertebral dhe të tjerët.


 • Trajtimi i zhvendosjes mesit vertebrale


  Në këtë gjendje, në varësi nga shkalla e procesit mund të emërohet terapi konservative ose kirurgjikale. Trajtimi Konservatore është i bazuar në këto aktivitete terapeutike:

 • Përdorimi i drogës: barnave anti-inflamatore jo-steroidal (brenda, jashtë), relaxants muskujve, steroid injeksion (në dhimbje të forta) chondroprotectors vitamina.

 • Trajtimi Fizioterapia: masazh muskujt thellë prapa, thermotherapy, electrophoresis, terapi me ultratinguj, terapi baltë dhe të tjerët.

 • Shpinë Traction, chiropractic, reflexology.

 • Ushtrime terapeutike për të forcuar muskujt.

 • Veshur një korse, minimizuar stresin mbi mesit.


 • Në raste të rënda të zhvendosjes emëruar vertebral kirurgji mesit për të stabilizuar shpinë dhe për të zvogëluar compression të mbaresa nervore. Një metodë efektive kirurgjike është rruazë plastike, ndërsa edhe heqjen kllapa mund të kryhet rruazë dhe indeve mbresë të tepërt.