Brain infarkt


Të gjitha problemet janë të lidhura disi me tru, duhet të zgjidhet shpejt dhe me përgjegjësi. Miokardi trurit - një prej këtyre problemeve. Nuk është, kur një pjesë e veçantë e trurit nuk merr gjak të mjaftueshëm. Për shkak të kësaj, natyrisht, ka disa parregullsi në tru. Dhe pasojat e shkeljeve të tilla mund të jenë shumë të paparashikueshme.

Shkaqet e infarkt cerebralSulmi në zemër ose siç quhet ndryshe - sëmundjet e trurit goditje ishemike e vështirë në të gjitha aspektet. Besohet se frika e sulmit në zemër duhet vetëm të grupit të mesëm dhe të vjetër të moshës. Sigurisht, njerëzit mbi 50 vjeç janë më të prirur për këtë problem, por për fat të keq, herë pas here diagnostikojnë goditje ishemike dhe llogaritë për të rinjtë.

Shkaqet më të shpeshta të infarktit iskemik në tru si vijon:

 • atherosclerosis;

 • Karotide Patologjia dhe arteriet vertebral;

 • trombozë deje;

 • diabeti;

 • sifilizi;

 • sëmundje të zemrës;

 • infeksionit;

 • trashje;

 • pirja e duhanit;

 • hipertensioni arterial dhe të tjerët.


 • Ju mund, sigurisht, të injorojë trashëgim të keqe. Pra, ata njerëz të afërmit ballafaqohen dhe infarkt cerebral cilëve, shëndeti i tyre duhet të trajtohet me kujdes të veçantë.

  Llojet kryesore dhe simptomat e një sulmi në zemër e trurit


  Ka disa nëntipe të sulmit në zemër. Ata janë të gjithë në mënyrë të barabartë të rrezikshme, por manifestime të ndryshme dhe origjinës:

 • Në infarkt lacunar, barrën cerebrale bie në arteriet e vogla se furnizimit me gjak të strukturave të thella. Shpesh sëmundja është plotësisht asimptomatik. Shenjat më të zakonshme janë konsideruar të jetë një rritje të mprehtë në presion dhe mosfunksionimi i sistemit nervor.

 • Kur arteriet cardioembolic infarkt që ushqejnë trurin, i bllokuar mpiksjen origjina kardiak. Keqe duket shumë serioze. Dhe kjo mund të provokojë probleme me sistemin kardiovaskular dhe tendosje emocionale.

 • Aterotrombotycheskyy infarkt i trurit karakterizuar nga qarkullimi dëmtuar të gjakut të shkaktuar nga bllokimi i enëve të gjakut pllakë atherosclerotic. Ky lloj sulmi në zemër ose është në gjumë ose në mëngjes herët. Sëmundja mund të ndikojë në një zonë të vogël, dhe të gjithë trurin plotësisht.

 • Sulmi hemodinamik zemër ndodh kur një rënie të mprehtë në presion. Më shpesh prek të moshuarit që vuajnë arteriosklerozës.

 • Sulmi Hemoreolohycheskyy zemra kërcënon ata që bëjnë kontraceptive apo droga të tjera që shkelin të rrjedhshmëri e gjakut.


 • Në përgjithësi, truri miokardi ishemike karakterizohet nga çrregullime të lokalizuara neurologjike.
  Simptomet kryesore të sulmit në zemër janë si më poshtë:

 • dhimbje koke të rënda;

 • duket dobësi të mprehtë;

 • çrregullime të të folurit;

 • paralizë;

 • Humbja e papritur e vizionit dhe dëgjimit;

 • mpirje;

 • rritjen e nxënësit (palës së prekur).


 • Trajtimi dhe pasojat e infarktit të trurit


  Qëllimi kryesor i trajtimit - për të rivendosur rrjedhën normale të gjakut. Në mënyrë të pavarur të arritur këtë shumë e vështirë. Specialistët mund të rekomandojë trajtime të ndryshme duke filluar nga droga konvencionale antikoagulant, duke i dhënë fund një operacioni. Përcaktimi i saktë bëhet vetëm pas testit.

  Me ndërhyrjen në kohë pasojat e pakëndshme e një sulmi në zemër mund të shmanget. Injorojë problemin në çdo rast nuk mund të, sepse disa nga sulmi në zemër nëntipet mund të çojë në vdekje.