Rruaza kompensuar qafës së mitrës


Kompensuar rruaza në rajonin e qafës së mitrës - një nga patologjitë më të zakonshme të shtyllës kurrizore, efektet e të cilave mund të jenë mjaft serioze dhe madje edhe të pakthyeshme. Për fat të keq, shumë njerëz nuk i japim rëndësi të madhe për simptomat e kësaj sëmundjeje, duke pasur parasysh se ata janë të lidhur me lodhje, sepse paragjykimi është diagnostikuar shpesh me vonesë, e cila pengon procesin e shërimit.

Shkaqet e zhvendosje rruaza të qafës së mitrësShpinë qafës së mitrës bërë shtatë rruaza që të lidheni atë në kafkë. Kjo është zona më e shkathët dhe të pambrojtur, kështu ndryshim që janë të zakonshme. Kjo mund të ndodhë për shkak të faktorëve të mëposhtëm:


 • ndryshme kurrizore dhe qafës lëndimet (sprains, fraktura, bruises dhe t d..);

 • Tendosje rregullt intensive në shpinë (duke përfshirë sportet përkatëse, aktiviteteve profesionale);

 • Patologjia e disqe intervertebral (p.sh., osteokondroza);

 • Degjenerimi kockave në lidhje me ndryshimet e lidhura me moshën;

 • anomalitë e trashëguara të shtyllës kurrizore;

 • ndryshime të papritura në temperaturë;

 • Kirurgji në shpinë;

 • qëndrim më të gjatë në një pozitë të vështirë;

 • dobësi kongjenitale e kockave dhe kërc, dhe të tjerët.


 • Simptomet e ndryshim të qafës së mitrës rruaza


  Shenjat e shpeshta të sëmundjes:

 • dhimbje koke kronike ose të përsëritura, marramendje për asnjë arsye të dukshme;

 • siklet, dhimbje në qafë, mu në shpinë dhe shpatullat;

 • çrregullime të gjumit;

 • lodhje, dobësi;

 • kriza e rruaza, kur kthyer dhe tilting kokën;

 • Ndjeshmëria reduktuar, ndjesi e ndjesi shpimi gjilpërash dhe duart të ftohta, gishtat;

 • ulje në mprehtësi vizuale;

 • tringëllimë në veshët;

 • zë ngjirurit e zërit;

 • sjellje.


 • Pasojat e zhvendosje rruaza të qafës së mitrës


  Në ndryshim të patrajtuara rruaza të qafës së mitrës mund të shkaktojë probleme shëndetësore:

 • çrregullimet e qarkullimit e kokës dhe të trurit;

 • Sëmundjet e traktit të sipërm respirator dhe sistemin e frymëmarrjes (grykët, pezmatim i fytit, humbjen e dëgjimit, etj);

 • dëmtimi litarët vokale, ndryshim të zërit;

 • dëmtimin muskujt e qafës;

 • sëmundjeve të syrit;

 • pezmatim nervi, nevralgji;

 • sëmundje tiroide dhe kështu me radhë. d.


 • Zhvendosja e rruazë qafës së mitrës së parë mund të shkaktojë migraines, gjaku të lartë dhe të presionit intracranial, humbje të kujtesës, lodhje kronike.

  Si për të trajtuar ndryshimin qafës rruaza?


  Kur simptomat e zhvendosjes qafës së mitrës rruaza para trajtimit të kryhet detyrimisht nga radiografi e shpinë apo imazhit (MRI -. Rezonancë magnetike apo kompjuter Kjo ju lejon për të ngritur bazën e procesit patologjike, për të identifikuar comorbidities shpinë, të përcaktuar rrënjët e dëmtuara nervore.
  Trajtimi i kësaj sëmundjeje mund të jetë konservative ose kirurgjikale. Trajtimi konservativ përfshin ilaçe, dhimbje kupyruyuschyh, promovimin e relaksimit të muskujt e qafës, eliminimin e inflamacion në indet e muskujve, etj Në të njëjtën kohë të caktuar këto masa terapeutike:


 • chiropractic;

 • masazh;

 • akupunkturë;

 • fizioterapi;

 • fizioterapi (procedura termike, ndikimi i rrymave, fushë magnetike, ultratinguj, baltë, etj);

 • veshur një korse të veçantë.


 • Në rast se pas një kurs të konservatore terapi simptomat rritje, i emëruar nga operacioni. Për të patur sukses si një metodë, kirurgjikale në zbulimin ndryshim domethënës rruaza të qafës së mitrës. Zakonisht kryhet për të stabilizuar shpinë duke përdorur pllaka të veçanta ose këmbët.