Dhimbje të nervit shiatik - trajtim


Dhimbje të nervit shiatik - një grup i simptomeve që shoqëron inflamacion i sciatic nervore - nervore më i madh në trupin e njeriut, e cila është përgjegjëse për mollaqe ndjeshmëri e lëkurës dhe këmbët, dhe aktivitetit motor. Zakonisht, dhimbje të nervit shiatik manifestohet djegur dhe duke tërhequr mbrapa dhimbje, mu në vithe dhe këmbë, ndjesi shpimi gjilpërash në muskuj, mpirje të pjesshme.
Njerëzit që vuajnë nga dhimbje të nervit shiatik, sidomos pyes veten se si për të lehtësuar dhimbjen, i cili, natyrisht, redukton kapacitetin dhe cilësinë e jetës në përgjithësi. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se dhimbja - është dëshmi e problemeve të rënda në trup dhe ishias shërim mund vetëm pas sëmundjes themelor do të eliminohen. Mundohuni të kuptoni se si duhet dhe në mënyrë efektive të trajtuar dhimbje të nervit shiatik.


Diagnoza dhe trajtimi dhimbje të nervit shiatik


Ashtu si shumë sëmundje, dhimbje të nervit shiatik trajtohen metodat konservative dhe kirurgjikale. Natyrisht, para se të përdorë kirurgji, ju duhet të provoni të gjitha mënyrat e mundshme të trajtimit jo-kirurgjikale. Por, para se ajo është e nevojshme për të përcaktuar shkakun e humbjes dhe shfaqjen e dhimbjes sciatic nervore. Për këtë të japë një diagnozë të plotë, të cilat mund të përfshijnë:

 • X-rrezet;

 • tomography llogaritur;

 • Imazhe rezonancë magnetike;

 • Imazhe radionukleideve e shpinë dhe metoda të tjera.


 • Shkaku i nervit shiatik shpesh janë sëmundjet e shtyllës kurrizore (osteokondroza, hernie intervertebral, etj), në të cilën ka zhurma me zhvillimin e rrënjëve të nevralgji sciatic nervore. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se nervore sciatic është elementi më i rëndësishëm i pleksus sakrale nervore, e cila siguron funksionimin e pelvisit. Sepse shkaku i dhimbje të nervit shiatik mund të jenë sëmundjet infektive dhe inflamatore përreth organet e brendshme. Gjithashtu në bazë të shfaqjes së nervit shiatik mund të jetë një tumor, trauma, mpiksje gjaku, dhe të tjerët. Prandaj është e rëndësishme në trajtimin e dhimbje të nervit shiatik të kryer një ekzaminim të plotë të trupit.

  Trajtimi i drogës i nervit shiatik


  Për lehtësimin e dhimbjeve dhe redukuar inflamimin në dhimbje të nervit shiatik përshkruajnë ointments, injeksione, droga.
  Ndër drogat që përdoren më gjerësisht:

 • nonsteroidal droga anti-inflamator: tsebereks, ketoprofen, yboprofen, indometacin, ortofen dhe të tjerët;

 • steroidal anti-inflamator drogë: dyprosan, hydrocortisone, prednisone, metypred, cenalog, dexamethasone, etj


 • Është e rëndësishme për të kuptuar se këto barna kanë contraindications dhe efekte anësore, në mënyrë që të marrin ato vetëm nën mbikëqyrjen e një mjeku i cili do të përcaktojë dozen e saktë dhe kohëzgjatjen e pranimit.

  Në administrim oral, droga mund të administrohet me injeksion. Për shembull, për lehtësimin e dhimbjeve në mënyrë efektive janë përdorur steroid injeksion në kanalin kurrizor, të cilat janë mbajtur nga mesit birë.
  Si një tonik dhe përmirëson proceset metabolike në sistemin nervor mjetet përdorur injeksione të pasura me vitamina B1 dhe B12.
  Në rajonin e mesit, mollaqe dhe fusha të tjera të vajrave të dhimbshme fërkim me efekt anti-inflamator, Diclofenac, yboprofen dhe të tjerët.

  Metodat e trajtimit të nervit shiatik


  Në kombinim me medikamente dhimbje të nervit shiatik efektive përdor metodat e mëposhtme.
  Trajtimet fizioterapi

 • electrophoresis;

 • UHF-terapi;

 • magnet;

 • rrezatim ultravjollcë, etj


 • Përveç kësaj, të aplikojnë masazh, terapi manuale, hidroterapi, ushtrime terapeutike.
  Terapitë alternative
  Ka edhe shumë teknika të tjera që ndihmojnë të lehtësuar gjendjen e shumë pacientë. Në mesin e tyre janë:

 • hirudotherapy (trajtimi me Leeches);

 • Apitherapy (bletët trajtimi);

 • akupunkturë (akupunkturë).


 • Trajtimi kirurgjik
  Në disa raste, pa ndërhyrje kirurgjikale është thjesht e pamundur për të bërë. Më të përdorura trajtime janë dhimbje të nervit shiatik kirurgjikale:

 • microdiscectomy (me herniation disk);

 • laminektomiy mesit (me stenozë kurrizore).