Dhimbje të nervit shiatik - trajtim në shtëpi


Dhimbje të nervit shiatik - nevralhycheskoe këtë femurit sëmundjeve dhe sciatic nervore. Shkaqet e dhimbje të nervit shiatik mund të jenë të ndryshme:

 • disa sëmundje të shtyllës kurrizore;

 • lëndimet dhe hipotermi;

 • artriti kronik;

 • diabeti;

 • Disa sëmundje infektive (bajame, tuberkulozi).


 • Simptomat

 • dhimbje në të ulët mbrapa, mollaqe, kofshë, këmbë;

 • rritje dhimbje gjatë ushtrimit;

 • dhimbje, manifestohet në të gjitha pozicionet (në këmbë, ulur);

 • Muskujt e "sëmurë" këmbët humbasin ton. • Dhimbje në dhimbje të nervit shiatik zakonisht ndjehet në një këmbë.
  Diagnoza bazohet në simptomat. Kur trajtimin qetësues, ju lutem përdorni dhimbje të nervit shiatik. Droga të rëndësishme dhe anti-inflamator. Trajtimi i nervit shiatik mund të bëhet në shtëpi. Podiatrists rekomandoj duke bërë ushtrime të ndryshme me dhimbje të nervit shiatik. Për shembull, një efekt të mirë mund të japin këmbët heqjen, vrapim, ecje, not, rregull themelore: A nuk e ngarkesës varg. Ushtrimin me dhimbje të nervit shiatik duhet të përqëndrohet në shtrihen ose relaksim të muskujve. Tendenca e mirë marrëveshje për yoga sëmundjes.

  Gjithashtu masazh shumë të efektshme me dhimbje të nervit shiatik. Kjo mund të bëhet vetëm ose për të parë një specialist. Efekti i masazh mund të rritur krem ​​të ngrohtë.
  Shmangur dhimbjen dhe ndërlikimet e këpucëve ortopedike do të ndihmojë që ju doni të veshin kur ecin distanca të gjata.

  Folk trajtim dhimbje të nervit shiatik


  Mjete Folk janë përdorur edhe në trajtimin e kësaj sëmundje. Ju mund të fshij njollat ​​e lënduar borsuchym yndyrë ose tretësirë ​​e buds thupër, një banjë me avull (në qoftë se ka contraindications) ose të marrë "me pisha" banja, bel të ngrohtë dhe këmbët me ndihmën e leshi. Trajtimi i patch piper dhimbje të nervit shiatik jep rezultate të mira. Kryesor në trajtimin e - nuk mbiftohem!

  Trajtimi i mjeteve juridike të mundshme popullore dhimbje të nervit shiatik, pas konsultimit me doktorin tuaj. Për shërim të plotë ju duhet këmbëngulje dhe këmbëngulje, si dhe një kombinim i disa lloje të terapisë. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet ngrohjes masazh dhe fërkim ointments. Një efekt i shkëlqyer është e lehtë për të përgatitur një pomadë të përbërë nga amoniakut dhe të naftës, të bëra në raport prej 1: 2.

 • Dhimbje të nervit shiatik trajtohen mjete popullore të tilla si ngjyra (llambë të kuqe për ngrohje), shkëmbinj dhe minerale (aplikuar në vend të lënduar, veshur pendants), Leeches (vënë në këmbët) Moomin (fërkim), bletët (vënë në shpinën e ulët).

 • Kur trajtimin në mënyrë aktive përdorin një varietet të bimëve, rrepkë, rrikë, piper, kënaqur, trumzë, thupër. Këto fytolekarstv bëjnë decoctions, infusions, tinctures.

 • Një nga recetat më të njohura është imponimi i rrepkë llapa në spote lënduar. Ju mund të harroj lë lakër në ujë të nxehtë dhe pastaj të vënë ato në këmbë, përfundoi ai ngrohta.

 • Ka disa metoda në të cilën krimbat e tokës dhe milingonat. Në këtë rast, ia vlen të kujtohet se mjekësia moderne ka shkuar shumë më përpara nga metodat origjinale të shërimit dhe ofron një agjërim të këndshme zgjidhjen e problemeve tuaja.


 • Parandalimi i nervit shiatik
  Për të parandaluar dhimbje të nervit shiatik duhet shmangur hipotermi, mos ngre peshat, nuk ulen në një pozicion për një kohë të gjatë, nuk do të bëjë lëvizje të papritur, të angazhohen në ushtrime fizike, të marrë vitamina B dhe C, të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme. Dhimbje të nervit shiatik ndodh jo vetëm në të moshuarit, shpesh sëmundja zhvillohet në një moshë të re. Nëse nuk trajtohet, kjo sëmundje, ne mund të "fitojnë" formën e tij më komplekse, si dhe sëmundje të tjera të lidhura me sistemin musculoskeletal. Kur trajtimin trajtim nervit shiatik pothuajse 100%.