Dhimbje të nervit shiatik - Simptomat


Dhimbje të nervit shiatik karakterizohet nga inflamacion i sciatic compression rrënjë nervore të palcës kurrizore dhe është quajtur Ishias - Simptomat e sëmundjes mund të jenë të ndryshme në varësi të shkaqeve të sindromi.

Sëmundjeve Ishias - Pse atje, dhe çfarë shkelje të ndodhë?



Në mesit ndodhet pesë rruaza të mëdha rreth trupin e njeriut. Kjo madhësi shpjegohet me faktin se ky rajon merr barrën gjithmonë më të mëdha. Rruaza janë të ndërlidhur disqe intervertebral levizshme. Përveç kësaj, nëpërmjet tyre shkon palcës kurrizore, i cili, nga ana tjetër, dega jashtë rrënjët nervore. Vonë rrjet tyre formë kresttsovoe, e cila është fillimi i sciatic nervore. Për shkak të stresit të vazhdueshëm në zonën e mesit, i forti rrënjët nervore ngjeshur në atë rajon, nervore sciatic bëhet i përflakur, duke rezultuar në dhimbje dhe shkelje të ndryshme, duke përfshirë zhvillimin e nervit shiatik.

Dhimbje të nervit shiatik - Llojet


Niveli dhe shkalla e plagë sciatic nervore dalluar këto lloje të sëmundjes:

 • top (kordonin shkelje dhe rrënjët nervore);

 • Mesatare (ndryshime rreth pleksus nervore);

 • më të ulët (dhe dëme trungu dhe duke zbritur degët e sciatic nervore).


 • Ishias është gjithashtu fillor dhe të mesëm. Klasifikimi varet nga etiologjisë së sëmundjes, nëse dhimbje të nervit shiatik u ngrit për shkak të humbjes së toksinave sciatic nervore apo infeksion, kjo është primare. Inflamacion shkak të progresin e sëmundjeve të tjera (osteokondroza, artrit, Arthrosis) është sekondar.

  Shkaqet e dhimbje të nervit shiatik


  Shkeljet më të shpeshta provokuar sindromi i përshkruar është një hernie diskale. Pra ka një këputje të pjesshme ose e plotë e unazë fibroze, për shkak të asaj që protrudes kernel rruazë pelte përmbajtjen dhe kështu fasha rrënjë nervore.
  Shkaqe të tjera të zakonshme të sëmundjes ishias, këtij infeksioni:

 • ethe (tifoja ose tifoide);

 • gripit;

 • ethe të kuqe flakë;

 • tuberkulozi;

 • malaries;

 • sifilizi;

 • sepsa.


 • Mikroorganizmave patogjene në ciklin e jetës lëshojnë toksina që grumbullohen në inflamacion sciatic nervore dhe provokojnë atë.

  Përveç këtyre faktorëve, ndodhin si sëmundja përparon arsyet e mëposhtme:

 • Helmimi (dehje) endogjen (përdhes, diabet) dhe natyra ekzogjene (kur trupi është alkooli i madh doh, helmet);

 • osteophytes kurrizore - rritje kockëmadh në rruaza për shkak të osteoarthritis, spondylosis, spondylolisthesis ose osteoarthritis;

 • Tumoret beninje dhe malinje dhe metastases e tyre;

 • shtatzënisë (për shkak të rritje të mprehtë në ngarkesës në rajonin e mesit).


 • Si ka dhimbje të nervit shiatik, simptomat?


  Para së gjithash, sëmundja e bën vetë ndihet dhimbje. Ndjesi të pakëndshme të ndodhë, zakonisht në njërën anë dhe janë në vazhdim, kronike. Intensiteti i dhimbjes në pacientët është i ndryshëm dhe varet nga shkaqet e sindromit. Duhet të theksohet se kjo veti nuk është e kufizuar në zonën e mesit, por radiating në pjesën e pasme të kofshës, deri në fossa popliteal.
  Dhimbje të nervit shiatik - simptoma neurologjike të tilla si:

 • shkelje të funksioneve motorike dhe nyje këmbë zgjatues;

 • atrofi të muskujve të kofshës dhe këmbë të ulët;

 • të zvogëlojë ndjeshmërinë e gjymtyrë të ulët;

 • shkelje të vazhdueshme të reflekset themelore;

 • të ndryshojë ngjyra dhe trashësia e lëkurës, lëkurë të thatë;

 • thonjtë i brishtë mbi gishtat e të dy këmbët;

 • rritjen e djersitje dhe forcimin e gjëndra dhjamor.