Brain Kist - Trajtimi


Truri kist është një i uritur e mbushur me lëngun cerebrospinal, jo formimin e kancerit në indet e trurit. Përcaktimi trajtimin e kist trurit, duke thyer e shkaqeve të formimit të saj. Për diagnozë të saktë të sëmundjes, disa sondazheve, duke përfshirë edhe rezonancë magnetike dhe tomografi kompjuterike.
Trajtimi i trurit cysts pijeve
Lloji i arsimit, i cili ishte formuar si rezultat i gjakderdhje në rreshtim të trurit pas goditje apo ndërhyrjes kirurgjikale - lykvornaya kist. Në prani të sekuestrimeve, shkelja e qarkullimit të lëngut cerebrospinal dhe disa tregues të tjerë të rekomanduara kirurgji. Në raste të tjera, terapi të drogës është treguar.


Trajtimi i cysts trurit lacunar
Shkaqet e cysts lacunar janë traumat, hormonal, predispozicion gjenetik, ndryshimet e lidhura me moshën. Trajtimi lacunar kist - një proces i gjatë që përfshin të dy operative dhe medikamente.
Trajtimi i pineale cysts trurit
Gjëndër pineale - pjesë e trurit që kryen funksionin endokrin. Formimi i gjëndrës pineale cistike është mjaft e rrallë dhe zakonisht nuk ndikojnë në funksionimin e gjëndrës dhe strukturave ngjitur trurit. Shkaqet e cysts në maloyzuchenы эpyfyze, por është e qartë se në disa raste kjo ndodh për shkak të shkeljes së rrjedhjes së melatonin - një substancë e prodhuar nga gjëndër. Ndonjëherë tumoret në gjëndrës pineale është rezultat i shkatërrimit эhynokokkom që bien në departamentin me nivelet aktuale. Një variant i këtij lloji të arsimit është kist pynealnaya, e cila çon në encefalit dhe hydrocephalus, vizionin e paqartë dhe koordinim. Zakonisht trajtimi i veçantë për cysts pinealnoyi trurit dhe kockave epiphysis është e nevojshme, kryer monitorimin e pacientit. Formimi ka эhynokokkovuyu etiologji, herët në terapi të mundshme të drogës. Me sasi të konsiderueshme plandosem kryer kirurgji të trurit.

Trajtimi i cysts cerebellar trurit
Arsyet kryesore arahnoidalnoyu cysts (cerebellar) - lëndime dhe aksidentet cerebrovaskulare. Si rezultat i des larg i strukturës dhe zhvendosja e indit tru i vogël është formuar kavitet intracranial. Nëse kist Arachnoid compressing trurin nuk është, atëherë emërohet nootropics - barna që kontribuojnë në glukozë dhe oksigjen, si dhe mjete, normalizimin e presionit të gjakut dhe ilaçe anti-inflamator. Në prani të gjykatës, shenjat e dukshme të incoordination, hydrocephalus dhe t. E., është operacioni mundur.

Trajtimi i trurit cysts porэntsefalycheskoy
Pasojë e lëndimit të rëndë të trurit traumatik apo goditje porэntsefalycheskaya kist është formuar thellë në tru me anë të shkrirjes së zonës së prekur e indeve.
Trajtimi i drogës i cysts trurit
Në identifikimin e dinamike (cysts në zhvillim) pacienti është përshkruar ilaçe për të eliminuar shkaqet rrënjësore të sëmundjes:
1. Përgatitjet spikes absorbable:

 • Karypayn;

 • Lonhydaz.


 • 2. Për shkak të rivendosur rrjedhën e gjakut dhe reduktimin e përqendrimit të kolesterolit.

  3. Ilaçet për normalizimin e presionit të gjakut dhe koagulimit të gjakut.
  4. droga immunomodulatory.
  5. antioksidantë.
  6. Nootoropы:

 • Picamilon;

 • Instenon;

 • Pantogam dhe kështu me radhë. D.


 • Trajtimi Folk i cysts trurit
  Në asimptomatike pa zhvilluar trajtim kist trurit është e mundur duke përdorur mjetet juridike popullore. Për këtë qëllim infuzion vodka e dyoskorey rrënjë Kaukazian, zgjeron dhe pastrimi enët e trurit dhe për të zvogëluar presionin intracranial. Gjithashtu efekt të mirë për zgjidhjen e ka zgjidhje të naftës kukutë i ndotur, dhe për të reduktuar presionin e rekomanduar horsetail, violet, asparagus, selino, elderberry zi. Trajtim mjaft efektive është konsideruar yoga frymëmarrjes.