Përfitimet boshllëqet kumbull dhe receta me të


Indeksi artikull

Pronat e dobishme e kumbullaKumbulla Trajtimi

ContraindicationPjesë e Recipes kumbull
Plum takon kumbull e egër dhe e konsiderojnë pemë jugore. Fruta në varësi të ndryshme, ngjyra mund të jetë rozë, të verdhë, portokalli, e kuqe të ndritshme, të purpurt, por pronat e tyre medicinale janë ekuivalente.


Pronat e dobishme e kumbulla


Plum Berries përmbajnë vitamina A, C, E, B vitamina B, kalium, kalcium, hekur, magnez, natrium dhe fosfor. Prandaj, këto fruta janë gjetur shumë të dobishme. Fëmijët që ata ofrojnë rritjen normale qelizore, dhe gratë shtatzëna që janë me fëmijë në gji mund të përdorni këto manaferrat si një burim i vitaminave dhe të moshuarve - për parandalimin e sëmundjeve inflamatore dhe të traktit biliar dhe kronike të mëlçisë, për të forcuar imunitetin.


Plum - një produkt i shkëlqyer dietetike. Manaferrat e saj kanë pronat e dobishme në të freskëta dhe të thata në formë, jams, komposto, jams, pelte.
Lëng i kumbulla dhe shuan etjen, freskon dhe tone. Është e rekomanduar për të përdorur në sëmundjet respiratore akute, beriberi, sëmundjet e stomakut. Ajo gjithashtu mund të ketë një efekt të butë laksativ. Lëng Plum holluar me ujë, përzihen me kamfuri është një mjet i mirë shërimi.
Që fruta kumbulla të përmbajë një sasi të ulët të sheqerit, ata kanë qenë përdorur në dietën e njerëzve me diabet.

Manaferrat thata në vend të mbajtur shijen e tyre të shkëlqyer dhe pronat e dobishme, dhe mund të përdoret për të parandaluar dhe trajtuar poshtër.
Me llokum prodhojnë farë vaj, ngjan në bajameve përbërjen e saj. Ky vaj është përdorur gjerësisht për prodhimin e sapun mjekësore.


Kumbulla Trajtimi


Llokum është përdorur në mjekësinë popullore për parandalimin dhe trajtimin e poshtër dhe natën verbëri. Për shkak të përmbajtjes së lartë të kumbull frutash pektin në gjendje për të hequr metalet e rënda.
Përfitimet jo vetëm manaferrat kumbulla në mjekësinë popullore dhe fara, dhe lule. Një zierje e lule, mjekët këshillojnë për të përdorur njerëzit me sëmundje të ndryshme i veshkave, mëlçisë dhe prostatës adenoma në.Contraindication

Nuk është një gjë shumë e mirë dhe disa Kundërindikimet për përdorim. Për shkak se këto fruta përmbajnë sasi të larta të acideve organike, me kujdes të madh duhet të marrin pacientët e tyre me gastrit dhe ulçerë duodenale dhe stomak.


Pjesë e Recipes kumbull


Jam llokum. Për të përgatitur bllokim, duhet të pjekur mirë, frutat pjekur. Berries duhet të ndahet në gjysmë dhe për të hequr gropa prej tyre. 1 kg fruta peeled duhet të derdh 03 litra ujë dhe kuzhinier, nxitje, për 15 minuta para kohës kur kumbulla të fillojë rozvaryuvatysya, shtoni 1 kg sheqer dhe vlim poshtë derisa gatuar jam pak në zjarr. E gatshme për bllokim duhet të vendoset në një nxehta kavanoza nxehtë të thatë, të lejojë të ftohet dhe polietileni afër mbulon. Ky produkt është ruajtur në frigorifer.

Kumbulla mjaltë. Për të përgatitur këtë recetë për llokum, manaferrat pjekur nevojë për 40, 15 kg sheqer dhe tre gota e ujit. Frutat duhet të lahen në ujë të ftohtë, e thatë dhe për të hequr fara dhe vendin në ujë të ftohtë për ngrohje të ulët të sjellë një çiban dhe kuzhinier për gjysmë ore. Atëherë pesha Berry duhet të qetësoheni dhe të kalojnë nëpër një sitë, përzierje me sheqer dhe pastaj vlim për 30 minuta. Ftohur vendosen në masë në kavanoza dhe pasterizuar metalike ose plastike kapak mbyllura. Ruhet produktin në një vend të freskët.

Komposto e kumbulla të freskëta. Manaferrat pjekur duhet të jenë pjesë të vogla për disa sekonda të vendosur në ujë të vluar, pastaj shpejt transferimin e ftohtë. Si rezultat, të çara lëkurës ndodhin fruta kumbull, shurup përmes të cilit më mirë depërton manaferrat dhe lëng nga manaferrat - në shurup. Fruta blanched duhet të vendosen në kavanoza, shtoni shurup nxehtë dhe sterilizuar dobët në ujë të vluar. Pas kësaj, bankat kanë nevojë për të mbyllur kapak komposto metalike.
Pita fruta. Ky produkt është shumë e përhapur në Kaukaz. Për të përgatitur fruta duhet të pastrohen nga farat dhe shtrydhje në një mortajë për të marrë një masë homogjene butë. Masë e nevojshme për të derdh një shtresë e hollë e fletë metalike dhe të vënë të thatë në një vend me diell. Shmangni pllaka ngjitet ngjitës lavash niseshte tyre dantella apo miell dhe të bëjë zarf. Pita bukë është përdorur si një erëza për enët e mishit, si një mbushje për pies.